|
|
کدخبر: ۱۶۰۹۹۸

معاون رئیس جمهور خبر داد

خبرگزاری تسنیم: معاون رئیس جمهور در قزوین گفت: در سال ۹۳ بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع ریالی و ۵۵ میلیارد دلار منابع ارزی وارد اقتصاد کشور می شود که با استفاده بهینه از این منابع، امسال اقتصاد ایران از حالت رکود خارج می شود.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازقزوین، محمدباقر نوبخت در سفر یک روزه خود به قزوین، در شورای برنامه ریزی استان قزوین که با حضور نمایندگان مردم قزوین، تاکستان، بوئین زهرا، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد استانی، ساعتی پیش در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد اظهار کرد: ما در آغاز تدوین برنامه ششم توسعه هستیم و چون بودجه سال ۹۵ باید براساس این برنامه تصویب شود، بنابراین باید برنامه ریزی ها در این زمینه تا پایان آذر ۹۴ به اتمام برسد.

وی افزود: ما از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون ۱۰ برنامه تدوین کرده ایم که درزمینه اجرای آنها نیز تلاش شده است، ولی به دلیل توزیع نامتوازن منابع و یا در بخش هایی سوء مدیریت، به جایگاهی که باید می رسیدیم، دست نیافته ایم که این موضوع جای تأمل دارد.

نوبخت تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه آنچه که مهم است، این است که باید بتوانیم با راهکار ها و برنامه های درست، توسعه منطقه ای را در دستور کار خود قرار داده و برنامه ششم توسعه نیز باید با همین هدف تدوین شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به کمبود منابع مالی در همه کشور ها حتی کشورهای توسعه یافته و صنعتی بیان کرد: تخصیص بهینه منابع در همه کشورهای، بحثبسیار مهمی است که باید در این زمینه از استان ها دامنه انتظارات خود را محدود کرده و مدیران، برای توسعه استان خود چند برنامه محوری را به صورت اولویت در دستور کار خود قرار دهند.

وی بیان کرد: اهداف کشور در فرا دست ترین سند کشور، یعنی در سند چشم انداز ۲۰ ساله تبیین شده است و بر اساس اسن سند ایران باید در سال ۱۴۰۴ به کشوری توسعه یافته تبدیل شده و در جایگاه نخست تولید علم و فناوری قرار گیرد، که برای تحقق این امر، این چشم انداز را به ۴ برنامه توسعه ۵ ساله تقسیم کردیم.

نوبخت گفت: در برنامه های قبلی از ۸ درصد توسعه اقتصادی مورد انتظار تنها ۴/۵ درصد از آن محقق شد و در برنامه پنجم نیز رشد اقتصادی ۳ درصدی مد نظر بود که آن هم به منفی ۸/۵ درصد رسید که باید برای جبران این رشد منفی باید آن را به میانگین تعریف شده، یعنی ۸ در صد برسانیم.

وی افزود: این در حالی است که در خوشبینانه ترین حالت برای سال ۹۳ تنها ۳ در صد رشد اقتصادی پیش بینی شده و تا رسیدن به میانگین تعریف شده باز هم فاصله زیادی داریم، بنابراین در برنامه پنجم توسعه نیز به هدف خود دست پیدا نمی کنیم.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در سال ۹۳ بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع ریالی و ۵۵ میلیارد دلار منابع ارزی وارد اقتصاد کشور می شود که با استفاده بهینه از این منابع، امسال اقتصاد ایران از حالت رکود خارج می شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر