|
|
کدخبر: ۵۲۸۹۰

اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان به توسعه IT در سال ۹۱ به نسبت سالانه دو هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان در زمان ریاست جمهوری خاتمی، رمز عقب‌افتادگی در زمینه ICT در نشست جهانگیری با واعظی مطرح شد.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، معاون اول رئیس جمهور در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک گزارشی از دیدار با وزیر ارتباطات در این هفته داده است.

جهانگیریکه ظاهرا در این دیدار، گفت‌وگویی با معاونان واعظی - وزیر ارتباطات - در زمینه توسعه ICT داشته است، حیفش آمده تا مباحثمطرح شده را با فرندهای فیس‌بوکی‌اش به اشتراک نگذارد.

در این جلسه ظاهرا با توجه به اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشران توسعه دانایی محور است، مباحثو کلیاتی به شرح زیر میان طرفین رد و بدل شده است:

- فناوری اطلاعات و ارتباطات، پیشران توسعه دانایی محور است؛ به نحویکه هر دلار سرمایه‌گذاری در باندپهن، ده دلار بازگشت دارد.

- توسعه باند پهن در اروپا تا سال ۲۰۱۵، می‌تواند یک میلیون شغل ایجاد و ۸۵۰ میلیارد یورو درآمد تولید کند.

- در هر ۶۰ ثانیه بیش از ۶۰ وبلاگ ایجاد و بیش از ۱۶۸ میلیون ایمیل ارسال می‌شود.

- سهم بخش ICT از اقتصاد جهانی برای سال ۲۰۱۲ حدود دو هزار و ۶۵۰ میلیارد یورو بوده است.

- تربیت یک نیروی متخصص در سطح دکتری در جهان حدود یک میلیون دلار هزینه دارد در حالیکه در حساب‌های ملی، این رقم در حد ۲۰۰ میلیون تومان است.(به دلیل یارانه‌های پنهان، این رقم کمتر از قیمت جهانی است)

- با توسعه دانش‌محور می‌توان به درآمد سرانه بالای ۱۰ هزار دلار در سال دست یافت.

- در دنیای کنونی که منابع محدود است و بهره‌وری کلید توفیق دولت‌هاست، این امکان بالقوه وجود دارد که ۴۰ درصد بهره‌وری از محل توسعه IT محقق شود.

- در شرایطی که ما ۱۴ همسایه داریم و هشت نوع فیبرنوری از بستر خلیج فارس عبور می‌‌کند، ایران استعداد هاب منطقه شدن در زمینه IT را دارد.

- فعلا در زمینه ICT در منطقه رتبه ۱۵ را داریم و در برنامه پنجم توسعه باید رتبه دوم و در چشم‌انداز هم باید رتبه اول منطقه را داشته باشیم.

- در زمان خاتمی(رئیس جمهور سابق)، سالانه دو هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان به توسعه IT اختصاص داده شده بود در حالیکه در سال ۹۱ فقط ۱۴۰ میلیارد تومان به این بخش اختصاص داده شد(این شاید رمز عقب افتادگی این سال‌های ما در زمینه IT و ICT باشد و بالطبع یکی از دلایل مهاجرت متخصصین حوزه IT ما به خارج باشد)

***اما دولت هم در این نشست، برنامه‌های خود برای این حوزه را تبیین کرده که به شرح زیر است:

اول اینکه مسئله ICT را جدی دنبال و به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی دولت در دستور کار قرار دهد و مشخص کند تا پایان ۴ سال به کجا خواهیم رسید.(به این ترتیب مشکل اشتغال نیروهای متخصص و بهره‌وری در حد قابل توجهی حل خواهد شد و هزینه‌های مردم هم پائین خواهد آمد.) از موقعیت جغرافیایی کشور استفاده شود و برنامه‌‌ای جدی برای ترانزیت ارتباطات تنظیم کند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را بر مبنای «توسعه دانش محور» بازسازی کند. نیروی انسانی متخصص یکی از امیدهای دولت در توسعه بخش ICT است و از این جهت قرار است شرایط مناسب برای اشتغال نیروهای متخصص به نحوی فراهم شود تا آنهایی هم که خارج از کشور هستند به کشور بازگردند.

ارسال نظر