|
|
کدخبر: ۱۰۴۵۴۰

عوامل متعددی می تواند زمینه ساز بروز خیانت در زندگی مشترک باشد. با توجه به پیچیدگی های انسان و متعاقبا ماهیت پیچیده روابط انسانی، خیانت نیز، دردی برخاسته از عوامل مختلف می تواند باشد که حتی گاه هیچ شباهتی بین این عوامل در افراد مختلف دیده نمی شود.

به گزارشامید،عوامل متعددی می تواند زمینه ساز بروز خیانت در زندگی مشترک باشد. با توجه به پیچیدگی های انسان و متعاقبا ماهیت پیچیده روابط انسانی، خیانت نیز، دردی برخاسته از عوامل مختلف می تواند باشد که حتی گاه هیچ شباهتی بین این عوامل در افراد مختلف دیده نمی شود.
بپذیریم یا نه، خیانت و روابط فرازناشویی به کلماتی آشنا در فرهنگ محاوره ای ما تبدیل شده اند. پدیده ای شوم که بنیان خانواده را تهدید و ساختارهای روانی فرد و جامعه را متزلزل می سازد.

بخشی از این آشنایی متاسفانه به دلیل افزایش وقوع این روابط و بخشی دیگر به دلیل صحبت پذیر تر شدن این دسته از مباحثو حرکت جامعه به بررسی مطالبی است که تا پیش از این به دلیل ممنوع بودن صحبت پیرامون آن، نقش چندان پررنگی در مکالمات روزمره لااقل به صورت آشکار و همگانی نداشت. عوامل متعددی می تواند زمینه ساز بروز خیانت در زندگی مشترک باشد. با توجه به پیچیدگی های انسان و متعاقبا ماهیت پیچیده روابط انسانی، خیانت نیز، دردی برخاسته از عوامل مختلف می تواند باشد که حتی گاه هیچ شباهتی بین این عوامل در افراد مختلف دیده نمی شود.

علیرغم تعدد و تنوع عوامل زمینه ساز خیانت، برخی از دلایل که در بسیاری از موارد مشاهده شده، مشترک می باشد به شرح ذیل است:

۱ - ازدواج نامناسب:بین عدم رضایت از زندگی زناشویی و خیانت، رابطه ای معنی دار وجود دارد. این عدم رضایت می تواند گستره وسیعی از عوامل عاطفی تا جنسی را در بر بگیرد. از این رو ازدواج های ناخواسته، آشنایی های ابتدایی و ناکافی به ویژه در شیوه های غیر منعطف ازدواج سنتی با تاکید بر انتخاب و تصمیم گیری محض توسط خانواده طرفین، سن پایین در هنگام ازدواج، عدم بلوغ فکری و اجتماعی طرفین، عدم آشنایی با مهارت های جنسی و شیوه برقراری ارتباط جنسی صحیح، وجود معیارهای نامناسب در زمان خواستگاری و انتخاب همسر، عدم توجه به تفاوت های فرهنگی، اعتقادی، تحصیلی، مالی و.... بسیاری عوامل دیگر می تواند منجر به نارضایتی از زندگی مشترک و در نتیجه افزایش احتمال بروز خیانت در زندگی مشترک شود.

۲ - تغییر مسیر زندگی مشترک:ازدواج به عنوان یک مفهوم، همچون کودکی است که اگر به حال خود رها شود آسیب خواهد دید. این کودک نیاز به آب، غذا، محبت و آموزش دارد. افرادی که پس از ازدواج، رشد فردی و مشترک را فراموش کرده و شکل روابط خود را متناسب با تغییر شرایط اصلاح نمی کنند با خطر آسیب به این ساختار ظریف و افزایش احتمال مشکلاتی همچون خیانت مواجه خواهند شد. به عنوان مثال با گذر از سالهای ابتدایی ازدواج، میل اولیه به برقراری رابطه جنسی با همسر در بسیاری از زوجین کاهش خواهد یافت. لازم است تا زن و شوهر ضمن آگاهی از طبیعی بودن بروز چنین پدیده ای، تلاش کنند تا با شناخت بیشتر از نیازهای جنسی و عاطفی یکدیگر، با ایجاد تغییراتی به افزایش نشاط زندگی جنسی خود کمک کنند.

