|
|
کدخبر: ۱۵۸۴۴۲

دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران معتقد است مدنظر قرار دادن پیام اقتصاد مقاومتی، توسعه کارآفرینی و تسهیل مشارکت مردم، اصلاح تقویت همه جانبه نظام مالی افزایش تولید داخلی و تلاش برای رشد بهره وری از جمله راهکارها برای خروج اقتصادایران از حالت رکودتورمی است.

به گزارش خبرنگار مهر ابراهیم بهادرانی در نشست امروز هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزایش مطالعه وضعیت رکود تورمی کشور و چشم انداز سال های پیش رو را که از سوی معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران بررسی شده بود، اعلام کرد و گفت: طی دو سال گذشته کشور وارد فاز رکود تورمی شده و نیاز است که همگان با همت خود کشور را از این شرایط خارج کند.

دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: طی این مدت کشاورزی تنها بخشی بوده که وارد رکود نشده و فعالیت های اقتصادی آن مثبت است اما بخش نفت بیشترین شرایط منفی را در فعالیت های خود تجربه کرده است.

وی تصریح کرد: تولید ناخالص داخلی در شش ماهه ابتدای سال ۹۲ معادل ۳.۱ درصد منفی شده در حالی که این رقم در شش ماهه اول سال ۹۱ منفی ۶.۳ درصد بوده است.

بهادرانی ادامه داد: هزینه های مصرفی بخش خصوصی در شش ماهه اول سال گذشته ۳.۷ درصد افزایش یافته در حالی که هزینه های مصرفی بخش دولتی در همین مدت ۷.۳ درصد کاهش را تجربه کرده است.

وی اظهار داشت: تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در شش ماهه نخست سال ۹۲ معادل ۱۴.۳ درصد کاهش یافته و این در شرایطی است که صادرات در شش ماهه اول سال گذشته ۳.۵ درصد رشد و واردات ۳۰.۳ درصد کاهش رشد را تجربه کرده است.

دبیر کل اتاق تهران در ادامه خاطرنشان کرد: رشد بخش صنعت و معدن در سال های ۸۱ تا ۸۵ معادل ۱۰.۷ درصد بوده که این رقم در شش ماهه نخست سال ۹۱ معادل ۱۲.۴ درصد منفی و در مدت مشابه سال ۹۲ نیز ۷.۷ درصد منفی بوده است.

دبیر کل اتاق تهران در ادامه به نرخ رشد سرمایه گذاری اشاره و خاطرنشان کرد: این شاخص در فاصله سال های ۸۱ تا ۸۵ معادل ۹.۴ درصد رشد داشته در حالی که همین شاخص در شش ماه نخست سال های ۹۱ و ۹۲ نیز به ترتیب منفی ۲۱.۹ درصد و منفی ۱۴.۳ درصد بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۱ دچار شدیدترین رکود در سالیان گذشته بوده ایم که البته با اعمال تحریم و افت شدید فروش نفت این رکود تشکیل شده، این در حالی است که تورم در فاصله سال های ۸۹ تا ۹۲ حدود سه برابر شده است.

بهادرانی در ادامه نرخ تورم تولید کننده را در شش ماهه نخست سال ۹۲ معادل دو برابر عنوان و خاطرنشان کرد: این شاخص به ۳۴ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: با تغییر دولت انضباط پولی و مالی در راستای کاهش تورم صورت گرفته و حجم نقدینگی نیز کنترل شده است.

وی اظهار داشت: براساس اعلام مسئولان؛ نرخ تورم سال ۹۳ معادل ۲۵ درصد هدفگذاری شده و نرخ رشد اقتصادی نیز ۱.۵ تا ۲ درصد می شود.

دبیر کل اتاق تهران موضوع مهم اقتصاد ایران در سال ۹۳ را شرایط تورمی دانست و گفت: خروج از رکود با توجه به چالش هایی همچون اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، افزایش نرخ سود بانکی و افزایش هزینه های تولید در بودجه سال ۹۳ کاری دشوار است اما می تواند با برنامه ریزی به نتیجه برسد.

بهادرانی؛ راهکارهای خروج از رکود تورمی را برشمرد و تصریح کرد: مدنظر قرار دادن پیام اقتصاد مقاومتی، توسعه کارآفرینی و تسهیل مشارکت مردم اصلاح و تقویت همه جانبه نظام مالی افزایش تولید داخلی و تلاش برای رشد بهره وری از جمله این راهکارها است.

ارسال نظر