|
|
کدخبر: ۱۷۷۵۰۸

در فراگیری طرز صحیح تربیت جنسی کودکان موارد متعدد و عوامل متعدد در نظر گرفته شده است که شایسته است به آنها توجه ویژه ای شود.

در فرهنگ ما مواردی است که حفظ حریم پدر و مادر و فرزندان اجازه نمی‌دهد تا والدین بتوانند به راحتی درباره آنها با کودکان خود صحبت کنند. مواردی که حتی گاهی می‌تواند باورهای غلطی را در ذهن کودکان شکل دهد.

بهار و زاد و ولد طبیعت فرصت بسیار مناسبی است که کودکان غیرمستقیم با این نوع مفاهیم آشنا شوند. ضمن اینکه به این شکل می‌توانند شیوه برخورد درست با جانداران را بیاموزند. برخوردی توام با احترام که می‌تواند در آینده به آنها شیوه برخورد با انسان‌ها را نیز آموزش دهد.

اصول کلی که پدر و مادر و مربیان در تربیت جنسی باید رعایت کنند را می توان موارد زیر دانست:

پرهیز از افراط و تفریط: این روزها می گویند پدر و مادرها باید با بچه ها دوست شوند، اما به نظر می رسد این دوستی یک طرفه شده و پدر و مادرها استخدام فرزندانشان شده اند. دوستی باید دو طرفه باشد و فرزندان هم باید ارزش ها و هنجارهای پدر و مادر را تا حد ممکن رعایت کنند. پذیرش واقعیت: بچه ها را برای زندگی واقعی تربیت کنیم و آنها را محصور و محدود نکنیم.

اصل الگو پذیری و همانند سازی: الگو باید پدر و مادر باشند اما اگر احساس می کنند خیلی نمی توانند الگو باشند. باید الگوهای شایسته را معرفی کنند. وقتی نوجوان بداند آینده اش به سلامت این دوره بستگی دارد، بیشتر مراقب است.

اصل برقراری ارتباط کلامی و عاطفی: پدر و مادر به شکل غیر مستقیم از دوستان، علاقه ها و دل نگرانی های فرزندشان بپرسند و او را به حرف زدن تشویق کنند. در طول روز، هنگام خرید، قدم زدن در پارک، هنگام ورزش، از همه این فرصت ها استفاده کنیم و مسائل جنسی را به فرزندانمان بگوییم.

ارتباط کلامی

حفظ عزت نفس در کودکان: این موضوع خیلی مهم است. اگر نوجوان احساس ارزشمندی نکند، تن به هر کاری می دهد، این عزت نفس را خانواده، مدرسه و دوستان به فرد می دهند و همچنین والدینی که فرزندشان را تحسین و تمجید می کنند.

ما به‌عنوان والدین باید از هر امکانی برای آموزش فرزندان خود بهره بگیریم و طبیعت در فصل بهار به راحتی و رایگان بهترین امکانات را در اختیار ما قرار می‌دهد.

ارسال نظر