|
|
کدخبر: ۱۷۱۲۱۰

اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه /

خبرگزاری تسنیم: مدرس دانشکده طب سنتی گفت: فشارخون به دو نوع فشارخون گرم و سرد تقسیم می شود که برای رفع هر کدام تدابیر خاصی وجود دارد، بنابراین مصرف سیب برای اصلاح هر دو نوع فشارخون موثر است.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، غلامرضا کردافشاری مدرس دانشکده طب سنتی درباره فشارخون اظهار داشت: فشار خون بالا در مواقعی به دلیل زیادی خون در بدن است. زیادی خون در بدن موجب سرخ شدن چشمان و گلگون شدن صورت می شود همچنین چنین فشارخونی به راحتی کاهش پیدا نمی کند.

به گفته وی سکته های قلبی، مغزی و خونریزی به دلیل فشارخون بالا ناشی از افزایش خون در بدن است. اگر این باشد تدابیری دارد که کم کردن خون به وسیله خون دادن و فصد مفید است و به این صورت خون را از سمت سر به قسمت های دیگر بدن مثل پا هدایت می کنند البته می توان حجامت کرد که زمان های خاصی هم دارد.

این مدرس دانشکده طب سنتی عنوان کرد: مصرف موادغذایی که جوشش خون را در مزاج های گرم فرو می نشاند. نسخه ای که زکریای رازی در کتاب الحاوی برای درمان اینگوه فشارخون آورده این است که تخم گشنیز نیم کوب را یک هفته یا ده روز یا ماه به صورت خیس کرده و بعد شیره آن را بکشند و مصرف کنند. روزی یکی دوبار این کار را انجام دهند به بهبودی فشار خونشان کمک می کند.

کردافشاری بیان داشت: شربت لیمو یا شربت زرشک مصرف کنند که جوشش و حرارت خون را کاهش دهد همچنین مصرف کاسنی برای این افراد مفید است؛ این افراد می توانند ماءالجبن و ماءالشعیر طبی مصرف کنند.

وی ادامه داد: خود سیب می تواند فشار خون را اصلاح کند. در رفع فشارخون های گرم خیلی تدابیر وجود دارد، حلیله زرد می تواند موثر باشد و فشارخون گرم را حرارت را فرو می نشاند.

این مدرس دانشکده طب سنتی اضافه کرد: برای رفع فشارخون های سرد توصیه شده شبی ۵ گرم حلیله سیاه خورده شود؛ پودر کنند. می توانند با عسل یا غذای دیگر مخلوط و مصرف کنند یا این که توصیه شده از سیاه دانه استفاده کنند.

کردافشار خاطرنشان کرد: به لیمو گیاه بسیار معطر و خیلی خوشمزه است که در فشارخون های سرد خیلی مؤثر است و استفاده از غذاهای مختلف مثل سوپ هایی که با گشنیز طبخ می شود همچنین رژیم سیب و کم غذا خوردن و ورزش کردن می توانند برای رفع فشارخون باشد.

انتهای پیام /

ارسال نظر