|
|
کدخبر: ۱۵۰۷۶۷

اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی از نگاه کارشناسان ۲۱

خبرگزاری تسنیم: یک محقق کشاورزی با بیان اینکه کارخانه های کشاورزی تبدیل به انبار شده است گفت: برای پیاده ساختن اقتصاد مقاومتی در کشاورزی اولین قدم تدوین برنامه مدت دار با اهداف مشخص، شاخص اندازه گیری پیشرفت، دوره زمانی اجرا و وظایف نهادهای درگیر است.

علی جعفری مفیدآبادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیمافزود: حدود ۳۸ کارخانه پنبه پاک کنی در کشور وجود داشت، که عمده این کارخانجات به دلیل کاهش سطح زیرکشت پنبه، به انبار لوازم خانگی تبدیل و یا تعطیل شده اند که این امر با رویکرد حال حاضر کشور به سوی اقتصاد مقاومتی سنخیت ندارد.

وی با بیان اینکه " برنامه عملیاتی پنج ساله احیای مجدد پنبه درسطح کشور " تدوین شده است، ادامه داد: متاسفانه این برنامه هنوز معطل اجرایی شدن است و لا به لای سیستم های اداری و اظهار نظرهای متفاوت راکد مانده است.
مفید آبادی با بیان اینکه سطح زیر کشت پنبه در استان گلستان بسیار کاهش یافته و در حال حذف شدن از الگوی کشت استان است، اضافه کرد: گرچه حرکت هایی در زمینه معرفی ارقام جدید تجاری زودرس انجام شده لیکن تدوام این گونه تلاش ها در گرو اجرایی شدن برنامه پنج ساله احیای مجدد پنبه است.
وی اظهار داشت: به دلیل الزام احیای پنبه در استان گلستان، برنامه پنج ساله عملیاتی مشابه ویژه استان گلستان نیز تدوین شده که متاسفانه این برنامه نیز در میان اظهار نظرهای کارشناسی راکد مانده است.
مفید آبادی افزود: در فضای الزام دولت به رویکرد اقتصاد مقاومتی مسئولین استانی(استان مازنداران) باید برای حل مشکل پنبه اقدام کنند.
این محقق کشاورزی با اشاره به اینکه کشت پنبه برای پایداری تولید سایر محصولات زراعی بسیار ضروری است، اضافه کرد: مهمترین قدم در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی وارد شدن به بعد عملیاتی برنامه احیای پنبه است.

مفیدآبادی ادامه داد: پنبه قطعا بدون حمایت مقطعی دولت نمی تواند به روزهای اوج خود برسد اما دولت هنوز به تصمیم عملی برای حفظ این محصول نرسیده است.
وی افزود: در چند سال گذشته تولید پنبه با افت زیادی همراه بوده به طوری که تولید در استان گلستان از ۱۸۰ هزار به حدود ۱۰ هزار هکتار در سالهای اخیر کاهش یافته است.
• اقتصاد مقاومتی نیازمند تدوین برنامه ای مدت دار است
این محقق کشاورزی گفت: برای پیاده ساختن اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی اولین قدم تدوین برنامه مدت داربرای محصولات متفاوت در نقاط مختلف با مشخص کردن اهداف برنامه، شاخص اندازه گیری پیشرفت برنامه، دوره زمانی انجام برنامه و مشخص کردن وظایف و تعهدات نهادهای درگیر است، بدین ترتیب با جابجایی دولتها کار تعطیل نخواهد شد و مدیریت های جدید ملزم به حرکت در چهار چوب برنامه تا رسیدن به اهداف آن خواهند بود.

مفیدآبادی تاکید کرد: در این حرکت باید دقیقا با برنامه ای مشخص حرکت کنیم وبعد ببینیم درکدام قسمت از کار قادر به پیشبرد برنامه نیستیم و اینکه مشخص شود کدام سیستم اداری وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد و چه مشکلی وجود دارد تا برای رفع آن اقدام کرد.

این محقق کشاورزی افزود: یکی از مشکلات ما در بخش کشاورزی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی این است که در زمینه انتصاب مدیران شاخصه تخصص کمرنگ است وحوزه اجرایی(حوزه تصمیم سازی) بخش از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تحت مدیریت متخصصین سنتی اداره می شود.

وی تاکید کرد: تخصصهای آکادمیک برای انتقال تکنولوژی های بین المللی و عملیاتی کردن دست آوردهای بین المللی در تمامی زمینه های کشاورزی برای مدیران بخش ضروری است.
مفیدآبادی اضافه کرد: منظور از تخصص مدیریتی تخصص تجربی و سنتی نیست بلکه منظور نوع آکادمیک و علمی آن است، چرا که مدیران با تخصص های سنتی دیگر نمی توانند از پس بخش کشاورزی آن هم با نگاه اقتصاد مقاومتی برآیند.
وی تصریح کرد: استفاده از دست آوردهای بین المللی در توسعه بخش کشاورزی کشور نیازمند توان تخصصی آکادمیک است.
مفیدآبادی با بیان اینکه بسیاری از متخصصان کشاورزی کشور در خارج از حوزه های اجرایی(حوزه تصمیم سازی) قرار دارند، ادامه داد: چه اشکال دارد که انتصاب مدیران در بخش کشاورزی علاوه بر سایر شاخص های دولتی از فیلتر کمیته های تخصصی نیز بگذرد؟
وی اضافه کرد: بعنوان مثال در شرایط امروز اگر مدیری به زبان انگلیسی مسلط نباشد باور، جدیت و شهامت لازم برای انتقال تکنولوژی ها و شیوه های موفق مدیریت زراعی دیگر کشورها، به داخل را نخواهد داشت.
مفیدآبادی افزود: برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی، رویکرد به تحقیقات تجاری و تجاری کردن دست آوردهای تحقیقاتی احساس می شود.
وی ادامه داد: بر اساس سخنان اخیر رئیس جمهور، ایران نیازمند تحقیقات برای حل مشکل کشاورزی است و تحقیقات در این بخش نباید صرفا مقاله محوری باشد.
انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین