|
|
کدخبر: ۱۸۴۲۷۴

تبرئه حمید صفت از قتل عمد.

حسین شاهرخی و مهردادزمانی  وکلای حمید صفت در گفت و گو با خبرنگار امیدنیوز ضمن اعلام حکم تبرئه موکلشان از اتهام قتل عمد ،خبر آزادی نامبرده را در روز جاری  اعلام نمودند.

حسین شاهرخی دراین باره افزود :

پس از برگزاری دو جلسه دادرسی و استماع دفاعیلت توسط دادگاه طی دو ماهه اخیر ؛سرانجام قاضی رحمانیان و هیات مستشاران شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران با رسیدگی منصفانه ،موشکافانه و علمی به ابعاد و زوایای مختلف پرونده ،موکل را از اتهام بلا وجه قتل عمدی تبرئه کردند .

وی تصریح کرد :دادگاه در نهایت در رای نهایی اعلام کرد نظر به اینکه اقای حمید صفت در لحظه مشاجره ،توجه و آگاهی به وضعیت جسمی مرخوم نداشته ،بنابراین نمی توان اتهام قتل عمد را متوجه ایشان دانست صرف نظر از اینکه ابهاماتی نیز در نظریه پزشکی قانونی وجود داشت ،موکل بنده از اتهام قتل عمدو قصاص تبرئه و برای وی دیه به میزان دیه یک فرد مسلمان در نظر گرفته شد همچنین قرار بازداشت موقت آقای حمیدصفت نیز به قرار وثیقه تبدیل شده و وی امروز از زندان آزاد می شود .

همچنین وی با بیان اینکه اتهام آقای حمید صفت در نهایت از قتل عمد به قتل شبه عمد به غیر عمد(شبه عمد ) تغییر پیدا کرد، درباره اینکه آیا رای اعلام شده قابل فرجام خواهی است یا خیر؟ نیز گفت : بر رای قابل فرجام خواهی اما پیش‌بینی ما این است که خدشه ای به این راه وارد نشود چون دیوان عالی کشور دو مرتبه در دوره‌های مختلف نظرش بر قتل شده ام بود مقتل ام را قبول نداشت.

ماجرای مرگ پدرخوانده حمیدصفت

حمیدرضا امیری‌صفت مشهور به حمیدصفت 28 مرداد ماه 96 به‌اتهام قتل همسر مادرش بازداشت شد.

مادر حمید، از حدود 10 سال قبل از حادثه، پس از جدایی از شوهر اولش، با هوشنگ 66ساله ازدواج کرده بود و حمید هم گاهی به خانه آنها می‌رفت، حمید 24 مردادماه 1396 وقتی فهمید هوشنگ مادرش را کتک زده است، خودش را به خانه رساند و با او درگیر شد.

هوشنگ پس از این درگیری به بیمارستان انتقال یافت اما سه روز بعد جان باخت، پس از این ماجرا، دو پسر و یک دختر هوشنگ، از حمیدصفت به‌دلیل قتل عمد شکایت کردند.

حمیدصفت در اظهاراتش با رد هرگونه ضربه به سر متوفی به بازپرس گفت: من به‌ هیچ‌ وجه ضربه به سر هوشنگ نزدم و اصلاً قصد کشتن وی را نداشتم فقط می‌خواستم وی را بترسانم که مادرم را مورد ضرب‌وشتم قرار ندهد، احتمال می‌دهم سر هوشنگ حین کِشمکش با من به دیوار یا کمد کنار مبل خورده باشد، چون در آن لحظات هوشنگ تقلا می‌کرد که مادرم را کنار بزند و با من درگیر شود.

در ادامه تحقیقات پزشکی قانونی در بررسی اولیه، علت مرگ پدرخوانده حمیدصفت را «خونریزی و آسیب مغزی در اثر اصابت جسم سخت به آهیانه راست متوفی» اعلام کرد که با اعتراض متهم، پرونده به کمیسیون پزشکی قانونی رفت.

کمیسیون هفت‌نفره پزشکی قانونی در گزارش خود 50 درصد علت مرگ هوشنگ را مسائل و بیماری‌های متوفی اعلام کرد، به این ترتیب دادگاه با تبدیل قرار بازداشت متهم به قرار وثیقه موافقت کرد و حمید با وثیقه 600 میلیون تومانی آزاد شد.

آزادی حمید پایان کار نبود چرا که اولیای‌دم به این حکم اعتراض کردند و پرونده به کمیسیون 11نفره فرستاده شد که نهایتاً صدور قرار جلب به دادرسی و صدور کیفرخواست جدید با عنوان اتهامی مباشرت در قتل عمد را به‌دنبال داشت.

حمیدصفت در جلسه دادگاه ضمن رد قتل گفت: "مثل همه دعواها، درگیری ما هم با هل‌‌دادن یکدیگر شروع شد و من هم چند مرتبه او را هل دادم. در تحقیقات اولیه گفتم "من او را نزده‌ام."، گفتند "اگر تو نزدی، مادرت زده است."، به همین دلیل من هم گردن گرفتم که چند ضربه به او زده‌ام.

من شکلات‌خوری را به‌سوی او پرتاب نکردم، فقط یک گلدان بود که به دیوار کوبیدم، آن موقع متوفی به‌سمت آشپزخانه رفت و من فکر کردم می‌خواهد چاقو بردارد، دستش را گرفتم. او یک لیوان برداشت که آن را هم از او گرفتم و لیوان افتاد و شکست، بعد هم دعوایمان تمام شد."

حمید در این جلسه گفت که ضربه‌‌زدن در حد هل‌‌دادن را قبول دارد.

پس از آخرین دفاعیات متهم، هیئت قضایی قرار متهم را از قرار وثیقه 600 میلیون تومانی به قرار بازداشت موقت تبدیل کردند و حمیدصفت مجدداً بازداشت و روانه زندان شد.

شاهرخی ضمن تشکر از مهرداد زمانی وکیل دیگر حمید صفت در این پرونده گفت : توفیق حاصل را مرهون لطف و فصل بی منت خداوند متعال می‌دانیم و اینم رحمت الهی را صمیمانه به تمامی هواداران دلسوز و نگران این هنرمند جوان تبریک عرض می کنیم.

خبرنگار: زینب محمدی  

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار