|
|
کدخبر: ۱۵۰۴۸۷

اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی از نگاه کارشناسان ۱۹

خبرگزاری تسنیم: قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز گفت: در حالی که نزدیک به ۹۵ درصد کارها در بخش کشاورزی به دست بخش خصوصی انجام می گیرد، ۹۷ درصد تصمیم گیری های این بخش توسط دولت اتخاذ می شود که این مساله در تناقض با اقتصاد مقاومتی است.

غایت الله بیابانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیمدر پاسخ به این پرسش که بخش کشاورزی می تواند چه نقشی را در تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی ایفا کند؟، اظهار داشت: تولیدات جامعه کشاورزی خود نوعی اقتصاد مقاومتی است چرا که تولید پایدار، بهره وری بالا وتوجیه اقتصادی همان اهدافی است که در اقتصاد مقاومتی به آن توجه می شود.

وی اضافه کرد: به اعتقاد بنده چون جامعه کشاورزی دستی در آتش دارند نه بر آتش در نتیجه بهتر می توانند خود را برای حرکتی این چنینی آماده سازند.
بیابانی افزود: حدود ۹۵ درصد کارها در بخش کشاورزی به صورت خصوصی سازی انجام می شود(خصوصی است)، اما ۹۷ درصد تصمیم گیری های این بخش توسط دولت اتخاذ می شود.
وی ادامه داد: بعنوان مثال کشاورز براساس استانداردهای موجود گندم تولید می کند اما دولت به او می گوید باید گندم اش را به چه قیمتی بفروشد.
بیابانی افزود: مسئولان نمی دانند گروهی از تولید کنندگان که تولید را به شکل خصوصی کاری انجام می دهند و کود، بذر و سایر نهاده ها را به قیمت آزاد خریداری می کنند باید مجاز باشند تولیدات خود را آزاد بفروشند تا کارشان توجیه اقتصادی پیدا کند.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی تولیدی را ایجاد کنیم که در آن تولید، توجیه اقتصادی و استمرار وجود داشته باشد، ادامه داد: در این صورت ما می توانیم در ارتباط با اقتصاد مقاومتی بیشتر از سایر گروه ها برای تولید آمادگی داشته باشیم.
بیابانی تصریح کرد: البته مشروط بر اینکه ساختارهای ما رعایت شود، یعنی دولت ما را موظف به اجرای سیاستها نکند و وضعیت بازار پس از تولید روشن باشد در این صورت می توانیم ادعا کنیم توانایی ایجاد این سیاستها را در تمام زمینه های کشاورزی داریم.
وی با بیان اینکه ارزش تولیدات کشاورزی ما به هیچ عنوان با درآمدهای حاصل از نفت قابل مقایسه نیست که بخواهیم صادرات این محصولات را جایگزین نفت کنیم، اضافه کرد: زمانی که ما از لحاظ تولید رقابت پذیر باشیم قطعا می توانیم در زمینه صادرات موفق باشیم.
عضو هیات مدیره اتحادیه تعاونی باغداران گفت: اگرما توانستیم با کشورهای همسایه خود در زمینه تولیدات مشابه رقابت کنیم حتما می توانیم در امر صادرات نیز موفق شویم.
بیابانی ادامه داد: درآمد حاصل از این صادرات ارزشی ملی دارد که به منافع ملی بازمی گردد و با توجه به اینکه همه این مسائل پایداری تولید را می طلبد بنابراین تولید اقتصادی، به دنبال خود سرمایه دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که درآمد حاصل از صادرات محصولات کشاورزی می تواند جایگزین چه میزان از درآمد فروش نفت شود؟ افزود: ما برای توانمند ساختن بخش کشاورزی نیاز به زیرساخت، سرمایه گذاری، قوانین روان و حاکم بر بخش و بازارهای بین المللی داریم و در صورتی که نتوانیم تولیدات خود را صادر کنیم در واقع نتوانستیم از زحمات خود بهره ای ببریم.
بیابانی تصریح کرد: درخواست من از شما این است که اگر می خواهید در این زمینه آماری بگیرید نباید اجازه دهید آمارهای غلط اصل موضوع را تحت شعاع قراردهد.
وی ادامه داد: باید اجازه داد حرکتها در چشم اندازی مشخص شروع شود آن زمان عملکرد ما خود آمار صحیح را مشخص می کند.
انتهای پیام /

ارسال نظر