|
|
کدخبر: ۱۰۴۹۲۷

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع رصدکننده فعالیت نفتکش‌ها، گزارش داد که صادرات نفت ایران با کاهش فشار تحریم‌ها، در ژانویه برای سومین ماه پیاپی اندکی افزایش یافته است.

به گزارشامیدبه نقل از ایسنا، رویترز به نقل از یک شرکت رصدکننده نوشت: این افزایش حدود ۵۰ هزار بشکهنفتدر روز بوده است که میزان صادرات ایران در ژانویه را به حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز می‌رساند و حدود ۱۵۰ میلیون دلار در ماه به درآمد نفتی ایران اضافه می‌کند.

بر اساس این گزارش، این افزایش اندک بعید است پیامد مستقیم کاهشتحریم‌هاباشد زیرا لغو تحریم‌ها تازه از دوشنبه هفته جاری به اجرا درآمده و حمل کنندگان اظهار کرده‌اند همچنان در انتظار نهایی شدن اسناد لغو محدودیت‌های بیمه کشتی‌های حمل کننده نفت خام ایران هستند.

اما توافق هسته‌ای شش ماهه ایران با گروه ۱ + ۵ میزان اعتماد را افزایش و ریسک را برای خریداران کاهش داده در نتیجه میزان صادرات نفت ایران در چند ماه گذشته بهبود پیدا کرده است.

یک منبع رصدکننده دیگر به رویترز گفته است ارسال نفت ایران در ژانویه حدود ۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و افزایش واردات بویژه از سوی هند مشاهده شده است.

افزایش پایدار صادرات نفت ایران و همچنین صادرات لیبی ممکن است بر قیمت‌های نفت در سال ۲۰۱۴ تاثیر بگذارد. افزایش صادرات نفت ایران تاکنون اندک و به خریداران فعلی محدود شده است که بیشتر آنها در آسیا هستند.

ارسال نظر