|
|
کدخبر: ۳۴۹۱

دانشمندان به تازگی موفق به ساخت نوعی ترکیب ژله مانند برای محافظت از بافت های استخوانی ستون فقرات بویژه در خصوص بیماری هایی مانند انواع شکستگی ها و دیسک کمر شده اند.

به گزارشامیدبه نقل از باشگاه خبرنگاران، دانشمندان به تازگی موفق به ساخت نوعی ترکیب ژله مانند برای محافظت از بافت های استخوانی ستون فقرات بویژه در خصوص بیماری هایی مانند انواع شکستگی ها و دیسک کمر شده اند.

در ترکیبات این ماده ژله مانند؛ نوعی پروتئین و مواد خاصی که نقش محافظت کنندگی از استخوان ها را دارند وجود دارد.

گفتنی است دانشمندان امیدوارند این ماده برای تسکین درد افراد مبتلا به دیسک کمر به کار رود.

بررسی ها نشان می دهند، این پروتئین که " لامپنین " نام دارد، بصورت یک چسب عمل می کند و بین سلول هایی که باعثآسیب دیدگی ستون فقرات شده اند، قرار گرفته حتی آن ها را ترمیم می کند و فضاهای خالی را پر می کند.

دیسک کمر که معمولاً در اثر افزایش سن و عادات بد نشستن و برخاستن و بلند کردن اشیاء سنگین بدون توجه در طول زندگی ایجاد می شود، می تواند برای فرد بسیار ناراحت کننده باشد و عوارض مختلفی را برای او ایجاد کند.

این ژل همانند یک بالشتک بین مهره های کمر قرار می گیرد و دارای اثر درمانی فوری است و پس از حدود ۲۰ دقیقه از تزریق درد بیمار کاهش فراوانی می یابد، البته برای انجام این عمل فرد باید تحت بهیوشی موضعی قرار بگیرد و توسط جراح این عمل صورت گیرد و پزشک متخصص بیهوشی باید بر نحوه اجرای تزریق نظارت داشت باشد.

پزشکان مهمترین مزیت این روش را غیر تهاجمی بودن آن در مقایسه با سایر روش های درمانی می دانند که در حال حاضر یکی از بهترین روش ها است، البته روش هایی دیگر همانند تزریق مغز استخوان به سلول های مهره های کمر نیز به تازگی در صدر فعالیت های پژوهشی قرار گرفته است.

ارسال نظر