|
|
کدخبر: ۱۶۰۲۰۴

رویترز به نقل از منابع غیر رسمی:

خبرگزاری تسنیم: رویترز به نقل از منابع غیر رسمی اعلام کرد صادرات نفت ایران در ماه مارس برای نخستین بار طی ۵ ماه گذشته کاهش یافته و انتظار می رود متوسط صادرات نفت ایران در دروه ۶ ماهه اجرای توافق ژنو نزدیک رقم تعیین شده در این توافق باشد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از رویترز، انتظار می رود صادرات نفت خام ایران برای اولین بار در پنج ماه گذشته در ماه مارس کاهش یافته باشد و این رقم در ماه آوریل کاهش بیشتری را تجربه کند و به سطح تعیین شده در توافق ژنو نزدیک تر شود.
بر اساس توافق ژنو، صادرات نفت ایران در ۶ ماهه منتهی به ۲۰ جولای، به طور متوسط نباید به بیش از یک میلیون بشکه در روز برسد، اما از زمان امضای این توافق در نوامبر سال گذشته تا این ماه، صادرات نفت ایران تنها به آسیا از این رقم فراتر رفته است.
این کاهش در صادرات نفت ایران که بر اساس آمارهای بارگیری کشتی ها به اندکی بیش از یک میلیون بشکه در روز در ماه مارس و به ۹۵۳ هزار بشکه در روز در ماه آوریل خواهد رسید، فشارها بر تهران را در آستانه مذاکرات ماه آینده برای نهایی کردن توافق هسته ای با غرب کاهش می دهد.
بر اساس آمارهای تانکری، این کاهش عمدتا ناشی از عدم خرید نفت ژاپن از ایران در ماه مارس بوده است. همچنین کره جنوبی برنامه ریزی ای را برای خرید نفت از ایران در ماه آوریل انجام نداده است.
ویکتور شام، تحلیلگر موسسه نفتی آی اچ اس در این باره گفت: «زمانی که صادرات نفت ایران افزایش یافت، بازار توجه زیادی را متوجه این قضیه نمود، بنابراین من تعجب نمی کنم اگر آنها تلاش کنند بخشی از خرید خود را در دوره آینده کاهش دهند.»
وی افزود: «میزان مصرف چین اندکی بیشتر است، اما رقم آن بالا و پایین می شود، بنابراین این کشور به طور متوسط در طی امسال میزان خرید خود از ایران را در حد هدف گذاری انجام شده، حفظ خواهد کرد.»
چین، بزرگترین مشتری نفت ایران در ماه جاری میلادی خرید نفت خود از ایران را به ۵۵۲ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد که حدود یک سوم بیشتر از مدت مشابه سال قبل است. چین در ماه مارس خرید نفت خود از ایران را به ۴۵۸ هزار بشکه در روز کاهش داده بود.
خرید نفت هند از ایران در سه ماهه ابتدایی امسال حدود ۴۳ درصد افزایش یافته است. این موضوع سبب شده است که مقامات واشنگتن به دهلی نو هشدار دهند که باید میزان خرید نفت خود از ایران را در نزدیکی رقم ۱۹۵ هزار بشکه در روز، یعنی سطح پایان سال ۲۰۱۳ حفظ کند.
هند قرار است در ماه آوریل حدود ۱۴۵ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کند، در حالی که این رقم در ماه ژانویه ۴۱۲ هزار بشکه بود.
انتهای پیام / / ۸۷

ارسال نظر