|
|
کدخبر: ۱۷۳۹۱۳

با خاطرات خورشید؛

نه فقط فرزندان، بلکه در سطح شعاع ارتباطات فامیلی و دوستانه، هرجا دستم رسید و فرزندی داشتند که مناسب بود با این قضیه، این کتاب ایشان را معرفی کردم.

گروه سیاسی مشرق -مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف به بحثکتابخوانی اشاره کرده اند و خود ایشان را می توان یک کتابخوان حرفه ای دانست. ایشان دولت را مسئول وضع ذهنی و فرهنگی مردم می دانند و معتقدند که همانگونه که دولت بایستی به وضع معیشت، اقتصاد، بهداشت و… مردم توجه می کند به وضع فرهنگ و کتابخوانی آنها نیز توجه ویژه داشته باشد. بر همین اساس بود که ایشان در سال ۸۶ از تلاش های آقای مهدی آذریزدی برای احیاء فرهنگ کتابخوانی در بین کودکان تشکر کردند.

/ /
/ /

نکته ی دوم در مورد آقای آذر یزدی است که الان اطلاع دادند ایشان در این جلسه نشسته اند و ظاهراً بیمار هم بودند و با حال بیماری زحمت کشیده اند و آمده اند. من چندی پیش در یک برنامه ی تلویزیونی دیدم که از ایشان تجلیل کرده بودند. من با اینکه وقتم هم کم است، از وقتی تلویزیون را روشن کردم و دیدم که از ایشان دارد تجلیل می شود، پای آن برنامه نشستم، صحبتهای خود ایشان را هم گوش کردم. ایشان در آنجا می گفتند که در طول آن سالهای پیش از انقلاب هیچکس کمترین تشکری، تقدیری از این مرد زحمتکش و خدوم نکرده. آن برنامه را که من دیدم، نکته ای در ذهنم بود و دلم خواست که آن را یک وقتی به ایشان بگویم، فکر میکردم دیگر امکان ندارد و عملی نیست؛ کجا حالا ما آقای آذر یزدی را زیارت کنیم! حالا تصادفاً امشب ایشان اینجا هستند.


آن نکته این است که من خودم را از جهت رسیدگی به فرزندانم، بخشی مدیون این مرد و کتاب این مرد میدانم. آنوقتی که کتاب ایشان درآمد - اول هم به نظرم دو جلد، سه جلد، تا آنوقتی که من اطلاع پیدا کردم، از این کتاب درآمده بود؛ «قصه های خوب برای بچه های خوب» - من رفتم تورق کردم. بچه های ما داشتند به دوران مُراهقی - یعنی نزدیکی به بلوغ - میرسیدند، دوره هم دوره ی طاغوت بود و همه ی عوامل در جهت گمراه سازی ذهن و دل جوان حرکت می کرد. من دلم می خواست چیزی باشد که جوانهای ما با او هدایت شوند و جاذبه هم داشته باشد. خب، کتاب خوب که خیلی بود.بنده فهرست پیشنهادی کتاب می نوشتم و بین جوانهای دانشجو و دانش آموزهای سطوح بالای دبیرستانها پخش می شد، اما برای بچه های کوچک، دستمان خالی بود، تا اینکه کتاب ایشان را من پیدا کردم.نگاه کردم دیدم این از جهات متعددی، از دو سه جهت، همان چیزی است که من دنبالش می گردم. به نظرم دو جلد یا سه جلد آنوقت چاپ شده بود، خریدم. بعد هم دنبالش گشتم تا اینکه جلد پنجم به نظرم یا ششم - حالا درست نمیدانم، یادم نیست - درآمد؛ بتدریج چاپ شد و من رفتم تهیه کردم و برای فرزندانم خریدم. نه فقط فرزندان، بلکه در سطح شعاع ارتباطات فامیلی و دوستانه، هرجا دستم رسید و فرزندی داشتند که مناسب بود با این قضیه، این کتاب ایشان را معرفی کردم. خواستم این حق شناسی را من به نوبه ی خود کرده باشم.


ایشان یک خلأئی را در یک برهه ی از زمان برای زنجیره ی طولانی فرهنگی این کشور پر کردند. این کار، باارزش است. خداوند از شما - آقای مهدی آذر یزدی! - این خدمت را قبول کند و مأجور باشید.این ستایشهای زبانی و اینها، اجر کارهائی که با اخلاص انجام گرفته باشد، نمی شود؛ اجر کار مخلصانه را خدا باید بدهد و خدا هم خواهد داد.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان استان یزد، ۱۵/۱۰ / ۱۳۸۶

ارسال نظر