|
|
کدخبر: ۱۸۱۷۹۷

​مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان با تاکید بر این‌که انباشت دارو صدمه بزرگی به اقتصاد کشور می‌زند، افزود: به عنوان مثال، داروهای استامینوفن و یا ایبوپروفن که اگر بی‌رویه، سر خود و بدون تجویز پزشک مصرف شود، منجر به صدمات جدی گوارشی می‌شود، به تازگی از پوشش بیمه خارج شده و می‌توان امیدوار بود که به مرور زمان مصرف آن مگر در موارد ضروری کاهش یابد.

خدیجه ابراهیم‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که داروهای بدون نسخه از پوشش همه بیمه‌های پایه خارج شده است، اظهار کرد: طبق دستور شورای عالی بیمه و وزارت بهداشت، تعدادی از داروهای OTC از پوشش بیمه خارج شده است و همه بیمه‌های پایه ملزم به رعایت آن هستند، البته این نمی‌تواند اجحاف در حق بیمه‌شدگان به حساب آید .

این مسئول با بیان این‌که اگر داروهای OTC برای بیماران بستری و کودکان زیر 12 سال تجویز شود، کماکان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، ادامه داد: این داروها جزو مصارف روزمره نبوده و متاسفانه به خاطر فرهنگ غلط و رایج کشور، مصرف بی‌رویه دارد. از این‌رو شاید خروج از پوشش بیمه زمینه را برای بهبود سرانه مصرف دارو در کشور فراهم کند؛ چراکه کم‌هزینه بودن برخی داروها باعث شده که هر کدام از ما در خانه انباشت دارو داشته باشیم .

وی با تاکید بر این‌که انباشت دارو صدمه بزرگی به اقتصاد کشور می‌زند، افزود: به عنوان مثال، داروهای استامینوفن و یا ایبوپروفن که اگر بی‌رویه، سر خود و بدون تجویز پزشک مصرف شود، منجر به صدمات جدی گوارشی می‌شود، به تازگی از پوشش بیمه خارج شده و می‌توان امیدوار بود که به مرور زمان مصرف آن مگر در موارد ضروری کاهش یابد.

ابراهیم‌خانی تصریح کرد: علاوه بر این، یکی از عوامل افزایش مصرف سرانه دارو، تجویز بیش از میزان نیاز بیمار توسط پزشک است. مثلا برخی بیماری‌ها با تجویز 10 عدد قرص استامینوفن که بیشتر جنبه علامت‌درمانی دارد، بهبود می‌یابد ولی متاسفانه گاهی پزشکان بنا به توصیه خود بیمار 30 تا 40 عدد از این قرص تجویز می‌کنند؛ در واقع تجویز نادرست استامینوفن توسط پزشک و اصراری که بیمار برای دریافت این دارو دارد، عامل مهمی برای افزایش سرانه مصرف آن است و متعاقب آن، خروج از پوشش بیمه نقش موثری در کاهش سرانه مصرف ایفا می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت با اشاره به این‌که 85 درصد از جمعیت بیمه‌شدگان بیمه سلامت استان، تحت پوشش بیمه رایگان قرار دارند، خاطرنشان کرد: عدالت در سلامت به این معنی است که افراد با برخورداری کم و متوسط که از بیماری‌های ناعلاج رنج می‌برند و متحمل هزینه‌های گزاف هستند، تحت پوشش بیمه رایگان قرار بگیرند و خروج چند داروی ارزان‌قیمت از پوشش بیمه نمی‌تواند به معنای کشیدن خط بطلان روی این عدالت باشد .

این مسئول با تاکید بر این‌که در همه جوامع، بیماران صعب‌العلاج مورد توجه ویژه‌ای قرار دارند، گفت: داروهای OTC برای مصرف روزمره افراد نیست و ارزان‌قیمت است. شاید فقط تعداد معدودی از این داروها تا حدودی گران‌تر باشد. ولی با خروج از پوشش بیمه زمینه برای ارتقای کیفیت خدمات و صرفه‌جویی در برخی هزینه‌های تحمیلی فراهم می‌شود .


انتهای پیام

ارسال نظر