|
|
کدخبر: ۱۶۹۶۹۷

غرضی در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: محمد غرضی درباره دلیل انصراف حداقلی مردم از یارانه گفت: تحلیل مردم این است که هر چه پول بیشتر دست دولت بدهیم، دولت پول را بیشتر حیف می کند چرا که دولت بد خرج و مسرف است.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، انصراف از دریافت یارانه آن طور که باب میل دولت بود پیش نرفت. دولت برای پوشش هزینه های خود نیاز به انصراف حدود ۲۲ میلیون نفر داشت که در عمل حدود ۲ میلیون ۴۰۰ هزار نفر انصراف دادند.

تحلیل های بسیاری در چرایی انصراف کمتر از انتظار مردم از دریافت یارانه بیان شده است. در همین رابطه محمد غرضی، نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیمبه چرایی این مسئله پرداخته است:

تسنیم: به نظر شما، مسیری که دولت در اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها در پیش گرفته درست است؟
غرضی: طبیعت یارانه یک سیاستی است که دولت ها برای رفع گرفتاری مردم و طبقه نیازمند از آن استفاده می کنند. شرط اول پرداخت یارانه این است که هدفمندی یارانه ها بر زندگی مردم تاثیر نگذارد و سبب تورم نشود. اگر اجرای هدفمندی یارانه ها تورم زا باشد، لذا جامعه به ویژه اقشار مستضعف به شدت آسیب می بینند. در سال ۱۳۶۰ برای اولین بار من این کار را کردم. قیمت هر لیتر بنزین را از ۱ تومان به ۳ تومان افزایش و مابه التفاوت آن را به افراد روستایی ۶۰ سال به بالا دادم. این سیاست موثر بود و کسی هم مخالفت نکرد. هیچ یک از احزاب نسبت به این موضوع اعتراض نکرد. وقتی اجماعی بر سر مسئله ای حاصل شود، دولت راحت کارش را انجام می دهد. اما زمانی که در جامعه در اجرای یک سیاست اختلاف نظر باشد، دولت را در اجرا دچار مشکل می کند. هم در گام اول و هم در گام های بعدی یارانه به جای کمک به مردم و ضعفا برعکس عمل کرد. دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسید. تورم افزایش یافت. به نظر می رسد در اجرای این سیاست اجماع بین آحاد جامعه وجود ندارد لذا مسیر پیش روی، قدری با مشقت است.

تسنیم: میزان انصراف مردم از دریافت یارانه چه پیامی دارد؟
غرضی: به نظر من، تحلیل مردم این است که هر چه پول بیشتر دست دولت بدهیم، دولت پول را بیشتر حیف می کند چرا که دولت بد خرج است. هر چند که مردم به آقای روحانی رای دادند ولی خودشان بهتر می دانند که چگونه باید خرج کنند. به نظر من کسی انصراف نداده است. کسانی از جمله من که در این مرحله ثبت نام نکردند غالبا همان کسانی بودند که مرحله اول نیز ثبت نام نکرده بودند. لذا در این مرحله کسی انصراف نداده است. با ثبت نام یارانه، جامعه با دولت حرف زد. پیام جامعه این است که کارگزاران مُسرف هستند.

تسنیم: پس به نظر شما دلیل اصلی عدم انصراف مردم از دریافت یارانه، نوع هزینه کرد دولت است

غرضی: بله. تجربه نشان داده که دولت ها در هزینه کردن چندان عاقلانه عمل نمی کنند. این ربطی به شخص ندارد بلکه به نهاد دولت مربوط است. مردم خودشان بهتر می دانند چه چیزی را نیاز دارند. این تشخیص را دولت ندارد. دولت ها در سیاست های خود بخشی از مشکل را حل می کنند ولی در بخش دیگر معضلات فراوانی ایجاد می کنند. دولت توانایی کنترل هزینه های خود را ندارد من در مناظره های ریاست جمهوری اعلام کردم که دولت بدون تورم، مناسب است. دولت نباید بیش از درآمد خود هزینه کند. متاسفانه همیشه دولت ها عکس این موضوع را عمل کرده اند.
جامعه باید به دولتی رای دهد که خود را مکلف به کاهش هزینه ها و هزینه متناسب با درآمد نماید. دولت ها بایستی بر مبنای درآمد خود هزینه کنند و نه اینکه برای ایجاد محبوبیت و بدون در نظر گرفتن درآمد خود، هزینه تراشی کنند. چرا که نتیجه این عمل تورم است. با افزایش تورم دو سوم مردم متضرر و یک سوم نفع خواهند برد دولت باید با کنترل تورم، منافع دو سوم را بر یک سوم ترجیح دهد. اگر دولت با رویه کنونی پیش برود، حیاتش دچار مشکل خواهد شد.

انتهای پیام /

ارسال نظر