|
|
کدخبر: ۱۶۹۲۵۵

شورای جهانی مسافرت و گردشگری پیش بینی کرد

خبرگزاری تسنیم: شورای جهانی مسافرت و گردشگری با اشاره به ارزش ۱۵.۱ هزار میلیارد تومانی صنعت گردشگری ایران در سال ۲۰۱۴ پیش بینی کرد این صنعت در سال جاری میلادی رشد ۱۰ درصدی را تجربه کند و از این نظر در میان ۱۸۴ کشور رتبه ۲۷ را بدست آورد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، شورای جهانی مسافرت و گردشگری در گزارشی از عملکرد صنعت گردشگری ایران در سال ۲۰۱۳ سهم مستقیم این صنعت در تولید ناخالص داخلی ایران طی این سال را ۱۵.۱ هزار میلیارد تومان و سهم غیر مستقیم این صنعت را ۴۱.۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

بر این اساس صنعت گردشگری ایران در سال ۲۰۱۳ سهم مستقیم ۲.۲ درصدی و سهم غیر مستقیم ۶.۱ درصدی در تولید ناخالص داخلی ایران طی این سال داشته است.

شورای جهانی مسافرت و گردشگری پیش بینی کرده است صنعت گردشگری ایران در سال ۲۰۱۴ با رشد و رونق مواجه شود و تولید ناخالص داخلی مستقیم این صنعت در سال ۲۰۱۴ با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۶.۶۱ هزار میلیارد تومان و تولید ناخالص داخلی غیر مستقیم این صنعت با رشد ۷.۴ درصدی به ۴۴.۲ هزار میلیارد تومان برسد.

بر اساس این گزارش صنعت مسافرت و گردشگری ایران در سال ۲۰۱۳ به طور مستقیم برای ۴۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر و به طور غیر مستقیم برای یک میلیون و ۱۸۴ هزار نفر اشتغال ایجاد کرد.

سهم این صنعت از کل اشتغال ایجاد شده در ایران در سال ۲۰۱۳ به طور مستقیم ۱.۹ درصد و به طور غیر مستقیم ۵.۳ درصد بوده است. پیش بینی شده است اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده توسط صنعت گردشگری ایران در سال ۲۰۱۴ به ترتیب رشد ۲.۹ درصدی و رشد ۲.۷ درصدی داشته باشد.

بر اساس این گزارش ایران در سال ۲۰۱۳ از محل صادرات از طریق صنعت گردشگری ۴.۹ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده است. این رقم معادل ۳.۱ درصد کل صادرات ایران بوده است.

پیش بینی شده است صادرات ایران از محل صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۴ رشد ۳.۱ درصدی را تجربه کند.

میزان سرمایه گذاری انجام شده در صنعت گردشگری ایران در سال میلادی گذشته نیز ۱۷۹ میلیارد تومان اعلام شده که این رقم معادل ۲.۹ درصد کل سرمایه گذاری انجام شده در اقتصاد ایران بوده است.

بر اساس پیش بینی شورای جهانی مسافرت و گردشگری سرمایه گذاری انجام شده در صنعت گردشگری ایران در سال جاری میلادی رشد ۷.۶ درصدی نسبت به سال قبل خواهد داشت.

این گزارش اقتصاد صنعت گردشگری ایران را از نظر بزرگی در سال ۲۰۱۳ در میان ۱۸۴ کشور جهان ۴۳ و از نظر سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی کشور ۱۳۷ اعلام کرده است.

پیش بینی شده است صنعت کردشگری ایران در سال ۲۰۱۴ رتبه ۲۷ جهان را از نظر رشد به دست بیاورد.

انتهای پیام / /

ارسال نظر