|
|
کدخبر: ۱۵۶۰۶۰

خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر خارجه روسیه هشدارهای آمریکا در مورد انعقاد قرارداد نفت در برابر کالا با ایران را رد کرد و گفت: مسکو مرعوب تهدیدها نخواهد شد.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، یک دیپلمات ارشد روسی با عصبانیت، هشدارهای آمریکا در مورد انعقاد قرارداد نفت در برابر کالا با ایران را رد کرد و گفت مسکو مرعوب تهدیدها نخواهد شد.
سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی که توسط خبرگزاری ریا نووستی روسیه منتشر شد گفت: افزایش مبادلات تجاری بین روسیه و ایران یک «فرآیند طبیعی است که ارتباطی با هیچ یک از عوامل سیاسی یا اقتصادی که کشوری را به چالش بکشد ندارد.»
گفته شده است روسیه قصد دارد روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری کند. این قرارداد در صورت نهایی شدن، محدودیت برای صادرات نفت ایران به موجب توافق ژنو را پشت سر خواهد گذاشت.
توافق هسته ای ژنو که از ۲۰ ژانویه به اجرا گذشته شده و در ۲۰ جولای زمان آن به اتمام می رسد، به ایران اجازه می دهد به طور متوسط روزانه تا یک میلیون بشکه نفت خام به شش کشور(چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه) صادر کند. در این فهرست اشاره ای به روسیه به عنوان مشتری نفت ایران نشده است.
اگر روسیه قرارداد نفت در برابر کالا با ایران را به امضا برساند، تلاش های غرب برای دست یابی به توافق جامع با ایران را به چالش خواهد کشاند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت، اگر روسیه و ایران این قرارداد نفتی را پیش ببرند، واشنگتن ممکن است تحریم هایی را در این ارتباط وضع کند.
ریابکوف افزود: وی اطلاعی از هرگونه توافق ویژه در این رابطه ندارد. وی در عین حال اضافه کرد، «تبادل نظرهای عادی با همکاران ایرانی برای تعیین اینکه چه بخش هایی از اقتصاد برای توسعه بیشتر روابط دو کشور مناسب تر هستند، در جریان بوده است.»
وی با رد تهدید آمریکا مبنی بر اعمال تحریم ها، تاکید کرد که روسیه خواهان توسعه روابط با ایران است.
ریابکوف گفت: «ما فکر نمی کنیم که هرگونه تحریم یکجانبه آمریکا، مهم نیست که چه کسی هدف آن باشد، مشروعیت داشته باشد و ما چنین موضعی را رد می کنیم.»
انتهای پیام / / ۳۸

ارسال نظر