|
|
کدخبر: ۱۶۰۸۱۴

هشدار فعالان صنایع دریایی به رئیس جمهوری:

خبرگزاری تسنیم: هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران در نامه ‏ای به رئیس‏ جمهوری با ارائه گزارشی از وضعیت شرکت صنعتی دریایی ایران(صدرا) نسبت به انتقال پروژه‏ های فراساحلی این شرکت به خارج و تعطیلی فعالیت ‏های آن هشدار داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، اواسط فروردین ماه جمعی از کارگران شرکت کشتی سازی صدرا در نامه ‏ای به نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر با ابراز نگرانی از روند حاکم بر این شرکت از تلاش مدیریت جدید برای انتقال پروژه‏ های فراساحلی به یاردهای اماراتی خبر دادند.
در بخشی از این نامه خطاب به آیت ‏الله صفایی بوشهری آمده است: به استحضار می ‏رساند شرکت صدرا با قدمتی چند ساله به دلیل واگذاری غیراصولی به سمت انحلال پیش می‏ رود. طبق اطلاعات بدست آمده مالک صدرا در حال فروش اموال و تجهیزات این شرکت صدرا جهت رسیدن به پول خود است.

در ادامه این نامه اعلام شده است: از جمله اقدامات اخیر بسیار خطرناک برای استان، خروج پروژه‏ های در دست اجرا در حوزه نفت و گاز از بوشهر است.
کارگران صدرا مدعی شده اند پروژه های فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۱۳ پارس جنوبی که در جزیره صدرا در حال انجام بوده، تجهیزات آن کامل موجود است و تقریبا ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با آن امرار معاش می ‏کنند(برای تکمیل) به زودی به کشور امارات و شهر دبی انتقال خواهد داد.

پس از این نامه نگاری نماینده بوشهر در مجلس نیز به احتمال انتقال پروژه های درحال انجام شرکت صدرا به امارات واکنش نشان داد و گفت: در شرایطی که مدیریت صدرا به دلایل مالی نسبت به اخراج کارگران خود اقدام می‏ کند؛ چطور این پروژه ‏ها را به دبی و جاهای دیگر می‏ برند.

عبدالکریم جمیری با بیان این که اخیرا مکاتباتی دریافت کرده ‏ایم که از واگذاری پروژه‏ های سکوسازی صدرا به شرکت‏ های اماراتی حکایت دارد، افزود: در شرایطی که مدیریت صدرا به دلایل مالی و کمبود کار، نسبت به اخراج کارگران خود اقدام می‏ کند؛ چطور این پروژه ‏ها را به دبی و جاهای دیگر می‏ برند؟

وی با بیان این که این موضوع را از طریق استانداری و مسئولان محلی پیگیری خواهیم کرد، یادآور شد: شرکت صدرا از سال گذشته به بخش خصوصی واگذار شده و این بخش منافع خود را لحاظ می‏ کند؛ اما از زمان واگذاری به دلیل شرایط اقتصادی و مدیریتی دچار آسیب ‏های جدی شده است.

نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس با بیان اینکه پیگیری نمایندگان استان برای رفع مشکلات صدرا تاکنون نتیجه ‏ای در بر نداشته است، گفت: وضعیت مالی و نیروی انسانی صدرا بحرانی است و پروژه ‏های لازم هم که توان اجرای آن در این شرکت وجود دارد، به آن محول نشده و برخی از پروژه‏ های قبلی هم متوقف شده است.

جمیری با تاکید بر این که مدیریت صدرا باید هر چه سریع‏تر برای خروج شرکت از وضعیت فعلی اقدامات لازم را صورت دهد، گفت: اگر انگیزه و اعتمادی به این مجموعه بزرگ صنعتی وجود داشته باشد، لازم است کمیته‏ ای برای احیای شرکت تشکیل شود و آن را از این شرایط خارج کند.

پس از این اتفاقات هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران نیز نامه به رئیس جمهوری نوشته و خواستار رسیدگی به وضعیت شرکت صنعتی دریایی ایران - صدرا - شده اند.

به گزارش مارین نیوز در این نامه خطاب به رئیس جمهوری آمده است؛

جناب حجت ‏الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با عرض سلام

«احتراما، به استحضار می ‏رساند شرکت صنعتی دریایی ایران(صدرا) بعنوان قدیمی ‏ترین مجموعه صنایع دریایی کشور دارای زیرساخت ‏های گسترده و سابقه اجرای پروژه ‏های متعدد و بزرگ ساخت انواع کشتی و سکوهای دریایی در کشور است. این شرکت سال گذشته و در روندی ابهام‏ برانگیز به مجموعه ‏ای در بخش خصوصی که فاقد سابقه و تجربه در حوزه تخصصی و راهبردی دریا است، واگذار گردید. مدیران جدید شرکت هم به بهانه عدم سودهی پروژه‏ها و انباشت بدهی اقدام به توقف برخی پروژه‏های ساخت شناور و اخراج و تعدیل گسترده کارگران و کارشناسان نموده‏اند.

این انجمن با ارسال نامه‏ هایی به جنابعالی و سایر مسئولین تلاش نمود نتایج و عواقب این واگذاری را منعکس نماید و متاسفانه نتیجه‏ ای در برنداشت و خیلی زود نگرانی ‏های این انجمن به وقوع پیوست و روند تعطیلی فعالیت ‏ها و اخراج نیروها از سوی مدیریت شرکت ادامه یافته که این امر، نگرانی شدید جامعه دریایی را نسبت به انحلال یا تغییر ماهیت این مجموعه برانگیخته است.

با کمال تأسف باید به استحضار حضرتعالی برسانیم در ادامه این روند، اخیرا کارگران کشتی ‏سازی صدرا در بوشهر طی مکاتباتی با مسئولان استانی و نمایندگان مجلس از اقدام مدیریت این شرکت در بارگیری سکوهای درحال ساخت پارس جنوبی جهت انتقال به امارات به منظور تکمیل ساخت خبر داده‏ اند که تحقق این امر، عملا این مجموعه را فاقد پروژه و تعطیل خواهد کرد.

مالک و مدیریت جدید صدرا علیرغم اینکه تعهد نموده بود سرمایه و آورده‏ای به این شرکت تزریق نماید نه تنها این اقدام، عملی نشده است؛ بلکه فروش اموال و حتی تجهیزات نیمه ساخته پروژه‏ ها را در دستور کار خود قرار داده است.

در این راستا، خواهشمند است دستور فرمایید در شرایطی که کشور نیازمند استفاده از تمام ظرفیت‏ ها و سرمایه‏ گذاری‏ ها برای اشتغالزایی و رونق تولید و خروج از شرایط رکود اقتصادی است، وضعیت شرکت صدرا بطور ویژه مورد بررسی قرار گیرد و وزارت نفت و دیگر ارگان‏ های مسؤول نیز اقدامات لازم را در جهت تداوم استفاده از ظرفیت ‏های داخلی و ساخت و تکمیل پروژه‏ ها در مجموعه صدرا و دیگر شرکت‏ های داخلی صورت دهند.»

انتهای پیام /

ارسال نظر