|
|
کدخبر: ۱۶۰۷۵۶

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: از ابتدای سال ۹۰ تا پایان سال گذشته میزان سرمایه گذاری های صورت گرفته در بخش های بالادستی، پایین دستی، گاز و پتروشیمی آنطور که پیش از آن برای تحقق اهداف نفتی برنامه پنجم پیش بینی می شد نبود.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، برنامه پنجم توسعه در سال ۸۹ مورد تصویب و ابلاغ قرار گرفت تا از ابتدای سال ۹۰ تا پایان سال ۹۴ با اجرای طرح های برنامه محور در سراسر کشور، اهداف کلان این برنامه توسعه ای تا پایان سال ۹۴ محقق شود.

منصور معظمی، معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت در خصوص میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای تحقق اهداف نفتی برنامه پنجم در بخش بالادستی نفت گفت: قرار بود برای تحقق اهداف برنامه پنجم در بخش بالادستی نفت ۱۵۵ میلیارد دلار در طول این برنامه هزینه شود که عملکرد ۴۲ میلیارد دلار بوده است.

در ماده ۱۲۵ برنامه پنجم عنوان شده که وزارت نفت با حفظ ظرفیت تولید سال ۱۳۸۹ تا سقف تولید اضافه روزانه یک میلیون بشکه نفت خام و دویست و پنجاه میلیون مترمکعب گاز طبیعی اقدام کند اما با وجود اینکه بیش از ۳ سال از ۵ سال برنامه پنجم گذشته، هم در نفت و هم در گاز هنوز در مرز تولید سال ۸۹ هستیم و میزان تولید فعلی تفاوت چندانی با سقف تولید در سال ۸۹ ندارد و حتی متوسط تولید روزانه نفت کشور در سال ۹۲ کمتر از سال ۸۹ بوده است.

معظمی میزان سرمایه گذاری مورد نیاز در بخش های پایین دستی نفت و پتروشیمی را برای تحقق اهداف برنامه پنجم در این بخش ها به ترتیب ۲۱ میلیارد دلار و ۳۸ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: عملکرد در بخش پایین دستی نفت ۲.۷ میلیارد دلار و در بخش پتروشیمی نیز ۲.۷ میلیارد دلار بوده و در بخش گاز یک نهم سرمایه گذاری مورد نیاز، هزینه شده است.

عملکرد مورد اشاره معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، میزان سرمایه گذاری های اجرایی شده در صنعت نفت کشور از ابتدای سال ۹۰ تا نیمه دی ماه سال گذشته است.

انتهای پیام /

ارسال نظر