|
|
کدخبر: ۲۵۳۸

مدیر کل هشدار سریع و پیش بینی هواشناسی گفت: طی سه روز آینده در مناطق غرب و جنوب غرب کشور پدیده گرد و خاک موجب کاهش دید افقی و کیفیت هوا خواهد شد.

به گزارشامیدنیوز، عبدالرضا امیدوار شهری، مدیر کل هشدار سریع و پیش بینی هواشناسی در گفت‌و‌گو با تسنیم در خصوص آخرین وضعیت هوای کشور، اظهار داشت: براساس نقشه‌های پیش یابی طی سه روز آینده در غالب کشور هوای گرم تابستانی حاکم است.

وی ادامه داد: تنها در برخی مناطق سواحل خزر طی امروز و فردا افزایش ابر، وزش باد و بارش پراکنده پشی بینی می شود و دریای خزر مواج خواهد بود. در همین مدت مناطق غرب و جنوب غرب کشور پدیده گرد و خاک موجب کاهش دید افقی و کیفیت هوا خواهد شد.

مدیر کل هشدار سریع و پیش بینی هواشناسی گفت: طی سه روز آینده وزش باد گرد و خاک در برخی از مناطق شرق کشور به ویژه زابل به نتاوب ادامه خواهد داشت همچنین طی امروز و فردا کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی در شمال سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

امیدوار شهری بیان کرد: این شرایط با غلظت کمتر در برخی از نقاط استان‌های کرمان، یزد، ایلام، خوزستان، قم، مرکزی، جنوب سمنان، شمال اصفهان و جنوب کرمانشاه نیز به نتاوب رخ خواهد داد و فردا و جمعه در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی دمای هوا کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه طی فردا و جمعه خلیج فارس و دریای عمان مواج پیش بینی می‌شود، گفت: نقشه های پیش یابی نشان می دهد طی امروز و فردا باد و گردو خاک سبب کاهش دید افقی در جنوب شرق و شرق می‌شود. این شرایط با غلظت کمتر در برخی نقاط استان های واقع در غرب و جنوب غرب، مرکزی نیز به تناوب رخ خواهد داد. در روزهای پنج شنبه و جمعه برای برخی نقاط سواحل دریای خزر افزایش ابر، رگبار و رعد و برق پراکنده، وزش باد پیش بینی می شود و دمای هوا بطور نسبی کاهش می یابد. طی روزهای پنج شنبه و جمعه خلیج فارس و دریای عمان و از اواخر وقت چهارشنبه و طی روزهای پنج شنبه و جمعه دریای خزر مواج خواهد بود.

مدیر کل هشدار سریع و پیش بینی هواشناسی بیان کرد: از اواخر پنج شنبه و طی روزهای جمعه و شنبه خلیج فارس و دریای عمان و از اواخر چهارشنبه و طی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه دریای خزر به سبب افزایش سرعت باد، به شرح زیر مواج و توفانی می باشند:

*از شنا در آبهای سواحل شمالی و جنوبی کشور جدا خودداری شود

امیدوار شهری اظهار داشت: پیش بینی می‌شود که بیشترین ارتفاع موج دریای خزر در روز جمعه در منطقه ۵۱ درجه طول جغرافیایی شرقی و ۳۹ درجه عرض جغرافیایی شمالی به ۱۰ پا برسد. بیشترین ارتفاع موج در این مدت در آبهای استان های گیلان، مازندران و گلستان ۶ پا برآورد می شود.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود که بیشترین ارتفاع موج خلیج فارس در روز جمعه در محدود ۵۰ تا ۵۳ درجه طول جغرافیایی شرقی و ۲۵ تا ۲۸ درجه عرض جغرافیای شمالی به ۸ پا برسد. بیشترین ارتفاع موج در این مدت در آبهای استان بوشهر ۶ پا بر آورد می شود. ارتفاع موج از روز شنبه در این مناطق کاهش می یابد.

مدیر کل هشدار سریع و پیش بینی هواشناسی افزود: پیش بینی می‌شود که بیشترین ارتفاع موج دریای عمان در روز جمعه در محدوده ۶۰ تا ۶۲ درجه طول جغرافیای شرقی و ۲۳ درجه عرض جغرافیای شمالی تا سواحل چابهار به ۷ پا برسد؛ توصیه می شود که از شنا در آبهای سواحل شمالی و جنوبی کشور جدا خودداری شود و شناورهای سبک و قایق های تفریحی که به این امواج حساس هستند، از تردد غیر ضروری در مناطق یاد شده خودداری کنند.

ارسال نظر