|
|
کدخبر: ۹۶۸۸۷

دانشمندان حاضر در برنامه «نقشه‌نگاری طیف‌سنجی باریون»(BOSS) مقیاس جهان را با دقت یک درصد اندازه‌گیری کردند.

به گزارشامید،دیوید شلگل، بازرس ارشد «باس» و عضو آزمایشگاه ملی لاورنس برکلی، گفت: دقت یک درصد در مقیاس جهان، دقیق‌ترین اندازه‌گیری است که تاکنون انجام شده است.

«باس» بزرگ‌ترین برنامه در سومین «تحقیقات آسمان دیجیتالی سولان»(SDSS - III) است و از سال ۲۰۰۹ این برنامه از تلسکوپ بنیاد سولان در رصدخانه آپاچی پوینت واقع در نیومکزیکو برای ثبت طیف‌های با دقت بالای بیش از یک میلیون کهکشان استفاده کرده است.

این برنامه تاکنون شش میلیارد سال گذشته جهان را بررسی کرده است.

«باس» تا ژوئن سال ۲۰۱۴ به جمع‌آوری داده‌ها ادامه خواهد داد و مارتین وایت، عضو آزمایشگاه برکلی و استاد نجوم و فیزیک دانشگاه کالیفرنیا گفت: ما تحلیل جدید خود را انجام داده‌ایم، چون ۹۰ درصد داده‌های نهایی «باس» را در اختیار داشتیم.

«نوسانات آکوستیک باریون»(BAO)، خوشه‌بندی‌های منظمی از کهکشان‌ها هستند که مقیاس آنها «خط کشی استانداردی» برای اندازه‌گیری تکامل ساختار جهان ارائه می‌دهد.

اندازه‌گیری دقیق جهان به طور قابل‌توجهی دانش انسان را در خصوص ویژگی‌های کیهانی بنیادی دقیق‌ می‌کند. از این ویژگی‌ها می‌توان به چگونگی شتاب‌بخشی انرژی تاریک به فرآیند انبساط جهان اشاره کرد.

نتایج «باس» به همراه اندازه‌گیری‌های اخیر «تشعشع پس‌زمینه میکروموج کیهانی»(CMB) و اندازه‌های ابرنواختری در مورد انبساط در حال شتاب، نشان می‌دهد ماده تاریک ثابتی کیهانی است که میزان آن در فضا یا زمان تغییر نمی‌کند.

تحلیل «باس» نشان می‌دهد درک عامل فیزیکی انبساط شتاب‌گرفته همچنان یکی از جالب‌ترین مسائل فیزیک باقی می‌ماند.

این تحلیل همچنین یکی از بهترین تعیین‌های انحنای فضا را نشان می‌دهد و حاکی از آن است که فضا زیاد انحنادار نیست.

تحلیل «باس» منشوری از یک میلیون و ۲۷۷ هزار و ۵۰۳ کهکشان را در بر می‌گیرد.

این بزرگ‌ترین نمونه‌ موردی از کیهان گزارش شده که تاکنون در چنین تراکمی بررسی شده است.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر می‌شود.

ارسال نظر