|
|
کدخبر: ۱۵۶۲۰۵

تکرار / وزیر راه و شهرسازی خبر داد

خبرگزاری تسنیم: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به در دست ساخت بودن حدود ۱.۱ میلیون مسکن مهر شهری گفت: تاکنون برای یک میلیون واحد مسکن مهر قرارداد فروش اقساطی امضا شده و تا پایان سال نیز ساخت ۷۰۰ هزار واحد به اتمام می رسد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از وزارت راه وشهرسازی، عباس آخوندی که در چهارمین اجلاس شورای عالی استان ها در ساختمان قدیم مجلس سخن می گفت، تصریح کرد: حضور بنده در ساختمان قدیم مجلس، یادآور دوره ای است که در این صحن رأی اعتماد گرفتم و این دوره ها می گذرد و امیدوارم نام نیکی از افراد در انجام وظایف و در خدمت مردم و جمهوری اسلامی ایران باقی بماند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: در مورد زلزله، بحثمهمی است و در هر صورت زلزله بیش از ۹۰ درصد از سرزمین ایران را تهدید می کند و ما در محیط های زلزله خیز هستیم و نمی توانیم نسبت به زلزله بی تفاوت باشیم.
وی یادآور شد: در سال ۱۳۶۹ در زلزله رودبار و منجیل که بنده مسئول بازسازی آنجا بودم اندیشه ای مطرح شد که مهم بود و هنوز هم رویکرد بالای ما مقاوم سازی ساختمان ها است که البته باید مقاوم باشد، اما بعد از زلزله به دستاوردهای دیگری دست یافتیم که شهرها نیز باید مقاوم باشند.
آخوندی با اشاره به زلزله رودبار و منجیل افزود: ما زمانی که وارد رودبار شدیم دیدیم که براساس ریزش کوه، شهر قابل دسترسی نیست و آب مناطق نیز در رشت، رودبار و منجیل قطع شده بود و ریزش ساختمان ها به حدی بود که امداد غیرقابل انجام بود. بیمارستان که باید در مواقع بحرانی محل درمان مصدومان باشد فرو ریخته بود و تکیه گاه ژنراتور اصلی نیروگاه منجیل جا به جا شده بود و در آنجا ما دیدیم که اگرساختمانها بهتنهایی مقاوم باشند نمی توانیم بگوییم شهر مقاوم در برابر زلزله داریم.
وی ادامه داد: در شهر مقاوم بافرض ریزش برخی ساختمان ها باید امکان امداد رسانی باشد و مسیرها مسدود نشود. در زمینه شهر مقاوم پس از زلزله رودبار مطالعات مفصلی در خصوص شهر مقاوم در برابر زلزله توسط دکتر حسین بحرینی انجام شد.
وزیر راه و شهرسازی ابراز داشت: براساس قوانین و مقررات، ساختمان های بلند در حریم ۱۵۰ متری مسیرهای ورودی شهرها نباید ساخته شود که در حال حاضر این مسئله جدی گرفته نمی شود و فکر می کنم با نگاه " شهر مقاوم " باید تغییرات جدی در طرح های تفصیلی شهرها ایجاد کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: از بن دندان بنده اعتقاد دارم که شهر یک سازمان اجتماعی است و شهر را نمی خواهیم با معابر و ساختمان های آن بشناسیم بلکه آن یک سازمان اجتماعی است و اگر این مسالهرا قبول کنیم کالبد شهر امکان زیستآن سازمان اجتماعی و شرایط بهبود و رفاه اجتماعی را فراهم می کند.
آخوندی یادآور شد: در ایام نوروز در سرکشی به شهرها مشاهده کردم که در پیاده روها اساساً نمی توان هزار متر پیاده روری کرد و معابر برای سواره ها طراحی شده است نه پیاده رو ها. چگونه می توان گفت در شهری که برای رفاه شهروندان طراحی شده است پیاده روها سهمی ندارند و شهر را ماشین ها، ساختمان ها و معابر می بینیم.
وی ابراز داشت: اگر بخواهیم شهر را سازمان اجتماعی بدانیم نگاهما به شهر تغییر می یابد و اگر اینگونه شود شورای شهر و انجمن ها و سازمان های مردم نهاد اجزای این سازمان اجتماعی خواهند بود و کارایی تولید، مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مدنظر قرار می گیرد. در حالی که تنها اگر کالبد شهر مدنظر باشد مشاوران در یک فضای بسته خیابان ها و کالبد شهر را طراحی خواهند کرد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: گفتن این حرف(سازمان اجتماعی بودن شهر) ساده است اما وقتی بحثعمل می شود، باز هم به جنبه های کالبدی شهر می پردازیم.
وی با بیان اینکه از جمله ریشه ای ترین اقداماتی که برای سازمان اجتماعی دیدن شهرها لازم است، بحثروشن کردن تعریف مان از شهر است، اظهار کرد: اگر شهر را سازمان اجتماعی ببینیم، شاید مجبور شویم از مقداری از قلمروهایی که روی کاغذ تعریف کرده ایم، عبور کنیم، چراکه این حریم هایی که در اطراف کلانشهرها گذاشته ایم، واقعیت خارجی ندارند و حریم هایی است که در ذهن ما ست.
آخوندی گفت: اگر به شهر به عنوان سازمان اجتماعی برگردیم اساسا دوگانه فرمانداری و شهرداری را می بینیم و من نمی خواهم حرفی انقلابی در ادغام آنها بزنم و می دانم که این کار سخت است اما باید از جایی کار را شروع کرد. این دوگانه موجب شده که در روستایی بیش از ۲۰ برابر ظرفیتش پروانه ساختمانی صادر کرده است
وزیر راه و شهرسازی گفت: از جمله مسائلی که علاقه مندم بذر آن پاشیده شود، این است که چگونه می توانیم دوگانه فرمانداری و شهرداری را یا حذف کنیم یا اگر هم دوگانه داریم این دوگانگی از جهت موضوعی باشد؛ یعنی می توانیم کل خدمات را یکپارچه داشته باشیم اما برای مثال امنیت را در فرمانداری و عمران را در اختیار شهرداری ها قرار دهیم.
آخوندی با بیان اینکه یکی از حوزه هایی که می توانیم درآن تمرین مشارکت اجتماعی باشد، همین حوزه های شهری است، اظهار کرد: با ۳۵سال تجربه کاری بعد از انقلاب به این نتیجه رسیده ام که باید این موضوع حل شود و حاضرم مطالعه مشترک بین وزارت راه وشهرسازی و شورای عالی استان ها را در خصوص دوگانه شهرداری و فرمانداری پیش ببرم.
وی تاکید کرد: سالهاست قوانین مختلفی برای حفاظت از فضای سبز و حریم ها مصوب شده است. به عنوان مثال قانون حفظ باغات سالهای سال است که وجود دارد اما چگونه شده که باغات مشهد که بعد از احمد آباد بود، الان نیست.
وزیر راه و شهرسازی گفت: من به دنبال یکپارچگی سرزمینی در خدمات شهری هستم و اگر اینکار شود در یک مجموعه شهری جایی خالی از نظارت قرار نمی گیرد و با نظارت کامل اجتماعی امور صورت می گیرد. در حالی که الان شوراهای شهری و روستایی در منافع دچار تعارض هستند که از جمله آنها در دسترسی به پایانه بار و مسافر، سهم از فضای سبز و پرداخت عوارض است.
وی ادامه داد: در نحوه تأمین مالی خدمات شهری پس از انقلاب انواع طرح ها را تجربه کرده ایم به طوری که زمانی شهرداری ها متصل به بودجه عمومی و دولت بوده اند و زمانی مستقل. در واقع افراط و تفریط وجود داشته است و از سوی دیگر عدم تعادل های بزرگ در بین مناطق مختلف می بینیم.
آخوندی اظهار داشت: برای رسیدن به عدالت جغرافیایی باید دولت مرکزی در برخی مناطق هزینه کند و با پرداخت عوارض شهری، مالیات محلی و هر مورد دیگری مجبوریم سیستمی را طراحی کنیم که نه حالت افراطی در وابستگی و نه اینکه استقلال کامل بدون نیاز به کمک دولت داشته باشد.
وی افزود: در این زمینه تجربه های مختلف بین المللی در سطح ملی، قاره ای وجود دارد. به عنوان نمونه در اروپا ازجمله مورادی که اتحادیه اروپا لازم می داند برای ان هزینه کند رفع عدم تعادل منطقه ای بین نقاط مختلف اروپا است و در بسیاری از کشورها بودجه تعادل بخشی منطقه ای وجود دارد که وظیفه آن تامین کسری محیط های کم درآمد است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: باید در نظام بودجه ریزی بازنگری صورت گیرد و به تعادل بخشی منطقه ای توجه شود.
وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: اخیرا پیگیری کردم کمیته ویژه کلان شهرها در هیئت دولت تشکیل شود وحاضرم این طرح(تعادل بخشی منطقه ای) را که نیاز به بررسی نظری و اجماع سازی دارد به لایحه تبدیل کنیم.
آخوندی بیان داشت: در مورد مداخله شورای شهر و روستاها در طرح های تفصیلی باید بازنگری شود وشهردار منطقه در جلسات رسیدگی به طرح های تفصیلی حضور داشته باشد.
وی در پایان سخنانش با اشاره به نام گذاری امسال اظهار امیدواری کرد که با ابلاغ سیاست های کلی نظام و رهنمودهای مقام معظم رهبری برای استقلال، آبادانب و توسعه کشور گام برداریم.
انتهای پیام /

ارسال نظر