۳ - تغییر اهداف در زندگی مشترک
زندگی یعنی تلاش برای رسیدن به هدف! بدون هدف و تلاش برای رسیدن به آن، زندگی، بی معنی و تکرار مکرراتی کسالت بار خواهد بود. همه انسان ها برای ازدواج هدفی دارند: کسب منافع مالی، تامین منابع عاطفی مورد نیاز، رفع نیاز جنسی و بسیاری عوامل دیگر، گوشه ای از اهداف معقول و نامعقول اشخاص برای ازدواج است. اگر اهداف شما برای ازدواج نامعقول است، به بند یک این متن مراجعه کنید! اما اگر اهداف معقولی دارید نباید اجازه دهید تا چرخه تکراری زندگی و مواجه مکرر با آن چه که قبلا هدفتان بوده، شما را از دیدن آنچه که به دست آورده اید و کسب لذت از آن منع کند. اکنون که به هدف خود رسیده اید از آن لذت برده و با بهره مندی از نیروی حاصل از آن به فکر دستیابی به سایر اهداف خود باشید. ازدواج و همسر مناسب، نیرویی کمکی برای رسیدن به اهداف شماست و نه سدی در راه آن!

۴ - تنوع طلبی
اکثر انسان ها تنوع را دوست دارند. تنوع طلبی به خودی خود فاقد اشکال است اما فراموش نکنید این تنوع دوستی می تواند شامل روابط جنسی هم باشد به خصوص در آقایان! نباید از یاد ببرید که با ایجاد روابط جنسی فرازناشویی، شاید به تنوع جنسی که برای شما لذت بخش است دست یابید اما داشته های بسیار بزرگ تری را از دست خواهید داد. همانگونه که به فکر سلامتی جسم خود هستید و کالری غذاهایی را که میخورید میشمارید، نگران سلامت روان خود نیز باشید.

۵ - محرک های محیطی
میل جنسی، غریزه ای خدادادی است و همچون سایر غرایز، اگر مدیریت و کنترل نشود می تواند خاستگاه آفت های بزرگی در زندگی فردی یا مشترک شود. قرار گرفتن در معرض عوامل محرک می تواند منجر به تحریک نامناسب فرد و گاهی بروز خیانت شود. استفاده از البسه و آرایش های تحریک کننده در زنان و مردان، رفتار و سلوک اغواگرانه، معاشرت با افراد نامناسب یا در زمان و مکان نامناسب، عدم رعایت حدود عرفی و اخلاقی در رابطه با جنس مخالف در محیط خیابان، دانشگاه، محل کار و... همگی در تحریک بیش از حد و افزایش احتمال بروز رفتارهای پرخطر بعدی که تسهیل کننده روابط فرازناشویی خواهد بود موثر است.

۶ - گرایش به پورنوگرافی
گسترده شدن تکنولوژی و استفاده از امکاناتی همچون شبکه های ماهواره ای، دستگاه های پخش تصویر و اینترنت، در کنار مزایای متعدد، دسترسی به تصاویر و مطالب مرتبط با پورن را نیز افزایش داده است. جذابیت این مطالب و گرایش فرد به پورنوگرافی می تواند با تغییر در میزان و شکل نیازهای جنسی فرد و همچنین تغییر نگاه فرد به ویژگیهای همسرو تغییر سطح انتظارات و ایجاد انتظارات غیرمنطبق با واقعیت، زمینه ساز خیانت در زندگی مشترک شود.

آن چه بیان شد بخش کوچکی از طیف وسیع عوامل زمینه ساز خیانت در زوجین است. چه خیانت کار باشید چه قربانی خیانت، تلاش شما برای بازگرداندن زندگی مشترکتان به مسیر صحیح، اقدامی ستودنی است. در این راه لازم است تا نخست عوامل زمینه ساز بروز خیانت در زندگی مشترکتان را که ممکن است فردی یا رابطه ای باشد شناسایی و ضمن اصلاح آن، به درمان زخم های ناشی از خیانت رخ داده نیز اقدام کنید. زخم هایی که درد ناشی از آن گاهی تا پایان عمر می تواند همراه شما باشد!


محمد علی منصوری - روانشناس و زوج درمانگر

ارسال نظر