|
|
کدخبر: ۱۶۱۰۶۲

رئیس مجلس شورای اسلامی:

خبرگزاری تسنیم: رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به در پیش رو بودن آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها از دولت خواست که مبنای کار خود را برپایه گزارش های مردم از وضعیت خود قرار دهد و به این گزارش ها اعتماد کند که زمینه ایجاد ناامنی به وجود نیاید.

به گزارش خبرنگار انتظامیخبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی در نوزدهمین همایش فرماندهان نیروی انتظامی با اشاره به در پیش رو بودن آغاز هدفمندی یارانه ها در فاز دوم آن ضمن قدردانی از تلاش دولت اظهار داشت: دولت با هوشیاری پلیس و سایر دستگاه ها باید شرایطی را فراهم آورد که این مرحله روشنی برای مردم مشخص شود و از همیاری مردم در اجرای این مرحله استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید در این مرحله مسائلی مطرح شود که جامعه را نگران کند، گفت: مبنای کار دولت باید همین گزارش های مردم از وضعیت خودشان باشد و دولت می بایست به گزارش مردم از وضعیت خودشان اعتماد کند و تحرکی در این زمینه نداشته باشد که ایجاد ناامنی در جامعه کند چرا که هدفمندی وقتی موفق خواهد بود که در گفت وگو با مردم بتوان به اراده ای جمعی دست یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن امیدواری نسبت به طی طریق مناسب در این راه از تلاش های دولت برای حرکت به سمت بهبود وضعیت تولید و خارج شدن از شرایط رکود به بهبود در شرایط اشتغال ابراز خشنودی کرد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش به شرایط وقت کاری کارکنان نیروی انتظامی اشاره کرد و ضمن تاکید نسبت به تاثیر اقتصاد و تحرکات منطقه ای در امنیت داخلی کشور گفت: در حال حاضر شرایط کشور ما در شرایط حساس و پرفراز و نشیبی قرار دارد و متاسفانه تحرکات منطقه ای به حدی رسیده است که فضای موجود از رقابت سیاسی خارج شده و به شرایط عملیاتی رسیده و به سمت مسائل مذهبی سوق داده شده است.

وی ضمن اشاره به حرکات ایزایی دشمن در حاشیه مذاکرات هسته ای خاطرنشان کرد: ضبط ساختمان بنیاد علوی توسط دولت آمریکا یکی از گوشه هایی از تحرکات بین الملل دشمن است و هر چند این اقدام دولت آمریکا اقدامی کورکورانه است ولی باید با ارزیابی شرایط با آن مواجهه کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی، وضعیت تورم در سال های ۹۱ و ۹۲ شرایط نامطلوبی داشت گفت: در سال ۹۲ نرخ تورم به ۴۰ درصد رسید اگرچه در انتهای آن وضعیت تورم نقطه ای بهبود یافت ولی تورم در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد است که وقوع سرقت های خرد نیز می تواند نشات گرفته از وضعیت اقتصادی موجود باشد.

لاریجانی با بیان اینکه نرخ تورم در اواسط سال ۹۲ به صورت ایستا قرار گرفت، به نقش اجرای هدفمندسازی یارانه ها در فاز دوم آن در افزایش تورم اشاره کرد و گفت: هرچند اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نوساناتی در تورم ایجاد می کند ولی با اجرای دقیق و کنترل حساب شده می توان از این نوسانات جلوگیری کرد.

وی ضمن اعلام خبر ضریب جینی ۳۶ درصدی کشور آن را وضعیتی مطلوب ندانست و تاکید کرد: شکاف های اقتصادی اثرات نامطلوبی را بر وضعیت اجتماعی خواهد گذاشت و متاسفانه در حال حاضر نرخ بیکاری کشور نیز در فاصله ۱۰ تا ۱۵ درصدی قرار دارد که این میزان برای کشور ما رقم بالایی است و می تواند در امنیت اجتماعی تاثیرگذار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه با تصمیمات اتخاذ شده در نیمه سال ۹۲ و با تنظیم بودجه مناسب و با بهره گیری از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی می توان پیش بینی کرد که شرایط تورمی در سال جاری به ۲۲.۵ درصد برسدکه این میزان هم رقم قابل توجهی است.

