|
|
کدخبر: ۹۹۵

رییس آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون از کشف گروه خونی بسیار نادر " RH NULL " برای نخستین بار در کشور خبر داد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از ایسنا، مصطفی مقدم در این باره توضیح داد: چهارشنبه گذشته یک نمونه خونی از پایگاه انتقال خون قزوین که مربوط به یک بانوی ۴۱ ساله بود به آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی سازمان ارسال و پس از بررسی‌های دقیق مشخص شد این فرد دارای یک گروه خونی بسیار نادر است که پزشکان تاکنون فقط درباره آن در کتابهایشان مطالبی را خوانده بودند.

وی افزود: به محض اطلاع از این موضوع از پزشک این بیمار که میزان هموگلوبین خونش ۳ بود و خون‌ریزی شدید داشت، خواستیم تا هیچ خونی به وی تزریق نکند.

رییس آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون ادامه داد: بلافاصله تیمی از آزمایشگاه به قزوین اعزام و عملیات برای شناسایی گروه‌های خونی خانواده وی آغاز شد. خوشبختانه برادر این بیمار هم صاحب همین گروه خونی بود و به این ترتیب وی نجات یافت و دومین دارنده گروه خونی بسیار نادر RH NULL هم شناسایی شد.

مقدم افزود: ‌ افرادی که این گروه خونی را دارند، مبتلا به سندروم RH NULL می‌شوند و در طول عمر خود کم‌خونی مزمن خواهند داشت. این افراد باید در صورت نیاز حتما خون سازگار خودشان را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه کشف گروه‌های خونی نادر از لحاظ علمی هم سنگ با انجام اعمال پیوند عضو است و از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی سازمان انتقال خون به امکانات علمی و ملزومات مصرفی با کیفیتی مجهز است و به همین خاطر باید به آن افتخار کرد.

ارسال نظر