|
|
کدخبر: ۱۷۷۰۲۰

وزیر بهداشت خبر داد

خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت با اشاره به جذب هزار پزشک تا پایان سال جاری برای مناطق محروم از اعلام تعرفه های جراحی تا پایان خرداد ماه و همچنین افزایش حمایت بیمه ها برای تحقق اجرای تعرفه های جدید دولتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی در حاشیه بازدید از غرفه های هفدهمین نمایشگاه ایران هلثدر پاسخ به پرسش خبرنگاران اظهار داشت: میزان صادرات تجهیزات پزشکی کشور به گفته فعالان آن در حدود ۵۰ میلیون دلار است ولی میزان واردات این اقلام یک میلیارد دلار است. بنابر این باید نسبت واردات و صادرات تجهیزات پزشکی مثبت شود. بنابراین ما نیز برای هرگونه حمایتی اعلام آمادگی می کنیم. البته مسئولیت وزرات بهداشت سلامت مردم است. براین اساس ازتولیدات سلامت محور نیز استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در تولید برخی اقلام در این حوزه با کیفیت های خوبی مواجه شده ایم ولی در برخی اقلام دیگر اینطور نیست. بنابراین مردم و جامعه پزشکی انتظار دارند بهترین کیفیت تولیدات را داشته باشند. براین اساس برای حمایت از تولید داخلی کمک خواهیم کرد. البته این حمایت ها بخشی از وظایف ما است و بخش مهم آن برعهده صنعت قرار دارد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: براین اساس دولت ۸۰۰ میلیارد برای حمایت از تولید در نظر گرفته است که البته شرایط ما در تولید دارو وضعیت بهتری دارد. ولی باید در تجهیزات پزشکی دیدگاه ها بلندتر شود تا بتوانیم بازارهای متعدد دنیا را ببینیم. بنابراین نباید قدم های کوچک برداشت.

هاشمی با به نقد کشیدن صنعت مونتاژ که وجه همت برخی تولیدکنندگان قرار گرفته است گفت: آنها که به تولید واقعی فکر می کنند می توانند به بازارهای خوب دنیا دست پیدا کنند و تولیداتشان را صادر کنند ولی چنین شرکتهایی در کشور کم هستند بنابراین بانکها باید کمک کنند و سرمایه داران نیز در این بخش بیشتر سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به برنامه های خرید خدمت دولت به خصوص در راستای حمایت از تولید داخلی افزود: تلاش داریم حداقل در بخش های دولتی سیاست های خرید خدمت مان به سمت تولیدات داخلی باشد مگر اینکه کمیته های فنی کیفیت تولیدات اقلام مربوطه را تایید نکنند زیرا مهم آن است که مردم آسیب نبینند.

وزیر بهداشت به دو شورای سیاستگذاری جدا و مستقل در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نیز اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان این عرصه ها در این شوراهای سیاستگذاری حضور دارند و تصمیم سازان خودشان هستند بنابراین بهانه ای برای انجام ندادن کارهای بزرگ وجود نخواهد داشت.

هاشمی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اقدامات وزارت بهداشت برای جلوگیری از قاچاق تجهیزات پزشکی عنوان کرد: مسلما اگر ازتولید داخل حمایت کنیم قدم های موثری در عرصه خواهیم برداشت البته دستگاه های مسئول باید برای برخورد با قاچاق تجهیزات پزشکی اقدامات موثرتری کنند. آن چیزی که ما مسئول هستیم قیمت گذاری و مدیریت زیرمجموعه های تحت پوشش وزارت بهداشت است تا اجازه ندهیم تجهیزات پزشکی که از مسیرهای ناسالم تهیه می شود به کارگیری شود. البته تاکنون قانون با ضعف با این موارد برخورد کرده است ولی امیدواریم بتوانیم در آینده با برخورد سخت و جدی تری با قاچاق تجهیزات پزشکی برخورد کنیم.

وی درباره بسته جدید طرح تحول سلامت نیز گفت: بسته جدید طرح تحول سلامت متمرکز بر حضور پزشکان در مناطق محروم، روستاها و شهرهای کوچک است براین اساس تا پایان سال هزار پزشک را جذب می کنیم. کما اینکه تاکنون بیش از ۷۰۰ پزشک جذب شده اند.

وزیر بهداشت در تشریح چگونگی واریز اعتبارات طرح تحول سلامت به بیمارستانها و دانشگاه های علوم پزشکی گفت: ما این اعتبارات را یکجا تحویل نمی گیریم که بخواهیم یکجا تخصیص دهیم. البته برای بسته های نخست طرح تحول سلامت ۳هزار میلیارد برای یک سال تخصیص یافت که هزینه ۴۵ روز آن را تحویل گرفتیم و متعاقب آن نیز به دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستانها واریز کردیم بنابر این روسای بیمارستانها هر روز حساب می کنند چقدر هزینه کرده اند تا در نهایت روسای دانشگاه های علوم پزشکی با کسری اعتبار مواجه نشوند و این کار به نوعی نظم مناسبی به اعتبارات حوزه سلامت بخشیده است.

هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه تعرفه های جراحی نیز تا پایان خردادماه نهایی می شود خاطرنشان کرد: همگام با افزایش ۴۴ درصدی تعرفه های دولتی حمایت بیمه ها نیز افزایش می یابد.

انتهای پیام /

ارسال نظر