|
|
کدخبر: ۱۷۶۳۷۹

رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با انتقاد از لیست شورای عالی دهان عنوان کرد

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با انتقاد از انتخاب افرادی که در شورای عالی دهان توسط وزیر بهداشت منصوب شدند، از بیکاری ۳۰ درصد دندانپزشکان کشور و ورود هر کودک به مدرسه با ۶ دندان پوسیده خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامتخبرگزاری تسنیم، باقر شهنی زاده رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اظهار داشت: علی رغم ایجاد مراکز دانشگاهی در رشته دندانپزشکی، ما شاهد شاخص های پوسیدگی بالا در سراسر کشور هستیم، به طوری که وقتی یک کودک وارد مدرسه می شود، دارای ۶ دندان پوسیده است، که این مسئله می تواند در استانهایی مانند سیستان و بلوچستان فاجعه بار و یا در مناطق بالای شهر کمتر مشاهده شود.

وی با اشاره به ایجاد حدود ۶۰ دانشکده دندانپزشکی و تربیت بالغ بر ۳۰ هزار دندانپزشک در کشور عنوان کرد: متاسفانه هنوز با وجود این تعداد دانشکده و دندانپزشکان، آمار پوسیدگی دندانی کشور بالاست. زیرا ایامی که دانشکده دندانپزشکی تاسیس می کردیم، باید برنامه هایمان نیز سلامت محور تعریف می شد، ولی این در حالی است که برخی پروژه ها اجرا شد ولی هیچ پیگیری در ادامه اجرای آن صورت نپذیرفت.

شهنی زاده در برنامه تلویزیونی پزشکی نبض که به چالش های حوزه بهداشت و دندان می پرداخت، با به نقد کشیدن طرح فلورایدتراپی دانش آموزان عنوان کرد: این سوال پیش می آید که چطور اعتبارات اداره دانشکده های دندانپزشکی داده می شود، ولی بیمه ها فقط ۲ درصد از اعتباراتشان مختص به مباحثبهداشت دهان و دندان علی الخصوص پیشگیری می شود. بنابر این وزیر بهداشت در این حوزه وظیفه سنگینی برعهده دارد.

رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: مشاهده می شود که به دلیل احداثدانشکده های دندانپزشکی بحثمی شود در حالی که این دانشکده ها براساس طرح آمایش سرزمینی صورت پذیرفت. بنابراین چرا اعلام نمی کنند که این طرح از کجا نشات گرفت که امروز ما شاهد بیکاری دندانپزشکان هستیم و پوسیدگی دندان های ایرانیان نیز بالا رفته است.

بیکاری ۳۰ درصد دندانپزشکان کشور

شهنی زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد از ۳۰ هزار دندانپزشک تربیت شده کشور بیکار هستند. بنابراین باید برنامه ریزی ها در حوزه سلامت بهداشت دهان و دندان سلامت محور باشد نه درمان محور؛ واین در حالی است که وقتی بنده لیست اعضای شورای عالی دهان که توسط وزیر بهداشت منصوب شدند را مشاهده کردند دیدم که به جز دکتر خوشنویسان دیگر افراد این شورا تماماً افراد درمان محور هستند.

انتهای پیام /

ارسال نظر