|
|
کدخبر: ۱۷۲۳۸۹

مدیر کل مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: مدیر کل مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش گفت: با تصویب الگوی شهریه مدارس غیردولتی، شهریه این مدارس بر اساس هزینه تمام شده محاسبه می شود و ممکن است در برخی مدارس از ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش شهریه داشته باشیم.

مجتبی ذینیوند در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمبا اشاره به تصویب الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی اظهار داشت: الگوی تعیین شهریه بر اساس محاسبه هزینه تمام شده از جمله سرانه پرداختی به مدیر، معاون، عوامل اجرایی، اجاره بها، فعالیت های آموزشی و پرورشی و سایر هزینه ها مانند آب، برق و تجهیزات تدوین شده است.

وی افزود: بر اساس الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی ابتدا از طریق نرم افزار اطلاعات لازم توسط موسسان مدارس در سایت اعلام شده به آنها ثبت می شود و بعد از اینکه موسسان اطلاعات را از طریق نرم افزار وارد کردند، مدیران مشارکت استان ها این اطلاعات را بررسی می کنند و از طریق ادارات آموزش و پرورش به موسسان اعلام می شود.

مدیر کل سازمان مدارس غیرانتفاعی و توسعه مشارکت های مردمی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه یکی از شاخص های تعیین شهریه بر اساس این الگو، کیفیت بخشی و توجه به شاخص های آموزشی و پرورشی در مدارس غیردولتی است، گفت: بر همین اساس سرفصل هایی برای تعیین شهریه توسط مدارس مشخص شده است که می توان به هزینه تجهیزات، عوامل اجرایی، اجاره بها و فعالیت های آموزشی و پرورشی مدرسه اشاره کرد.

** افزایش ۱۰ تا ۲۵ درصدی شهریه مدارس غیردولتی

ذینیوند ادامه داد: ماده ۱۵ قانون تاسیس مدارس غیردولتی یکی از شاخص های تعیین شهریه را نرخ تورم رسمی کشور می داند و حداقل افزایش شهریه مدارس غیردولتی نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد و حداکثر بر اساس نرخ تورم رسمی کشور است.در برخی مدارس که شهریه دانش آموزان در سال گذشته پایین تر بود، نرخ افزایش شهریه ممکن است از نرخ تورم بیشتر باشد و ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یابد ولی بیشتر از این دیگر افزایش شهریه نداریم.

** رویکرد حمایتی آموزش و پرورش از مدارس غیردولتی و افزایش ۱۰ درصدی شهریه

مدیر کل سازمان مدارس غیرانتفاعی و توسعه مشارکت های مردمی آموزش و پرورش بیان کرد:امسال بر اساس الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی، ممکن است در یک مدرسه افزایش شهریه نداشته باشیماما به دلیل رویکرد وزارت آموزش و پرورش درخصوص حمایت از مدارس غیردولتی، مدارسی که سال گذشته متناسب با شاخص های تعیین شده شهریه شان اضافه نشد، به ادارات آموزش و پرورش اعلام کردیم که این مدارس می توانند تا ۱۰ درصدافزایش شهریه نسبت به سال گذشته داشته باشند.

ذینوید افزود:شهریه مدارس غیردولتی امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش چندانی نخواهد داشت در برخی مدارس که شهریه آنها در سال گذشته خیلی کم بود افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی را شاهد خواهیم بود و ممکن است تا سقف ۲۵ درصد نیز افزایش شهریه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در الگوی جدید به کف و سقف شهریه کاری نداریم بلکه به هزینه تمام شده فعالیت های آموزشی و پرورشی و بحثکیفیت بخشی توجه خواهیم داشت.برخی از مدارس غیردولتی، فعالیت های خاصی را دارند که آنها را هم کنترل کرده ایم یعنی اگر قرار است حتی هزار تومان هم هزینه ای را بابت برنامه ها و فعالیت های خاص داشته باشند باید با توافق اولیا و انجمن اولیا و مربیان این مبلغ اخذ شود و این هزینه دریافت شده بابت فعالیت های فوق برنامه باید به تائید آموزش و پرورش برسد. هیچ مبلغی بدون هماهنگی با ادارات آموزش و پرورش مناطق و تائید شورای نظارت استان ها نباید اخذ شود.

ذینیوند گفت: اردوهایی که توسط مدارس غیردولتی برگزار می شود باید به تائید شورای عالی نظارت آموزش وپرورش استان ها برسد یعنی مدارس باید برنامه ها را تعریف کنند و به تعهداتی که اعلام کرده اند نیز پایبند باشند.

انتهای پیام /

ارسال نظر