|
|
کدخبر: ۱۷۰۶۱۱

به هیچ وجه از عطاری ها داروی ترک اعتیاد نخرید

این تبلیغات همه جا پیش چشم هستند؛ پشت شیشه عطاری ها یا در سایت های اینترنتی و زیرنویس برنامه های ماهواره ای: «ترک اعتیاد با مواد گیاهی و کاملا بی خطر!»، «بدون خماری و ضعف، خیلی راحت ترک کنید!»

مجله سیب سبز:این تبلیغات همه جا پیش چشم هستند؛ پشت شیشه عطاری ها یا در سایت های اینترنتی و زیرنویس برنامه های ماهواره ای: «ترک اعتیاد با مواد گیاهی و کاملا بی خطر!»، «بدون خماری و ضعف، خیلی راحت ترک کنید!» و… اما اخیرا سازمان پزشکی قانونی خبری منتشر کرده مبنی براینکه تعداد مرگ های ناشی از مصرف داروهای غیرمجاز ترک اعتیاد رو به افزایش است و جوانان بسیاری جان خود را اینگونه از دست داده اند. اما چرا این داروها باعثمرگ می شوند؟ با هم نظر متخصصان را می خوانیم.

ترامادول داروی ترک اعتیاد نیست!

ترامادول اصلا برای ترک اعتیاد استفاده نمی شود و مصرف خودسرانه آن ممکن است باعثاعتیاد، تشنج های مکرر و از بین رفتن حافظه کوتاه مدت و هوش فرد شود. اما درمقابل آن، قرص ترک اعتیاد بوپرنورفین اثر دارویی بالایی دارد و حتی قوی تر از متادون عمل می کند. درعین حال عوارض کبدی و کلیوی آن نیز خیلی خفیف تر از متادون است. با این حال بوپرنورفین فقط در عده خاصی جواب می دهد. افرادی هستند که بعد از مصرف این قرص برای طولانی مدت دچار سردردهای مداوم می شوند. همچنین کسانی که دوست دارند حالت نشئگی را تجربه کنند با این قرص نمی توانند نشئه شوند. این قرص فقط برای ترک است و بلافاصله بعد از ۲۰ روز مصرف آن می بینیم که بدن دستور می دهد دوز باید پایین بیاید. در طول روز بیشتر از ۸ دوز نمی توان از آن استفاده کرد و حدود ۳ ماه طول می کشد تا با آن، بیمار ترک کند. این دارو عوارض مرگبار ندارد مگر اینکه همراه با داروها یا مواد مخدر دیگر خورده شود. متادون نیز در طول روز دوز و سقف خاصی دارد و چون قدرت نشئگی بسیار بالاست برخی افراد برای تجربه بیشتر این نشئگی دوز دارو را بالا می برند و متاسفانه دچار قطع تنفس می شوند.مرگ در دوره ترک چه دلایلی دارد؟

یکی از دلایل مرگ در دوره ترک اعتیاد این است که فرد بیماری های قلبی، کلیوی و… داشته باشد و آن را به پزشک نگفته باشد. همچنین استفاده همزمان دارو با مواد مخدر و نیز استفاده کردن خارج از دستور پزشک می تواند جان فرد را به خطر بیندازد. حتی مصرف یک سی سی بیشتر از دارو امکان دارد فرد را به حالت کما ببرد! داروهای ترک اعتیاد عوارض خاص خود را دارند. برای مثال ممکن است موجب رسوب کلیوی، کبدی و… شوند. به همین دلیل بیماران باید تحت نظر پزشک به طور مرتب آزمایش بدهند. اما اگر بیماران خودسرانه ترک کنند ممکن است یک روز حالت عصبی و استرسی شان بیشتر باشد و دوز دارو را بیشتر کنند و در مقابل آن، یک روز حال شان بهتر باشد و دوز دارو را کمتر کنند این بالا و پایین کردن دوز تاثیر مستقیم روی قلب و عروق می گذارد و امکان دارد کشنده باشد. حتی پزشکان نیز بعد از اتمام دوره دکترای شان اگر می خواهند در زمینه داروهای ترک اعتیاد کار کنند باید دوره های این قرص ها را جداگانه بگذرانند.