لاریجانی رشد اقتصادی کشور در سالهای گذشته را نزولی عنوان کرد و افزود: امیدواریم در سال ۹۳ رشد اقتصادی کشور در حالت مثبت قرار گیرد که این مسئله نشان دهنده روند رو به رشد وضعیت اقتصادی در کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه در حال حاضر شرایط ایران در سیاست بین المللی رو به بهبود، روند مذاکرات هسته ای را آرامش بخش عنوان کرد و ادامه داد: باید هوشیار باشیم که در کوران مذاکرات هسته ای شرایط سختی را پیش رو داریم ولی خوشبختانه با استقامت و تلاش دانشمندانمان وضع نسبتا با ثباتی را پیدا کرده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن اشاره به رشد حرکت دموکراسی خواهی در منطقه، شرایط ایران را شرایطی قابل تحسین عنوان کرد و گفت: در حال حاضر وزن ما در حوزه های نزدیک و دور بیشتر از گذشته شده و برخی از معاندین سعی در مشوش کردن شرایط موجود دارند ولی ایستادگی ملی و مواضع جمهوری اسلامی همواره مورد تحسین کشورهای منطقه بوده و برای کشورهایی که در حال احیای دموکراسی هستند الگو است.

لاریجانی ضمن انتقاد از رفتار قدرتهای بزرگ و کشورهای منطقه در ایجاد نزاع مذهبی تاکید کرد: رفتارهای قدرت های بزرگ و برخی کشورهای منطقه نشان از عزم آنها برای آشفته کردن شرایط موجود در منطقه است که ایجاد نزاع های مذهبی یکی از این موارد است که به دلیل فعالیت سرویس های اطلاعاتی کشورهای موزی منطقه در حال پیگیری است. که به اختلاف های موجود عمق داده است.

وی نزاع های مذهبی را سایش دهنده انرژی جهان اسلام معرفی و تاکید کرد: اگر این شرایط به نحو موجود پیش برود این موضوع به نفع هیچ یک از منطقه نخواهد بود و نزاعی غیرمفید برای جهان اسلام است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی تلاش های دشمن برای ایجاد نزاع قومی در کشورمان گفت: گرچه وضعیت مذاهب و قومیت ها در جمهوری اسلامی وضعیت معتدلی است ولی با توجه به دسایس دشمن باید توجه بیشتری به این موضوعات داشت.

لاریجانی ادامه داد: خوشبختانه تا به امروز ما هیچ مسئله قومیتی در حد امنیت ملی نداشتیم و در نظام ایران توجه متوازنی به قومیت های مختلف صورت می گیرد ولی باید توجه داشت برخی رفتارها باعثنشود که ذهن جامعه از اهداف اصلی نظام که توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی است منحرف شود.

وی وظیفه پلیس در شرایط اقتصادی امروز را بسیار گسترده تر از قبل معرفی کرد و با تاکید بر مسئله مبارزه با مواد مخدر و سرقت های مسلحانه، این جرائم را از جمله جرائمی دانست که آرامش روانی جامعه را از بین می برد و شرایط را برای تحقق توسعه در کشور نامطلوب می سازد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر می خواهید که در سال ۹۳ و ۹۴ به سمت امنیت پایدار حرکت کنیم شعار " امنیت برای همه " باید شعار نیروی انتظامی شود تا همه آحاد جامعه احساس امنیت کنند.

لاریجانی پلیس را دارای بیشترین ارتباط با مردم معرفی کرد و با توجه به این موضوع تاکید کرد: پلیس باید در نقاطی که درگیری جامعه بر روی آنها بیشتر است وزن بیشتری را معطوف کند و با وضعیت متعارف نمی توان شاهد یک جهش بزرگ در امنیت روانی بود و جهش بزرگ در این موضوع نیازمند طراحی یک سازوکار جدید است.

انتهای پیام /

ارسال نظر