|
|
کدخبر: ۱۷۲۱۶۷

خطر تعطیلی عمل های جراحی /

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به اینکه عواقب عدم تصویب آئین نامه اصلاحی قانون ۶۱۶ مجازات اسلامی، اهمالی است که دودش به چشم مردم و بیماران خواهد رفت، گفت: با چنین شرایطی پزشکان از انجام اعمال جراحی پُر ریسک ممانعت می کنند.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، در یک هفته گذشته با مطرح شدن قانون ۶۱۶ مجازات اسلامی، نگرانی های گسترده ای در جامعه پزشکی به وجود آمده است، براین اساس بر طبق قانون ۶۱۶ مجازات اسلامی در صورتی که قتل غیرعمد به واسطه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا اقدام به امری که مرتکب در آن مهارت نداشته است یا به سبب عدم رعایت نظامات واقع شود، مسبب به حبس از یک تا سه سال و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم خواهد شد ولی در بازنگری که اردیبهشت سال ۹۲ صورت پذیرفت ماده ۲۲ این قانون که به استناد آن جرایم نقدی برای جایگزینی حبس در نظر گرفته می شد حذف شد و دست قضات در این زمینه بسته شد.

محمد رئیس زاده رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور

در این راستا محمد رئیس زاده رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در تشریح این قانون عنوان کرد: این قانون از سالها پیش برقرار بود و هیچ مشکلی نیز وجود نداشت ولی در راستای بازنگری که در اردیبهشت سال ۹۲ رخ داد، قرار بر این بود که آئین نامه اصلاحی این قانون در هیئت دولت به تصویب برسد که در نهایت با توجه به شروع انتخابات و در نهایت واگذاری مسؤلیت ها به دولت جدید، تصویب این آئین نامه مسکوت باقی ماند.

وی با بیان اینکه مسلماً به طول انجامیدن تصویب اجرای آئین نامه اصلاحی مذکور، اهمالی است که بر برخی مسؤلانی که وظیفه رسیدگی بر آن داشتند وارد است، عنوان کرد: مسلماً با روند کنونی مشکلات متعددی در جامعه پزشکی و نوع ارائه خدمات درمانی رخ می دهد که متاسفانه دود آن به چشم مردم و بیماران می رود.

رئیس زاده در تایید برخی شنیده ها نسبت به تعلل در انجام برخی عمل های جراحی و اقدامات درمانی پُر ریسک در بیمارستانها عنوان کرد: متاسفانه وقتی شرایط به گونه ای پیش رود که پزشک و کادر درمانی، موقعیت خود را با انجام اقدامات درمانی پُر ریسک در خطر ببینند مسلماً از انجام این اقدامات پرهیز می کنند.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با اعلام اینکه مطرح شدن چنین بازنگری در مجلس شورای اسلامی باید با اعمال کارشناسی مناسب تری صورت می پذیرفت، خاطرنشان کرد: براین اساس باید هر چه زودتر با اقدامات موثر، آرامش جامعه پزشکی برگردد، زیرا مهمترین مولفه اجرای شدن تحول سلامت در کشور که رهبر معظم انقلاب نیز در راستای ابلاغ سیاست های کلی سلامت بسیار تاکید دارند، آرامش و اطمینان خاطر فعالان حوزه سلامت کشور است.

مشکل قانون ۶۱۶ مجازات اسلامی برای پزشکان برطرف می شود

سید حسن هاشمی وزیر بهداشت نیز در حاشیه مراسم روز ماما در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اقدامات وزارت بهداشت در زمینه قانون ۶۱۶ مجازات اسلامی که باعثمی شود کادر پزشکی برای اقدامات ریسک پذیر درمانی دچار مشکلات حبس شوند، عنوان کرد: ما بنا نداریم هر کاری که می کنیم رسانه ای کنیم، قانون ۶۱۶ در گذشته وجود داشت، مسلماً رئیس محترم قوه قضائیه آیت الله آملی لاریجانی خودشان حساسیت ویژه ای در این زمینه دارند همینطور وزیر دادگستری نیز در این مورد این حساسیت های لازم دارند، بنابراین وقتی قدم هایی برای طرح تحول سلامت کشور برداشته می شود باید آرامش در حوزه پزشکی وجود داشته باشد و با چنین قوانینی نباید ریسک پذیری جامعه پزشکی را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت گفت: بنده نیز معتقد هستم قانون گذار برداشت مناسبی از این قانون نداشته است، بر این اساس چند روز قبل نیز با وزیر دادگستری در این مقوله مباحثی داشتیم. امیدواریم این مشکل هرچه زودتر برطرف شود، به هر حال ما معلول یک تصمیم توسط مجلس هستیم و در این راستا امیدواریم به همراهی قوه قضائیه این مشکل به زودی حل شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر