|
|
کدخبر: ۱۷۶۱۴۹

سلامت > بیماری - همشهری آ نلاین: سخنگوی وزارت بهداشت هلند پنجشنبه ۱۵ آوریل(۲۵ اردیبهشت) از شناسایی دومین مورد عفونت با ویروس بالقوه مرگبار مرس در این کشور خبر داد.

به گزارش سی ان این اعلام یک روز پس از ثابت شدن نخستین موردمرسدرهلندانجام می گیرد.

موارد عفونت با ویروس مرس در هلن دشامل دو عضو خانواده ای می شوند که با هم بهعربستان سعودیسفر کرده بودند.

به گفته هرالد ویچگل، سخنگوی وزارت بهداشت هلند، یک مرد و یک زن در این کشور به مرس مبتلا شده آند. وزارت بهداشت برای حفظ حریم خصوصی بیماران، جزئیات بیشتری را درباره بیماران منتشر نکرده است، به جز اینکه این زوج دو هفته در اتاق مشترک در عربستان سعودی به سر برده بودند.

مقامات هلندی نمیدانند که آیا این دو نفر در مکان واحدی به ویروس آلوده شده اند یا یکی از آنان ویروس را به دیگری منتقل کرده است. اما یکی از این دو از یک مکان شترداری بازدید کرده بود.

پژوهشگران می گویند تخمین زده می شود که حدود ۷۵ درصد از شترهای تک کوهانه در عربستان سعودی با ویروس مرس تماس پیدا کرده باشند.

به گفته وزارت بهداشت هلند هر دو بیمار دچار بیماری های زمینه ای بوده اند که احتمالا آنان را مستعد عفونت با این ویروس کرده بود.

این اعلام در هنگامی انجام می شود که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که انتشار ویروس مرس گسترده تر شده است، اما دست کم برای زمان حاضر آن را عامل وضعیت اضطراری بهداشت جهانی نمی داند.

نخستین مورد نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس در سال ۲۰۱۲ در شبه جزیره عربستان شناسایی شد. ویروس این بیماری به دستگاه تنفسی حمله می کند و ممکن است به ذات الریه یا نارسایی کلیه منجر شود.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت بیش از ۵۷۰ مورد ثابت شده مرس از جمله ۱۷۱ مورد مرگ ناشی آن رخ داده است.

ارسال نظر