|
|
کدخبر: ۱۵۴۴۲۷

رئیس سازمان زندان ها خبر داد

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان زندان ها گفت: با توجه به تدابیر اندیشیده شده قضایی برای کاهش جمعیت کیفری شاهد کاهش ۱۰ درصدی ورودی زندان‎ها در سال ۹۲ بودیم.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، غلامحسین اسماعیلی در نخستین جلسه مدیران ستادی و استانی در سال ۹۳ که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد با اشاره به نامگذاری سال جدید اظهار داشت: اولویت مهم سازمان زندانها ارتقای فرهنگ با عزم ملی و ارتقای سلامت و کارآمدی نظام زندانبانی است و برای رسیدن به این هدف باید گام‎های متعددی برداشته شود.

وی ادامه داد: یکی از این گام‎ها ترویج فرهنگ نماز بین همکاران و زندانیان است زیرا نماز اصلی‎ترین عنصر فرهنگی، انسان ‏سازترین برنامه و زمینه‎ساز سلامت روحی وروانی است. این مهم است که نماز، سر وقت و به جماعت ادا شود. همچنین نماز در درون زندان‏ها باید تجلی و نمود داشته باشد بنابراین مدیران زندان‏ها باید سعی کنند در امر نماز با زندانیان همراه باشند و نماز را به جماعت با آنان ادا کنند. به جز امور مراقبتی، امنیتی و انتظامی سایر فعالیت ها به هنگام نماز باید تعطیل شود. در گام های بعدی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری، مدیران باید با ارایه ایده های نو امکان تحقق این شعار در سازمان زندانها را فراهم کنند.

وی همچنین ضمن بیان فرازهایی از خطبه ۲۱۶ امیرالمومنین حضرت علی(ع) به تشریح مسئولیت‎ها و تکالیف مدیران در سال جدید پرداخت و با اشاره به اینکه قرار گرفتن در جایگاه‏ها و مناصب مدیریتی و مسئولیتی حقوق و تکالیفی را به وجود می‏ آورد بیان کرد: این حقوق صرفا مربوط به شرح وظایف اداری نیست و علاوه بر مسئولیت‎های اداری و قراردادی، دارای مسئولیت شرعی که از سوی خداوند متعال تعیین شده نیز هست که باید به آن توجه ویژه شود. جامعه تحت مسئولیت ما، جامعه گسترده‎ای شامل کارکنان، زندانیان و خانواده آنان است که خدای متعال نسبت به همه این مجموعه، تکالیف و حقوق خاصی رامعین کرده که همه باید در رعایت آن کوشا باشیم. باید با تعاملات قضایی کاهش تراکم زندان ها را ادامه دهیم.

اسماعیلی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد خوب همه حوزه‎ها در سال گذشته خاطرنشان کرد: با توجه به تدابیر اندیشیده شده قضایی برای کاهش جمعیت کیفری شاهد کاهش ۱۰ درصدی ورودی زندان‎ها در سال ۹۲ بودیم. البته باید همچنان با تعامل قضایی این کاهش تراکم زندان ها را ادامه دهیم و باید برای اجرای برخی از الزامات قوانین جدید که هنوز به درستی اجرایی نشده از جمله آزادی مشروط، نظام نیمه آزادی و… آمادگی کامل داشته باشیم.

رئیس سازمان زندانها واقدامات تامینی و تربیتی کشور همچنین با بیان اینکه نباید فقط به صورت شعاری بگوییم که «سربازان حوزه اصلاح و تربیت هستیم» تصریح کرد: اگر مدیران سالمی نداشته باشیم، هیچ اصلاحی در زندان‏ها و به تبع آن جامعه رخ نخواهد داد؛ به عبارتی نمی‎توانیم زندانیان سالم و هدایت‎شده ای تحویل اجتماع دهیم. باید بکوشیم ازخودستایی جلوگیری کنیم. زیردستان را از ستایش و تمجید بر حذر کنیم. از خشم و عصبانیت اجتناب کنیم. ظاهرسازی نکنیم همچنین از گفتن حرف حق و گرفتن مشورت ابایی نداشته باشیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر