|
|
کدخبر: ۹۹۸۰۵

طاقت بحثرا ندارید و از آن فرار می کنید؟ مراقب باشید. این اتفاق می تواند باعثاز هم پاشیدن زندگی مشترک تان شود.

به گزارشامید،سال ۱۳۹۱، بیش از ۱۵۰ هزار طلاق در کشور ثبت شده و تنها در آبان ماه امسال، بیشتر از ۱۳ هزار نفر طلاق گرفته اند. اعلام آمار طلاق و پیدا کردن چاره ای برای کم کردنش، این روزها به یکی از دغدغه های اصلی مسئولان تبدیل شده است و کنار آمدن با دشواری های بعد از جدایی، دغدغه هزاران نفری است که با این بحران مواجه هستند. روانشناسان می گویند همه زوج هایی که از دادگاه حکم طلاق می گیرند، از این تصمیم راضی نمی مانند و بسیاری از آنها بعد از جدایی ترجیح می دهند به روزهایی برگردند که پیش از این به نظرشان غیر قابل تحمل می رسید. ساختن دوباره زندگی ای که یک بار از دست رفته است، گرچه ساده نیست، اما ممکن است. در این مطلب دکتر جمشید بیگدلی، روانشناس و مشاور، به شما می گوید چطور می شود این زندگی را دوباره ساخت.

دعوا نمک زندگی است


طاقت بحثرا ندارید و از آن فرار می کنید؟ مراقب باشید. این اتفاق می تواند باعثاز هم پاشیدن زندگی مشترک تان شود.

تصور نکنید زوج های خندانی که در مهمانی ها می بینید هیچ وقت با هم دعوا نمی کنند و از هم دلخور نمی شوند. برای شما و همسرتان که از دو فرهنگ مختلف و با دو شخصیت متفاوت هستید، اختلاف نظر و دلخوری ناشی از آن طبیعی است و حتی ممکن است تفاوت های شما، گاهی کار را به جای باریک تر برساند و اسباب بحثشود.

لازم است که در چنین شرایطی، از گفتگو فرار نکنید و به جای داد زدن و قهر، با آرامش پای میز مذاکره بنشینید. قهر و دعوایی که با بی حرمتی همراه باشد، برای عشق شما سم است.

راه سختی در پیش دارید


قبل از آنکه هر تصمیمی بگیرید، بدانید که برگشتن به زندگی قبلی کار ساده ای نیست چرا که فضای ارتباط میان شما دو نفر و حتی هر کدام از شما با اطرافیانی که در زندگی تان دخیل هستند، بکر نیست. ذهن شما پر است از اتفاقات، خاطرات و نقاط منفی و شروع مجدد به انگیزه و برنامه دقیقی احتیاج دارد. باید بیشتر از قبل از خود گذشتگی کنید و برای عبور از خاطرات تلخ تمام تلاش تان را خرج کنید. شاید پیش از آنکه دوباره زیر یک سقف زندگی کنید، لازم باشد به خودتان و او برای بررسی گذشته و پشت سر گذاشتن خاطرات آزاردهنده فرصت دهید.

از تکنیک ساندویچ کمک بگیرید


حالا که قرار و مدارهایتان را گذاشته اید، باید بیشتر از پیش مراقب آسیب دیدن ارتباط تان باشید. بد نیست هر هفته ملاقاتی را ترتیب دهید و از احساسات، نگرانی ها و دلخوری هایتان حرف بزنید. این اتفاق می تواند تا سال های بعد از ازدواج هم ادامه پیدا کند و حتی در دنیای زناشویی، یکی از روزهای وسط هفته را مشخص کنید و در گوشه مشخصی از خانه یا شهر با هم قرار بگذارید و بد و خوب زندگی تان را بگویید. در این ملاقات ها مشکلات یا چیزهایی که آزارتان می دهد را هم می توانید بیان کنید اما براساس تکنیک ساندویچ، بهتر است اول از نکات مثبت و خوشایند شروع کنید و بعد اشاره ای به آنچه آزارتان می دهد، بکنید. یادتان نرود لحن و واژه های شما بیشترین تاثیر را بر درست منتقل شدن پیام تان می گذارد.

از شوهرتان خواستگاری کنید


اگر شما خواهان برگشتن به رابطه هستید، باید راهی تازه را برای شروع پیدا کنید. می توانید این بار شما به همسر سابق تان پیشنهاد ازدواج بدهید. البته قبل از آن باید شرایط خود را در نظر بگیرید. خواستگاری برعکس در شرایطی که شما مطمئن هستید اشتباه کرده اید و می خواهید زندگی تازه ای را با تلاش خودتان بسازید به رابطه شما کمک می کند. گذشته از این باید مطمئن باشید که همسر سابق تان از نظر شخصیتی توان پذیرش این موضوع را دارد و در آینده از آن به عنوان دستاویزی برای تحقیر شما استفاده نمی کند. نگذارید احساسات به تنهایی شما را به سمت آن رابطه هل دهد. اگر احساس می کنید همسر سابق تان آدم قابل اتکایی نیست و در آن زندگی چیزی جز آسیب انتظار شما را نمی کشد، فکری به حال دلتنگی تان کنید. تنهایی دلیل خوبی برای برگشتن به رابطه های آزاردهنده نیست.

نامزدی متفاوت


قبل از آنکه دوباره با هم بودن را شروع کنید، ۶ ماه برای بررسی رابطه و شناخت مجدد یکدیگر، به خود فرصت دهید اما تفاوت این نامزدی با نامزدی های دیگر این است که قرار نیست خانواده ها در آن نقش پررنگی بازی کنند. پیش تر هم گفتیم که این بار باید واسطه ها را حذف کنید و از اینکه خود شما دو نفر توان خوشبخت کردن یکدیگر را دارید، مطمئن شوید. شاید این مدت دوری، خیلی چیزها را در شما دو نفر تغییر داده باشد. پس با یک دوره نامزدی جای پشیمانی را در سال های بعد از این ازدواج مجدد تنگ تر کنید.

گذشته را نبش قبر نکنید


پیش از آنکه تصمیم به بازگشت بگیرید، باید چرایی جدایی تان را بررسی کنید و به تک تک مشکلاتی که شما را به اینجا رسانده فکر کنید اما این فکر و خیال ها را به خانه مشترکی که قرار است دوباره بسازید نیاورید. از زمانی که با هم بودن را دوباره شروع می کنید، نبش قبر مشکلات گذشته جز دور کردن دوباره شما از یکدیگر حاصلی نخواهد داشت. از متهم کردن دیگران و بازگو کردن تلخی ها و به دنبال مقصر گشتن دست بردارید و اگر صادقانه تمام آنچه اتفاق افتاده را بررسی کرده اید و از مشکلات عبور کرده اید، از امروز باید برای شروعی دوباره با کمترین اشتباه برنامه بریزید.

واسطه ها را حذف کنید


اگر تنهایی آزارتان می دهد و از جدا شدن پشیمانید، منتظر پیش قدم شدن او نمانید. خودتان می توانید اولین قدم را برای این شروع دوباره بردارید. در صورتی که می خواهید پیشنهاد با هم بودن را مطرح کنید و برای آینده مشترک تان تلاش کنید، جملات تان را آماده کنید و از بیان احساسات و دلایل تان نترسید.

این رابطه را با پیغام فرستادن شروع نکنید، چرا که در جریان انتقال پیام، ممکن است بخشی از منظور شما حذف شود یا بخش دیگری که نمی خواستید منتقل شود به آن اضافه شود. پس به جملات هیچ کس جز خودتان و کسی که قرار است شریک زندگی تان شود اعتماد نکنید.

با هم درست دعوا کنید


تصور نکنید که دعوا کردن هر روزه می تواند به زیان زندگی مشترک شما تمام شود و صحبت نکردن در دلخوری ها و نکات منفی، شما را خوشبخت تر می کند. باور کنید حرف نزدن در مورد مشکلات به معنای زندگی در آرامش و دوستی نیست. اگر گله یا تردیدی در ذهن تان چرخ می زند و آزارتان می دهد، کافی است تکنیک های درست دعوا کردن را بشناسید و حتی در عصبانیت هم به آنها پایبند باشید. حرمت ها را زیر سوال نبرید، پرخاش نکنید و اگر احساسی دارید، بدون حاشیه رفتن، احساس تان را به زبان بیاورید. دعوا و بحثاگر با حفظ حرمت ها انجام شود، واقعاً نمک زندگی است.

برعکس بخوانید


به کتاب های روانشناسی علاقمندید و از آنها درس زندگی می گیرید؟ شاید شیوه کتاب خواندن تان درست نیست که نتوانسته اید با کمک این کتاب ها، زندگی مشترک تان را بهتر اداره کنید؟ این بار می توانید کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی را پاره کنید و هر کدام تان، قسمت مربوط به جنس دیگر را بخوانید. شما باید یاد بگیرید دنیا را از دریچه چشم همسرتان ببینید و با دغدغه ها، تمایلات یا حرف هایی که به زبان نمی آورد، آشنا شوید. البته یادتان نرود که نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر هم مردها میانه ای با کتاب های روانشناسی ندارند، پس به بهانه مخالفت همسرتان با این نوشته ها، خودتان را از خواند شان محروم نکنید. شاید هم بتوانید از همسرتان با شیوه ای که می دانید رویش تاثیر می گذارد، بخواهید که گاهی به این کتاب ها نگاهی بیندازد.

سیب سبز / شماره ۱۰۵ / نیمه دوم دی ماه ۹۲ / صفحه ۱۱۶

ارسال نظر