نکته مهم:هیچ گاه نباید این داروها را خودسرانه مصرف کرد.

دکتر فرزانه جوکار، سرپرست بخش آنالیز دستگاهی پزشکی قانونی استان تهران:

این داروها گیاهی نیستند!

در طرح تحقیقاتی سازمان که در قالب پایان نامه دانشجویی انجام شد، ۸۰ نوع داروی گیاهی ترک اعتیاد عرضه شده در عطاری ها مورد بررسی قرار گرفت که ۸/۸۳درصد این داروها به شکل کپسول، ۸/۱۳ درصد به شکل قرص، ۳/۱ درصد به شکل شربت و ۳/۱ درصد نیز به شکل پودر عرضه می شدند. براساس آنالیز صورت گرفته، تمامی این داروها بوی گیاه داشتند در حالی که ترکیبات شان عمدتا شیمیایی بود و تنها از گیاه اسپند برای دادن طعم و بوی گیاهی در این داروها استفاده شده بود. ترکیبات داروهای گیاهی ترک اعتیاد عطاری ها شامل دیفنوکسیلات، ترامادول، آتروپین، کدئین، فلوکستین، دکسترومتورفان، سیپروهپتاتین و… بود. داروهای آنالیز شده عمدتا دست ساز و تولید داخل است و مصرف خودسرانه آنها قطعا عوارض بسیاری دارد.

دکتر مریم اخگری، رئیس آزمایشگاه سم شناسی پزشکی قانونی استان تهران:

افزایش شدید مرگ های ناشی از ترامادول

طی بررسی های انجام شده در سال های اخیر متاسفانه با مرگ هایی مواجه شده ایم که به دنبال مصرف داروهای ترک اعتیاد اتفاق افتاده و در نمونه های اخذ شده از این اجساد ترکیبات داروهای ترک اعتیاد قابل شناسایی است. همین موضوع موجب شد که آنالیز داروهای ترک اعتیاد عرضه شده در عطاری ها را در دستور کار قرار دهیم. از ۲ سال پیش در پی افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مصرف غیرمجاز ترامادول به دستور وزارت بهداشت ترامادول به عنوان دارویی تحت کنترل معرفی شد به این معنا که فروش و عرضه آن باید تحت نظر باشد. علت تحت کنترل اعلام شدن ترامادول این بود که مصرف آن در جامعه به ویژه در بین جوانان رو به افزایش است و با افزایش مصرف آن شاهد مرگ های ناشی از مصرف این دارو بودیم. از سویی ترکیب ترامادول با داروهای دیگر و مصرف آن به عنوان قرص های ترک اعتیاد گیاهی در فرد عوارضی همچون سندرم های متابولیستی خطرناک ایجاد می کند که در مواردی مرگ را به دنبال دارد.

مصرف ترامادول ۵۰ درصد بیشتر شده است!

هدف پزشکی قانونی از اعلام ترکیبات داروهای گیاهی ترک اعتیاد عرضه شده در عطاری ها یا از طریق ماهواره که عمده ماده تشکیل دهنده آنها دیفنوکسیلات و ترامادول است، آگاهی دادن به افراد جامعه و هشدار در مورد مصرف آنهاست. امیدواریم این هشدارها موجب جلوگیری از روی آوردن به شیوه های غیرمجاز ترک اعتیاد شود. در پژوهشی که در مورد افزایش مصرف ترامادول در کشور انجام شد، معلوم شد ظرف ۴ یا ۵ سال مصرف این ماده در کشور ۴۰ تا ۵۰ برابر شده و از آنجا که این دارو مانند یک ماده مخدر عمل می کند افراد بدون اطلاع از عوارض، آن را مورد استفاده قرار می دهند در حالی که در یک سال گذشته مرگ های ناشی از سوء مصرف ترامادول به شدت در کشور افزایش یافته است.

