|
|
کدخبر: ۱۴۵۹۱۰

سازمان بهره وری انرژی ایران اعلام کرد

خبرگزاری تسنیم: براساس مطالعه های صورت گرفته، با حذف زمان های استندبای لوازم و یا تعویض لوازم موجود با دیگر لوازمی که کمترین مصرف استندبای را دارند، می توان کل این مصرف را به میزان بیش از ۷۰ درصد کاهش داد.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) اعلام کرد: در حالی که سهم مصرف استندبای تجهیزات برقی خانگی از کل مصرف برق در کشورهای توسعه یافته حدود یک تا سه درصد است این میزان در ایران حدود ۹ درصد کل مصرف بخش خانگی برآورد می شود.

تجهیزات مصرف کننده توان استندبای به چهار دسته تجهیزات صوتی و تصویری(تلویزیون ها، سینمای خانگی، دستگاه های پخش CD, DVD، گیرنده های دیجیتالی، کنسول های بازی)، تجهیزات اطلاع رسانی(رایانه های شخصی، لپ تاپ، نمایشگرها، چاپگرها، مبدل های شارژ باطری)، تجهیزات آشپزخانه(ماکرویو، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی) و تجهیزات برقی و خانگی(دستگاه پاسخگوی تلفن، تلفن های بیسیم، کلید و تابلوهای کنترل خودکار) تقسیم می شوند.

رشد بالای استفاده از این لوازم از موارد قابل توجه در افزایش مصرف برق به شمار آمده و مطالعه های مختلف در کشورهای در حال توسعه نشان می دهد که مصرف استندبای حدود ۲۰ تا ۶۰ وات در هر خانه است به طوری که مصرف انرژی تجهیزات در حالت استندبای به تنهایی می تواند در حدود هفت تا ۱۱ درصد مصرف برق بخش خانگی را شامل شود.
براساس مطالعه های صورت گرفته، با حذف زمان های استندبای لوازم و یا تعویض لوازم موجود با دیگر لوازمی که کمترین مصرف استندبای را دارند، می توان کل این مصرف را به میزان بیش از ۷۰ درصد کاهش داد.
براساس این گزارش، سهم مصرف استندبای تجهیزات برقی خانگی از کل مصرف برق در کشور حدود سه درصد است که این میزان پتانسیل صرفه جویی سالانه از مصرف استندبای در کشور معادل با انتشار ۹۸۷ تن معادل کربن(tco۲e) است.
با توجه به سهم حدود ۳۰ درصدی مصرف بخش خانگی از کل مصرف برق کشور، سهم مصرف استندبای از مصرف بخش خانگی ۹ درصد خواهد بود.
عدم اتصال تجهیزات برقی خانگی به پریز برق در زمانی که استفاده نمی شوند، استفاده از چندراهه های هوشمند با دکمه خاموش / روشن، استفاده از امکانات برنامه ریزی زمانی برای تجهیزاتی که قابل برنامه ریزی هستند، بهره گیری از راهکارها و ابزارهای قانونی به منظور محدود کردن توان مصرفی استندبای لوازم برقی، رعایت نکات بهینه سازی مصرف انرژی در بخش خانگی توسط تمامی مصرف کنندگان در بخش خانگی و انتخاب لوازم برقی خانگی دارای برچسب انرژی مناسب ازجمله راهکارهای صرفه جویی دراین زمینه است.
رفتار مصرف کننده و انتخاب نوع تجهیزات می تواند تاثیر قابل توجهی در مصرف استندبای و توان عملکردی داشته باشد که این موضوع هر دو عامل تقاضای انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای را تحت تاثیر قرار می دهد.

ارسال نظر