|
|
کدخبر: ۱۵۳۹۴۸

خبرگزاری تسنیم: تونل امیرکبیر به عنوان اولین پروژه عمرانی در سال ۹۳ طی روزهای آینده به زیر بار ترافیک می رود.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، در سال ۸۹، حدود ۳۸ کیلومتر مسیر بزرگراهی و ۱۶ دستگاه پل و تقاطع غیر همسطح به بهره برداری رسید، این ارقام در سال ۹۰، به ترتیب ۲۳ کیلومتر مسیر بزرگراهی و ۳۴ دستگاه پل و تقاطع اعلام شد.
در سال ۹۱، حدود ۱۹ پروژه عمرانی در شهر تهران افتتاح شد که شاخص ترین پروژه ها در این سال، تکمیل بزرگراه یادگار امام، بهره برداری از تونل نیایش، تکمیل بزرگراه آزادگان و برخی از تقاطعات بزرگراه امام علی(ع)، افتتاح پل دسترسی غربی برج میلاد، تکمیل بزرگراه شهید خرازی و شهید زین الدین است.

در این سال عمده پروژه ها طبق برنامه زمانبندی شده پیش رفت و در موعد مقرر به بهره برداری رسید. بهره برداری از ۳۷ کیلومتر مسیر بزرگراهی، ۱۸ دستگاه پل و تقاطع غیر همسطح و ۱۰ کیلومتر مسیر تونل دستاورد شهرداری تهران، در این سال بود.

این کارنامه درخشان، در سال گذشته با تکمیل و بهره برداری از ۴۸ کیلومتر مسیر بزرگراهی و ساخت ۵۹ دستگاه پل و تقاطع غیر همسطح به نقطه اوج در این سالها رسید و پرونده بسیاری از پروژه های عمرانی در این سال بسته شد.
پروژهای کم نظیر عمرانی در حالی در سال گذشته به سرانجام رسید که کشور در شرایط تحریم به سر می برد. پروژه هایی نظیر پروژه بزرگراه طبقاتی شهید صدر، بزرگراه ۳۵ کیلومتری امام علی(ع)، مجموعه پل های تقاطع چند سطحی شیخ فضل الله، تونل جنوبی کردستان، دریاچه شهدای خلیج فارس، پلهای ارتباطی بزرگراه شهید باکری با باند جنوب آزادراه تهران - کرج و… ازجمله پروژه های شاخص سال ۹۲ است که در موعد مقرر تکمیل و تحویل شهروندان شده است.

در سالهای اخیر به خصوص از سال ۸۹ یک عزم جدی در شهرداری تهران برای اتمام پروژه های نیمه تمام، ظرف یکی دو سال شکل گرفت، به طوری که بیشتر پروژه ها در این سالها ظرف کمتر از دو سال تکمیل شدند. طبق بررسی های صورت گرفته، متوسط زمان اجرای پروژه های بزرگ عمرانی در شهر تهران به حدود ۲ سال رسیده است. این در حالی است که این زمان در پروژه های عمرانی کشور حدود ۱۰سال است، توجه به این نکته نیز ضروری است که اجرای پروژه های عمرانی در داخل شهرها از پیچیدگی های بیشتری نسبت به خارج از شهر برخوردارند و طبیعتا زمان بیشتری نیاز است تا به پایان برسند اما با تلاش مدیران شهری این پروژها در کمترین زمان و با بیشترین کیفیت و رعایت نکات ایمنی به بهره برداری می رسند.

بهره برداری از تونل امیرکبیر ظرف روزهای آینده

هم اکنون پروژه تونل امیرکبیر که عملیات عمرانی آن در اسفندماه سال ۹۱ به پایان رسید آماده بهره برداری است، این تونل ۱۷۱۷ متری که قرار بود سال ۹۲ تحویل شهروندان شود در حالی آماده افتتاح شده است که تجهیزات آن به دلیل تحریم ها با تاخیر وارد کشور شد و زمان افتتاح آن را با مدتی تاخیر مواجه ساخت.