دکتر محمود خدادوست، رئیس مرکز تحقیقاتپزشکی قانونی:

نظارت بر عطاری ها بر عهده وزارت صنعت است

مجوز فعالیت عطاری ها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و تحت نظر صنف عطاران و سقط فروشان صادر می شود و نظارت بر فعالیت آنها نیز بر عهده همین وزارتخانه و تیم های بازرسی آنان است. در مورد داروهای ترکیبی که با عنوان چاقی، لاغری، درمان اعتیاد، برخی بیماری ها و… در عطاری ها عرضه می شود، نگرانی هایی وجود دارد زیرا مصرف این ترکیبات ضمن تحمیل بار اقتصادی بر نظام سلامت کشور به مردم و جامعه نیز آسیب می رساند.عرضه داروهای ترکیبی در عطاری ها ممنوع است

در زمان دولت دهم مصوبه ای از دولت گرفته شد که بر اساس آن توزیع داروهای ترکیبی را در عطاری ها ممنوع اعلام کردیم. این مصوبه به وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز ابلاغ و با حضور نمایندگان این وزاتخانه، وزارت بهداشت و صنف عطاری ها جلسات و کارگروه هایی در این زمینه تشکیل شد. با توجه به عرضه داروهای غیر مجاز و غیر گیاهی در برخی عطاری ها، وزارت بهداشت این آمادگی را دارد که یک نماینده به همراه تیم بازرسی وزارت صنایع به عطاری ها بفرستد تا تخلفات آنان در حوزه عرضه دارو های ترک اعتیاد و… را شناسایی کرده و زمینه برخورد با متخلفان فراهم شود. با توجه به مصوبه موجود خلاء قانونی در این زمینه وجود ندارد اما باید نسبت به شناسایی و برخورد با عطاری های متخلف اقدام کرد. در سال های اخیر برخی عطاری ها بدون مجوز دایر شده اند، عطاری ها تنها مجاز به عرضه گیاهان دارویی هستند بنابراین عرضه هرگونه فرآورده و داروی ترکیبی در عطاری ها غیر مجاز است.

دکتر محمدرضا قدیرزاده، رئیس واحد مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی:

این داروها اعتیاد آورند!

اکثر ترکیبات داروهای ترک اعتیاد عطاری ها شامل ترامادول، کدئین، دیفنوکسیلات و… به شدت اعتیادآور هستند. داروهای ترک اعتیاد باید تحت نظر پزشک و با دوز مشخص تجویز و مصرف شوند زیرا استفاده از داورهای ترک اعتیاد عرضه شده در عطاری ها بر اساس آنالیز صورت گرفته در پزشکی قانونی عوارضی را به همراه دارد که ممکن است موجب مرگ افراد شود. داروهای ترک اعتیاد عرضه شده در عطاری ها ترکیبات استانداردی ندارند و این داروها در ایران آن هم در کارگاه های زیرزمینی تولید می شوند. ترکیبات این دارو ها که با عنوان گیاهی عرضه می شود عمدتا شیمیایی است و تنها از اسانس های گیاهی برای طعم دادن به آن استفاده می شود. در روزهای اول مصرف، داروهای گیاهی ترک اعتیاد عطاری ها اثر بسیار خوبی بر فرد معتاد می گذارد اما به مرور فرد باید میزان مصرف داروها را افزایش دهد بنابراین این داروها نه تنها موجب ترک نمی شود بلکه عوارض جبران ناپذیری را برای فرد مصرف کننده ایجاد می کنند. در سال گذشته وزارت بهداشت ورود و توزیع داروی ترامادول را محدود کرد اما متاسفانه امروز با پدیده قاچاق ترامادول مواجه هستیم. از سویی دیگر شاهد توزیع داروی متادون در عطاری ها هستیم در حالی که مصرف متادون بدون تجویز پزشک عوارض متعدد و حتی مرگ به دنبال خواهد داشت.

ارسال نظر