|
|
کدخبر: ۱۷۶۰۱۲

تکرار /

خبرگزاری تسنیم: واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه آوریل نسبت به ماه مارس ۲ برابر شد و به ۱۳۵ هزار بشکه در روز رسید.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از رویترز، آمارهای گمرکی امروز نشان داد که واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه آوریل نسبت به ماه مارس که خرید نفت به دلیل انجام عملیات تعمیر پالایشگاه ها کاهش یافته بود، دو برابر شده است، اما میزان خرید نفت این کشور از ایران طی ۴ ماه ابتدایی امسال در نزدیکی متوسط سال گذشته باقی ماند.
بر اساس آمارهای اولیه گمرکی، کره جنوبی ماه گذشته ۵۵۲ هزار و ۸۸۴ تن، معادل ۱۳۵ هزار و ۸۸ بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرد، در حالی که این رقم در ماه پیش از آن ۲۷۴ هزار و ۸۰۸ تن و یک سال قبل، ۵۰۷ هزار و ۸۲۱ تن بود.
کره جنوبی در چهارماهه ابتدایی امسال، ۲.۲ میلیون تن، معادل ۱۳۵ هزار و ۹۸۲ بشکه در روز از ایران نفت وارد کرد که ۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت و اندکی بیش از متوسط واردات ۱۳۴ هزار بشکه در روز در کل سال گذشته بود.
بر اساس توافق ژنو، کره جنوبی و دیگر مشتریان آسیایی ایران قرار است میزان واردات نفت خود از این کشور را در سطح پایان سال ۲۰۱۳ حفظ کنند.
در کره جنوبی، دو شرکت اس کی انرژی و هیوندای اویل بانک از بین ۴ شرکت پالایشگاهی این کشور، مشتری نفت ایران هستند. واردات نفت کره جنوبی از ایران اغلب هر ماه نسبت به ماه قبلی، شاهد تغییرات قابل توجهی است، زیرا یکی از دو مشتری نفت ایران معمولاً هر دو ماه یک بار از ایران نفت وارد می کند.
اس کی انرژی، بزرگ ترین شرکت پالایشگاهی کره جنوبی، در سه ماهه دوم امسال، به منظور عملیات تعمیرات، واحد تقطیر شماره ۵ خود به ظرفیت ۲۶۰ هزار بشکه در روز و همچنین واحد تولید بنزین شماره ۱ خود با ظرفیت ۵۷ هزار بشکه در روز را تعطیل کرده است.
هیوندای اویل بانک نیز یکی از پالایشگاه های خود به ظرفیت روزانه ۱۱۰ هزار بشکه را در ماه آوریل به منظور انجام تعمیرات تعطیل کرد.
برنامه زمان بندی بارگیری تانکرها نشان می دهد که کره جنوبی در ماه می به دلیل تعطیلی پالایشگاه های خود به منظور انجام تعمیرات، رقم بسیار کمی نفت از ایران وارد خواهد کرد.
انتهای پیام / /

ارسال نظر