|
|
کدخبر: ۱۸۰۵۴۰

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه شرایط نباید به‌گونه‌ای باشد که افراد مجبور به استفاده از مدارس‌ غیردولتی باشند، گفت: افزایش تعداد مدارس غیردولتی نشان دهنده آن است که نتوانسته‌ایم مدارس دولتی را تقویت کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان ، حمیدرضا حاجی بابایی صبح امروز در شورای آموزش‌وپرورش استان همدان با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی و در بندهایی از قانون اساسی ایجاد مدارس دولتی در کشور اصل است، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران موظف است برای آحاد ملت ایران مدرسه ایجاد و معلم استخدام کند.

وی افزود: در جمهوری اسلامی ایران کودکی به دنیا می‌آید نباید پدر و مادر او برای آینده فرزندشان دغدغه مدرسه، پزشک و دیگر امکانات را داشته باشند.

حاجی بابایی با تأکید بر اینکه اگر فردی برای ایجاد مدرسه غیردولتی اقدام کرد دولت باید با تمام توان او را یاری کند و تسهیلاتی در اختیارش قرار دهد، تصریح کرد: اما تمامی این شرایط و اقدامات نباید به‌گونه‌ای باشد که افراد مجبور به استفاده از مدارس‌ غیردولتی باشند بلکه باید خودشان انتخاب کنند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از نظر بنده هنر این نیست که مدارس غیرانتفاعی در منطقه‌ای به 15 درصد برسد، بیان کرد: افزایش تعداد مدارس غیردولتی نشان دهنده آن است که نتوانسته‌ایم مدارس دولتی را تقویت کنیم.

حاجی بابایی با بیان اینکه انسان‌ها گران‌قیمت و باارزش‌ترین موجودات هستی به‌حساب می‌آیند که همواره باید آسایش آن‌ها مدنظر قرار گیرد، عنوان کرد: بانک‌ها هر آنچه می‌توانند وام و تسهیلات ارائه کنند تا مدارسی قانونمند در کشور ایجاد شود.

وی با تأکید بر اینکه امسال برای آموزش‌وپرورش سالی استثنایی است، ابراز کرد: امسال در مجلس و در بودجه سال 97 بعد از برنامه ششم توسعه بهترین اقدامات برای آموزش‌وپرورش در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امسال یک درصد از بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها که به میزان 5 هزار میلیارد تومان است کسر می‌شود، تأکید کرد: 3 هزار و 400 میلیارد تومان از این بودجه کسر شده در اختیار مدارس و یک هزار و 600 در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد.

حاجی بابایی بیان کرد: پیشنهادی در فراکسیون فرهنگیان مبنی بر رایگان شدن هزینه آب، برق و گاز مدارس مطرح شد که در مجلس نیز رأی آورد و از امسال به بعد این طرح اجرا می‌شود و این از دیگر کمک‌های مهم به مدارس است تا هنگام مراجعه اولیا به مدارس مدیران قبوض خود و بدهی‌ها را به اولیا نشان ندهند.

وی تواتر و اوراق مشارکتی را از دیگر کمک‌های انجام شده به مدارس دانست و ابراز کرد: یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکتی برای آموزش‌وپرورش مصوب شده است که با این اعتبار مدرسه‌سازی و نسبت به تخریب و نوسازی مدارس اقدام کند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح تواتر نیز برای اینکه آموزش‌وپرورش بدهی مدارس را خود را به‌وسیله این طرح پرداخت کند مصوب شد، عنوان کرد: برای این طرح 100 هزار میلیارد تومان برای برخی شرکت و وزارتخانه‌ها مصوب شده است تا بدهی پیمانکاران به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی کم شود نباید در سال 97 پیمانکاران مختلف نظیر آموزش‌وپرورش از دولت بستانکار باشند.

حاجی بابایی با تأکید بر اینکه هوشمند سازی مدارس در برنامه ششم و بودجه مدنظر قرار گرفته است، تصریح کرد: وزارت ارتباطات موظف شده است که با همکاری مدیران نسبت به هوشمند سازی مدارس حاشیه شهر به صورت رایگان اقدام کند و در مدت پنج سال آینده نباید هیچ مدرسه‌ای بدون هوشمند سازی باقی بماند.

وی با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش در سراسر کشور امسال برای مهرماه با بحران کمبود معلم روبه‌رو است، بیان کرد: دلیل این بحران این است که در پنج سال گذشته معلمی استخدام نشده و هرسال نیز 30 هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته شده‌اند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امسال نیز 72 هزار معلم اگر بازنشسته شوند تا 5 سال دیگر تعداد بازنشستگان فرهنگی به 500 هزار نفر می‌رسد که این رقم بسیار بزرگ و کلان است، تأکید کرد: در چند سال اخیر جبران کمبود معلم با افزایش دانش‌آموز در کلاس‌ها و تعطیلی مدارس متوسطه اول و دوم به‌ویژه در روستاها رفع شده است.

حاجی بابایی اظهار داشت: در استان همدان باید به هر شکل موجود از کیفیت کار کاشته نشود و کیفیت آموزش‌وپرورش در استان پایین نیاید.

وی با تأکید بر اینکه از 4 سال گذشته باید دانشگاه فرهنگیان سالانه 30 هزار دانشجو پذیرش می‌کرد اما متأسفانه هر سال 4 هزار و 500 دانشجو پذیرفته می‌شوند، گفت: امروز دانشگاه‌ها خوراکی ندارند که به دولت تحویل دهند و ناگزیر ممکن است دولت دست به استخدام‌هایی بزند که چندان کیفی نباشد که بایستی از امروز تمهیداتی برای این کمبود نیرو اندیشیده شود.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در استان همدان از سال‌های قبل احداث 9 استخر شنا برای فرهنگیان و دانش آموزان آغاز شده است، اظهار داشت: کامل شدن 2 استخر در ناحیه یک و دو همدان با پیگیری‌های انجام شده در سال گذشته 2 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت و در اولین تخصیصی که در اختیار وزارت خانه قرار گیرد 2 میلیارد تومان نیز اعتبار به این استخرها تعلق می‌گیرد که هدف این است که این دو استخر شنا در استان مدرن و مجهزترین باشند.

ارسال نظر