|
|
کدخبر: ۱۷۵۸۴۵

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر ۶۵ درصد مردم ما یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند و همچنین ۳۰ درصد از مردم کبد چرب دارند که همه این موارد قابل پیشگیری و تغییر هستند.

خبرگزاری فارس: رضا ملک زاده ظهر امروز در نشست با روسا و معاونان پژوهشی دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی در محل دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: دولت یازدهم تحول نظام سلامت را به شکل جدی در برنامه های خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه سلامت مهم ترین شاخص تعیین کننده پیشرفته بودن یک کشور است خاطرنشان کرد: تمام تلاش دولت تحقق نظام سلامت هدفمند و بر اساس واقعیت جامعه است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه یکی از اهداف طرح تحول نظام سلامت را کاهش پرداخت از جیب مردم برای درمان و پرداخت از طریق بیمه ها عنوان کرد و افزود: تحقق عینی سلامت نیازمند اتخاذ تصمیمات صحیح و بر اساس داده های پژوهشی است.

وی افزود: یکی از ضرورت های تغییر در نظام سلامت، تغییر سیاست ها بر مبنای نیاز ها و اولویت هاست.

وی همچنین اضافه کرد: بر اساس اطلاعاتی که از مطالعه ای مربوط به ایران در سال تحقیقات صورت گرفته در سال ۸۹ بیش از ۳۵۱ هزار و ۸۱۴ مورد مرگ در کشور اتفاق افتاده که مهم ترین عامل آن ناشی از حوادثجاده ای بود.

وی ادامه داد: این تحقیق نشان می دهد که کنترل بخشی از سلامت جامعه، بیرون از وزارت بهداشت است.

ملک زاده افزود: رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، تولید خودروهای سالم و مناسب، مناسب بودن زیرساخت های جاده ای کشور می تواند در این زمینه از وقوع مرگ و صدمات ناشی از حوادثجاده ای پیشگیری کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته تا سال ۸۸ مهم ترین بیماری های کشنده در کشور، بیماری های قلبی، سکته های مغزی، فشار خون، دیابت، حوادثجاده ای و سرطان ها است.

وی در ادامه از افزایش امید به زندگی در ۲۲ سال گذشته خبر داد و گفت: برنامه جدی این وزارتخانه افزایش امید به زندگی به میزان۸۰ سال است.

ملک زاده با اشاره به تنوع بیماری در کشور اظهار کرد: بیش از ۸۰ درصد بیماری های قلبی عروقی و همچنین حوادثجاده ای و ۵۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند.

وی همچنین به اپیدمی اضافه وزن و چاقی در کشور اشاره کرد و گفت: ۶۵ درصد مردم ما یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند و همچنین ۳۰ درصد از مردم کبد چرب دارند که همه این موارد قابل پیشگیری و تغییر هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با جایگاه پژوهش در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: اعتبارات اختصاص یافته به بخش پژوهش کشور در سال جاری ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۳۸ درصد معادل ۸۰۰ میلیارد تومان سهم وزارت علوم و ۱۳ درصد معادل حدود ۳۰۰ میلیارد تومان سهم وزارت بهداشت است.

وی تصریح کرد: اختصاص این حجم اعتبار به بخش پژوهش وزارت بهداشت در حالی است که ۴۰ درصد تولید علم کشور را وزارت بهداشت انجام می دهد.

ملک زاده در ادامه از راه ا ندازی و احیای مرکز ملی علوم پزشکی برای حمایت از تحقیقات و محققان با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان، اجرای برنامه ثبت ملی بیماری ها برای حداقل ۲۰ بیماری خبر داد و اضافه کرد: انجام مطالعات کوهورت کشوری در ۱۰ دانشگاه کشور از جمله علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اختصاص بودجه سالانه ۲ میلیارد تومانی، راه اندازی ۱۰ آزمایشگاه تحقیقاتی، توسعه و حمایت از نیروی انسانی، تدوین و راه اندازی دوره پزشک محقق و تربیت متخصصانی که در تحقیقات بالینی خوب فعالیت کنند از برنامه های وزارت بهداشت است.

ارسال نظر