با این حال با تلاش مهندسان و مدیران توانمند ایرانی، پرونده این پروژه نیز بسته شده و تونل امیر کبیر به عنوان اولین پروژه عمرانی در سال ۹۳ طی روزهای آینده به زیر بار ترافیک می رود.

اتمام عملیات اجرای دسترسی های فرعی بزرگراه امام علی(ع)

پروژه دیگری که بسیار حائز اهمیت بود و تمام تلاش مسوولان شهری را معطوف به خود کرد پروژه بزرگراه امام علی(ع) با ۷ هزار واحد مسکونی معارض بود که این پروژه نیز ظرف کمتر از ۲ سال با تمامی دسترسی های اصلی در زمان تعیین شده یعنی سوم خرداد ۹۲ به بهره برداری رسید، در این پروژه برخی از دسترسی های فرعی باقی مانده بود که قرار بر این بود که به مروز زمان تکمیل شوند، طبق آخرین خبرها، این دسترسی ها نیز تا پایان سال گذشته ساخته و تحویل شهروندان شده است.

نماینده مجلس: اجرای پروژه های عمرانی در تهران جز افتخارات نظام عمرانی کشور است

غلامرضا اسدالهی، عضو کمسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انجام به موقع پروژه های عمرانی از جمله کارهای موفق شهرداری تهران است، به خبرنگار شهرنوشت می گوید: اجرای پروژه هایی نظیر بزرگراه امام علی(ع)، بزرگراه صدر و تونل نیایش جز افتخارات نظام عمرانی کشور است.

وی می افزاید: هیچ کس نمی تواند زحماتی را که در راه ارتقای نظام عمرانی کشور در تهران صورت گرفته است انکار کند. در شرایطی که پروژه های کشور تعطیل شده بود اجرای آنها در تهران به درستی انجام شد.

اسدالهی با بیان اینکه چرخه پروژه های عمرانی در تهران پر رونق است، افزود: همه افراد چه کسانی که مخالفان سیاسی شهردار تهران هستند و چه موافقان، به عملکرد مثبت ایشان در اداره شهر اذعان دارند.

محمد دامادی، عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه عملکرد شهردار تهران در حوزه عمرانی و ساخت و سازها، سونامی بزرگی بود که نمی توان آن را نادیده گرفت می گوید: امیدواریم شهرداری های سایر شهرها از این اقدامات الگو برداری کنند.

وی با اشاره به دیدار مدیریت شهری تهران با مقام معظم رهبری اظهار می کند: رهبر انقلاب بسیار نکته سنج هستند و مسائل را دقیق رصد می کنند و همیشه نیز نظرات درستی ارائه می دهند. بنابراین اعلام رضایت ایشان از عملکرد شهرداری تهران بسیار مهم و حائز اهمیت است.

دامادی با بیان اینکه بنده به عنوان یک مهندس عمران عملکرد شهردار تهران را در حوزه عمرانی سونامی بزرگی در این زمینه می دانم، می افزاید: از اقدامات دکتر قالیباف در شهر تهران نمی توان چشم پوشی کرد و امیدواریم این اقدامات الگو برداری شود.

وی با تاکید بر اینکه قالیباف در این حوزه ها بسیار خوب عمل کرده است، اضافه می کند: نمره خوبی به مدیریت شهری می توان داد و کسب نمره قبولی از سوی مقام معظم رهبری نیز افتخار بزرگی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: شهرداری تهران نمره خوبی در حوزه عمرانی دارد

حجت الاسلام وحید احمدی، عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص اقدامات شهرداری تهران در حوزه عمرانی می گوید: عملکرد شهرداری در کلانشهر تهران عملکرد قابل قبولی است و در این شهر با این عظمت توانسته در تمامی مسائل به خصوص مسائل عمرانی موفق عمل کند. ساخت بزرگراه امام علی و تونل نیایش از جمله اقداماتی است که توسط شهرداری تهران انجام شده و مسکنی برای کاهش ترافیک معابر شهری است با این حال باید به فکر راه حل اساسی حل این معضل یعنی توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی نیز باشیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر