|
|
کدخبر: ۱۷۷۰۵۹

کارشناس اقتصاد مسکن در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به طرح مجلس برای جلوگیری از مشارکت بانک ها در ساخت وساز، گفت: مجلس بر وظیفه اصلی بانک تاکید دارد و با طرح مذکور از انحراف بانک ها جلوگیری شده و آنها به مسیر اصلی فعالیت خود باز می گردند.

بیت الله ستاریان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: هدف مجلس جلوگیری از انحراف بانک از سیستم بانک داری است. واقعیت آن است که ورود به ساخت وساز، املاک و کارخانه داری کار بانک ها نیست، بانک ها باید فعالیت های مالی و بانکی انجام دهند.

وی تصریح کرد: بانک ها به دنبال سود هستند و چون نمی تواند سود مورد نظر خود را از طریق بانکداری تامین کنند وارد حوزه ساخت وساز و کارخانه داری می شوند.

وی تاکید کرد: این که بانک ها با پول مردم ساخت وساز انجام می دهند یک کار غیرقانونی است، قرار است پول مردم جمع آوری شود و با آن کارهای بانکی انجام شود و ساخت و ساز و کارخانه داری را بخش خصوصی انجام دهند.

کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: متاسفانه به خاطر این که بانک ها می خواهند سود بالایی را به سپرده گذاران بدهند و نمی توانند از راه بانکداری این کار را انجام دهند، وارد حوزه ساخت وساز مسکن، کارخانه داری و شرکت داری می شوند.

ستاریان گفت: سیستم حقوقی در قوه قضائیه نیز چنین موقعیتی را ایجاد نکرده که بانک ها در امنیت کافی باشند، بانک ها از دادن تسهیلات خودداری می کنند. متاسفانه بانک ها به صورت ضربدری به شرکت های خودشان وام داده و وارد حوزه ساخت و سازی می شوند.

وی با اشاره به این که آنها همچنین وارد حوزه خرید و فروش املاک و زمین می شوند، اظهار کرد: به این ترتیب بانک ها ضرر و زیان خود را پوشش می دهند. این یک کار خلاف است و در هیچ کجای دنیا بانک ها نمی توانند این کار را انجام دهند.

وی ادامه داد: اما در ایران بانک ها این کار انجام می دهند و با پول مردم بر علیه بخش خصوصی فعالیت می کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر