|
|
کدخبر: ۱۸۱۰۲۶

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس اعلام کرد که با پیگیری‌های انجام شده از سوی محیط زیست شهرستان ارسنجان، رای خلع ید و رفع تصرف اراضی محدوده‌ی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان به میزان حدود 33 هکتار صادر شده است.

به گزارش امیدنیوز، به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان فارس، سعید محمودی گفت: براساس این رای برای یک نفر از متصرفان یکسال حبس تعزیری در نظر گرفته شده است.

او گفت: کل خلع ید و رفع تصرف اراضی ملی از ابتدای امسال تاکنون و در صورت قطعیت رای اخیر، به 120 هزار و 735 هکتار در شهرستان ارسنجان خواهد رسید.

وی گفت: تعرض و سودجویی‌ها در مناطق چهارگانه محیط زیست منجر به انواع تهدیدات نظیر شکار جانوران، چرای دام، قطع درختان، بوته کنی و خارکنی (به نحوی که موجب از بین رفتن رستنی‌ها شود) و بهره برداری از معادن می‌شود.

محمودی افزود: افزایش درخواست‌ها برای عبور لوله‌های نفت، گاز، ریل‌های راه آهن، اتوبان و غیره از درون مناطق به ویژه پارک‌های ملی از مشکلات عدیده‌ی مدیریتی در این مناطق است.

وی افزود: این اراضی سال‌ها در تصرف متخلفین قرار داشته اما براساس وظیفه ذاتی باید برای حفظ یکپارچگی اکوسیستم ارزشمند تلاش و هرگونه بهره‌برداری یا سکونت زیان‌آوری که موجودیت منطقه‌ را با مخاطره مواجه کند ریشه‌کن کرد.

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه هیچ دستبرد و دست اندازی در پارک ملی پذیرفته نبوده و بی جواب نخواهد ماند، از مردم برای مشارکت در صیانت از اکوسیستم‌های ارزشمند محیط زیست دعوت کرد.

محمودی گفت: با تعرض و تخریب محیط زیست، نه تنها طبیعت بلکه وضعیت اقتصادی و اجتماعی ساکنان شهر و روستاهای مجاور در طولانی مدت به مخاطره خواهد افتاد و باید توجه داشته باشیم استفاده از محیط زیست نه تنها مربوط به نسل حاضر بلکه حق نسل‌های آتی نیز هست.

ارسال نظر