|
|
کدخبر: ۱۶۰۸۷۸

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: در حالی که قرار است معاون اجرایی رئیس جمهور یا یکی دیگر از مسئولان ارشد قوه مجریه کشور تا پایان این هفته نرخ جدید بنزین را اعلام کند، گزینه های تک نرخی، دو نرخی و حتی سه نرخی نیز روی میز دولت قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، هم اکنون بدون احتساب تفاوت نرخ بنزین سوپر و معمولی، بنزین با دو نرخ ۴۰۰ تومانی(سهمیه یارانه ای) و ۷۰۰ تومانی(آزاد نیمه یارانه ای) عرضه می شود.

قرار است طبق گفته رئیس جمهور تا پایان هفته جاری دومین مرحله از قانون هدفمندی یارانه ها اجرایی شود. پیش از این معاون اول رئیس جمهور گفته بود که شب قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی، نرخ جدید بنزین اعلام می شود.

از اینرو در این هفته، قیمت جدید بنزین که معاون اجرایی رئیس جمهور مسئول جمع بندی و اعلام نظر دولت در این باره شده است، اعلام می شود.

پیگیری های خبرنگار تسنیم از دولت و وزارتخانه های مربوطه حاکی از این است که سه شیوه عرضه کلان بنزین به صورت تک نرخی، دو نرخی و حتی سه نرخی هنوز گزینه های محتمل روی میز دولت است به طوری که در هر بخش، تعداد سناریوها بیشتر می شود.

در مجموع ۹ سناریوی مجزا برای اینکار پس از بررسی های چندماهه در دولت، نهایی شده که قرار است از بین این سناریوها، یکی نهایی شده و این هفته برای اجرا ابلاغ شود.

گزینه های تک نرخی مطرح از عرضه بنزین با نرخ ثابت ۸۰۰ تومان شروع می شود و عرضه بنزین با نرخ ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ نیز از دیگر گزینه های مطرح است.

گزینه های دو نرخی به صورت ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومان، ۸۰۰ و ۱۲۰۰ تومان و ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان مطرح است به طوری که رقم کمتر، نرخ بنزین سهمیه ای و رقم دوم نرخ بنزین آزاد است.

گزینه های سه نرخی نیز مورد بررسی دولت قرار گرفته و در این راستا سناریوهای عرضه با سه نرخ ۴۰۰،۷۰۰ و ۱۰۰۰ و عرضه با سه نرخ ۷۰۰،۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ مورد توجه قرار گرفته است.

در این راستا به ترتیب از چپ به راست، عدد اول رقم بنزین سهمیه ای یارانه ای، رقم دوم نرخ بنزین سهمیه ای آزاد و رقم سوم نرخ بنزین آزاد با مصرف نامحدود است.

شایان ذکر است تاکنون نرخ ۷۰۰ تومانی بنزین آزاد به میزان ۳۰۰ لیتر ماهانه همراه با سهمیه ۶۰ لیتری بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت های هوشمند سوخت شارژ می شد که مالکان خودرو در صورتی که بیش از ۳۶۰ لیتر نیاز به مصرف بنزین در طول یک ماه داشتند، از کارت جایگاه داران برای سوخت گیری با همان نرخ ۷۰۰ تومانی اقدام می کردند اما در صورت نهایی شدن سناریوهای بنزین سه نرخی، پس از اتمام سهمیه بنزین آزاد با نرخ دوم، مالکان خودرو با همان کارت هوشمند سوخت خود می توانند بنزین آزاد با نرخ سوم را به صورت نامحدود دریافت کنند.

علاوه بر این، شنیده ها حاکی از این است گزارشی برای اجرایی شدن سناریوی سه نرخی دیگری به صورت نرخ های ۸۰۰،۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ به معاونان رئیس جمهور ارجاع شده است.

انتهای پیام /

ارسال نظر