|
|
کدخبر: ۱۴۵۸۵۸

دور جدید باروری ابرها؛

وزیر نیرو با تاکید بر کاهش ارتفاع آب در بسیاری از سدهای کشور خواستار اختصاص ردیف ویژه برای باروری ابرها شد و گفت: باید در قالب نامه ای به رئیس جمهور، اعلام خطر کنم.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان با اعلام خطر نسبت به اینکه ارتفاع آب در بسیاری از سدها پایین آمده است گفت: پایین آمدن آب از سطح ایمنی در پایداری سدها اشکال ایجاد می کند و مشکلاتی را برای پایین دست سدها به وجود می آورد و باید اعتباری برای این کار تخصیص یابد.

وزیر نیرو در نشست شورای مدیران آب وزارت نیرو، با بیان اینکه باروری ابرها طرحی بسیار خوب و ارزشمند است اظهارداشت: با توجه به وضعیت نابسامان منابع آبی و بارش ها در کشور، باید با تخصیص اعتباری ویژه ۱۰ تا ۱۵ درصد بارش ناشی از بارورسازی ابرها حاصل شود.

وی ادامه داد: باید با جابه جایی اعتبارها یا اخذ یک مجوز ویژه و یا با استفاده از اعتبار خشکسالی، بارورسازی ابرها از سر گرفته شود و ساختار اجرایی در شرکت منابع آب ایران برای این کار دیده شود.

چیت چیان با بیان اینکه گاهی تنها صحبت از کمبود منابع آبی در کشور برای مردم کفایت نمی کند گفت: لازم است گزارش های تفصیلی همراه با اعداد و ارقام و گزارش تصویری از منابع آبی کشور در رسانه ها ارائه شود تا پیام های وضعیت فعلی منابع آب کشور، مخاطبان را قانع کند و پیام های وزارت نیرو مبنی بر لزوم مدیریت مصرف گوش شنوا پیدا کند.

وزیر نیرو بر لزوم توجه بر ایمنی سدها تاکید کرد و گفت: ارتفاع آب از تراز ایمنی مورد نیاز در شمار قابل توجهی از سدها پایین آمده و بنابراین باید نامه ای خدمت رئیس جمهوری تهیه و اعلام خطر شود.

وی افزود: پایین آمدن آب از سطح ایمنی در پایداری سدها اشکال ایجاد می کند و مشکلاتی را برای پایین دست سدها به وجود می آورد و باید اعتباری برای این کار تخصیص یابد.

چیت چیان با بیان اینکه الگوی استفاده از آب در مناطق مختلف جهان متفاوت است گفت: در برخی مناطق مانند برزیل و یا اروپا تامین آب متکی بر میزان بارش باران و در برخی مناطق مانند هند و چین تامین آب متکی بر ذخیره سازی آب های سطحی است.

وی ادامه داد: ایران جزو کشورهایی است که تامین آب آن از گذشته متکی بر منابع آب زیرزمینی بوده و با توجه به تغییر اقلیم، بالا رفتن درجه حرارت و تبخیر اتکا بر ذخیره آب سطحی کاهش می یابد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بر اساس نظر شماری از استادان و کارشناسان بخش آب کشور، در وضعیت فعلی منابع آب کشور، باید از منابع ژرف آب مانند سدهای زیرزمینی استفاده شود و سراغ روش های ذخیره سازی برویم تا آب در درون زمین دچار تبخیر نشود.

چیت چیان بیان داشت: در زمان حاضر، میزان قابل توجهی از بارش ها در مناطق مختلف ایران از طریق گسل ها از سرزمین ما خارج می شود زیرا گسل ها هم آب را به کشور آورده و هم آب را خارج می کنند.

وی با بیان اینکه باید درباره آب های ژرف و نحوه ذخیره سازی آب در زیر زمین، مطالعه ها و سرمایه گذاری های بیشتری انجام شود گفت: مرکز ویژه ای برای پژوهش در این زمینه لازم است تا در زمینه آثار تغییر اقلیم و به ویژه بخش آب زیرزمینی مطالعه بیشتری انجام دهد.

ارسال نظر