|
|
کدخبر: ۱۶۹۴۳۲

ویژه نامه «خشت کج» / یک کارشناس اقتصادی در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: یک کارشناس اقتصادی گفت: اگر دولتمران به فرمایشات ۲۰ سال پیش مقام معظم رهبری در مورد لزوم دستیابی به اقتصاد بدون نفت توجه داشتند اکنون وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی به صفر رسیده بود.

امیرمحمدی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیمبا اشاره به مطرح شدن اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب گفت: برای دستیابی به این امر باید فضای کسب و کار و تولید داخلی بهبود یابد تا ضریب ایمنی و توان اقتصاد داخلی افزایش یابد.

وی با بیان این که این امر با حمایت خاص دولت از تولید داخل مانند جلوگیری از قاچاق کالا به داخل کشور و واردات بی رویه محقق می شود افزود: در مجموع برای بهبود شرایط کسب و کار، دولت هم باید شرایط داخلی(قوانین و مقررات، مالیات، عوارض و…) و هم شرایط خارجی(مناسبات تجاری) را اصلاح کند.

او ادامه داد: همچنین باید برای سرمایه گذاران فضای با ثباتی در کشورایجاد شود تا افراد سرمایه خود را به جای سرمایه گذاری در تولید، وارد بخش های زود بازده و غیر مولد مانند واسطه گری املاک، دلالی سکه و ارز نکنند.

امیرمحمدی افزود جذب سرمایه گذاری در بورس فعالیتی مفید برای اقتصاد کشور محسوب می شود ولی متاسفانه در ماههای اخیر به دلیل تصمیم های اشتباه دولت تدبیر و امید دچار تکانه و نوسانات شدید شده است. این در حالیست که از بورس انتظار ثبات و جذب سرمایه های مردمی به ویژه سرمایه های خرد می رفت اما با رقابت ناسالم در نرخ سود بانکی و افزایش آن علاوه بر خروج سرمایه از بورس، هزینه های تولید هم افزایش یافته است.

این کارشناس اقتصادی شاه بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد را لزوم تقویت و پشتیبانی از ساخت داخل دانست و اظهار کرد: علی رغم تاکید ایشان بر این امر متاسفانه اقدامات در خور توجهی تاکنون صورت نگرفته است.

امیرمحمدی با بیان این که مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۳ فرمودند «آرزوی حقیقی من آن است که درچاههای نفت بسته شود و اقتصاد کشور بر پایه منابع غیر نفتی بنا نهاده شود» توضیح داد: از این موضوع ۲۰ سال می گذرد. اگر در همان زمان برنامه اصولی برای رسیدن به این هدف اندیشیده می شد و در هرسال، پنج درصد از وابستگی کشور به نفت کاهش می یافت امروز اقتصاد ایران وابستگی به درآمد نفت نداشت.

او با اشاره به این که ایشان از همان ابتدای دوران رهبریشان خواستار کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت بودند اما این موضوع را صریحا در سال ۱۳۷۳ عنوان کردند افزود: اکنون شاهد هستیم که بودجه جاری و هزینه های دولت شدیدا به درآمدهای نفت وابسته است و هر سال این وابستگی شدیدتر هم می شود. البته این موضوع شامل این دولت نمی شود بلکه از دولت سازندگی تا کنون را در برمی گیرد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این که در دولت نهم و دهم گامهای خوبی در جهت توسعه صادرات غیر نفتی برداشته شد به طوری که حجم صادرات بیش از برنامه پیش بینی شده بود گفت: البته به دلیل پایین نگاه داشتن مصنوعی نرخ ارز، واردات افزایش یافت و این باعثآسیب به تراز تجاری کشور و تضعیف تولید داخل شد. این در حالی بود که با بالا رفتن قیمت نفت و افزایش درآمدهای نفتی می توانستیم تولید داخل را تقویت کنیم.

امیرمحمدی " نقمت " خواندن نفت را اشتباه دانست و افزود: این ثروت خدادادی است اما ما فرهنگ استفاده از آن را نمی دانیم و شکرگذار و قدردان این نعمت الهی نیستیم. مشکل اصلی نفت نیست بلکه پایین بودن فرهنگ کار و تلاش در جامعه است.

او با تاکید بر این که باید نفت را که خود یک ثروت است به ثروتی ماندگار تبدیل کنیم و از محل ارزش افزوده آن جامعه را اداره کنیم گفت: در حال حاضر با فروش نفت خام هزینه های بودجه را تامین می کنیم که این یک امر مذموم و ناپسند است.

وی با اشاره به کشور نروژ به عنوان یک کشور نفت خیز گفت: این کشور درآمد حاصل از فروش نفت را به طور مستقیم وارد بودجه نمی کند بلکه با ذخیره در یک صندوق و دادن وام به بخش خصوصی موجب توسعه اقتصادی در نروژ شده است از سوی دیگر اقتصاد آن گرفتار بیماری " هلندی " نیست.

این کارشناس ادامه داد: برای رهایی اقتصاد کشور از وابستگی به درآمدهای نفتی نیاز به یک برنامه بلند مدت است. البته نباید این برنامه با تغییر دولت کنار گذاشته شود. در واقع این برنامه باید توسط نهادی مصوب شود که دولتها ملزم به اجرای آن شوند و به گونه ای تنظیم شود که هر دولت با آن برخورد سلیقه ای نکند.

انتهای پیام / /

ارسال نظر