|
|
کدخبر: ۳۴۰۱

در ۷ماهه نخست سال جاری میلادی نزدیک به ۶۳۹هزار ایرانی از ترکیه دیدن کردند. رتبه گردشگران ایرانی در بین ۱۰گردشگر خارجی که بیشترین بازدید را از ترکیه داشته اند، هم اکنون به ۷ نزول یافته است.

به گزارشامیدبه نقل از افکارنیوز طبق گزارش وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در ماه جولای ۲۰۱۳، نزدیک به ۴میلیون و ۵۹۳هزار و ۵۰۰نفر از ترکیه بازدید کرده اند.

گرچه این تعداد نسبت به ماه جولای سال ۲۰۱۱ میلادی کاهش را تجربه می کند که میزان گردشگران خارجی از ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. طبق آمار رسمی این وزارتخانه ترکیه، علیرغم وقوع ناآرامی های شدید داخل ترکیه در سال جاری و همچنین تاثیر بحران سوریه بر این کشور، رکورد بازدید کننده های خارجی در ۷ماه نخست سال جاری از سال ۲۰۱۱ تاکنون شکسته است. در حالی که در ۷ماه نخست سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۱۷میلیون و ۶۲۵هزار نفر گردشگر خارجی از ترکیه بازدید کرده اند که این میزان برای سال ۲۰۱۳،۱۹میلیون و ۱۴۳هزار نفر بوده است.همچنین گفتنی است که آنتالیا و استانبول دو شهری هستند که بیشترین تعداد گردشگر را به خود جذب کرده اند.سهم به سزای ایران در توریسم ترکیه
همزمان با پیشرفت اقتصادی ترکیه و رونق توریسم در این کشور، ایرانیان سهم به سزایی در پیشرفت اقتصاد توریسم این کشور داشتند؛ چرا که با گسترش تبلیغات توریسم ترکیه در ایران و با توجه به نزدیکی مرزهای دو کشور، نام ایرانیان در بین گردشگرانی که بیشترین بازدید را از ترکیه داشته اند، به چشم می خورد.علاقه گردشگران ایرانی به ترکیه به قدری زیاد بود که در ۷ماهه نخست سال ۲۰۱۱، گردشگران ایرانی در رتبه چهارم گردشگران خارجی ترکیه ایستادند. در این سال ۱میلیون و ۱۰۷هزار نفر ایرانی ترکیه را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند. در آن سال، گردشگران ایرانی پس از آلمان، روسیه و انگلستان بیشترین تعداد گردشگران خارجی ترکیه را تشکیل دادند.اما در سال ۲۰۱۲ به علت گرانی ارز در ایران و محدود شدن اختصاص ارزهای مسافرتی، تعداد گردشگران ایرانی کاهش محسوسی را تجربه کرد. به طوریکه در ۷ماهه نخست این سال، تنها ۶۸۲هزار نفر ایرانی از ترکیه دیدن کردند و رتبه گردشگران ایرانی ترکیه از۴ به ۶سقوط کرد. اما این پایان ماجرا نبود، چرا که روند ادامه دار افزایش نرخ ارز و قطع کامل اختصاص دلارهای مسافرتی به مسافران ترکیه، باز هم ریزش تعداد گردشگران ترکیه را به ثبت رساند.در ۷ماهه نخست سال جاری میلادی نزدیک به ۶۳۹هزار ایرانی از ترکیه دیدن کردند. رتبه گردشگران ایرانی در بین ۱۰گردشگر خارجی که بیشترین بازدید را از ترکیه داشته اند، هم اکنون به ۷ نزول یافته است.با وجود این نزول یک پله ای، ایران در بین سایر کشورهای خاورمیانه بعد از سوریه بیشترین گردشگران خارجی را به ترکیه فرستاده است.ارزی که از جیب ایرانیان برای رونق گردشگری ترکیه خرج شد
طبق آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در ۷ماهه نخست سال جاری میلادی نزدیک به ۶۳۹هزار نفر ایرانی به عنوان گردشگر وارد خاک ترکیه شده اند.اگر در نظر بگیریم که هر نفر حداقل هزار دلار برای سکونت و خرید در ترکیه هزینه کرده باشد، بنابراین می توان گفت که ۶۳۹میلیون دلار ارز از ایران خارج شده است. از آنجایی که از اول سال میلادی تاکنون قیمت دلار در ایران بین ۳۴۰۰ تا ۳۰۰۰تومان در نوسان بوده است، قیمت دلاری که گردشگران ایرانی برای سفر به خارج تهیه کرده اند را ۳۲۰۰تومان(میانگین نوسانات) درنظر می گیریم.با یک محاسبه ساده می توان دریافت که در ۷ماه اول میلادی، ایرانیان فراتر از دو هزار و ۴۴میلیارد تومان بوده است. در حقیقت ایرانی ها توانستند علیرغم اوضاع استانبول در جریان اعتراضات پارک گزی و تاثیر بحران سیاسی بر این کشور رقمی معادل ۲۰۴۴.۸۰۰. ۰۰۰.۰۰۰تومان به بودجه گردشگری ترکیه کمک کنند!

ارسال نظر