|
|
کدخبر: ۱۸۰۸۶۸

تهران - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی گفت: تنها راه مبارزه با فساد و خلق دارایی و ثروت در کشور، دسترسی آزاد مردم و شهروندان به اطلاعات است.

به گزارش ایرنا، « عباس آخوندی » روز سه شنبه در نخستین همایش GIS یکپارچه در سازمان های مکان محور افزود: بدون شک برای تامین حقوق شهروندی ایجاد یک سیستم کامل که همه اطلاعات مورد نیاز مردم در آن متمرکز شود، ضروری است و در وزارت راه و شهرسازی ما به تمام شرکت ها و سازمان ها ابلاغ کرده ایم که اطلاعات مورد نیاز در اختیار مردم قرار دهند.
وی تاکید کرد: ما در عصر اطلاعات زندگی می کنیم و هم اکنون در دنیا دسترسی به اطلاعات، پایه تولید ارزش و ثروت است و کشوری که اطلاعات بیشتری در اختیار شهروندان قرار دهد بسرعت به پیشرفت و توسعه پایدار دست پیدا خواهد کرد.
وزیر راه وشهرسازی یادآورشد: کسب و کارهای موفق در دنیا بر مبنای اطلاعات شکل گرفته و اگر کسی به اطلاعات خوبی دسترسی داشته باشد در تصمیم گیری، برنامه ریزی و هرگونه اقدام برای تولید ثروت بسیار تاثیرگذار است.
وی با بیان این که برای رقابت در اقتصاد جهانی و اجرای اقتصاد مقاومتی با تکیه بر درونزایی، باید اطلاعات آزاد و نه طبقه بندی شده به سهولت در اختیار مردم قرار گیرد، افزود: دسترسی مردم به اطلاعات آزاد در حوزه های مختلف حمل و نقل، آب، برق، صنایع، مسکن و شهرسازی به خلق ثروت ها منجر و به دارایی تبدیل می شود.
وزیر راه وشهرسازی اظهارداشت: مردم باید بدانند در محیط پیرامونی آنها چه می گذرد و اگر بخواهیم نسل جوان کشور به رشد و تعالی برسد مهم ترین مساله ما دسترسی آنها به اطلاعات آزاد است.
آخوندی بیان کرد: در دنیا اگر اطلاعاتی در یک حوزه نیم ساعت زودتر منتشر شود به موفقیت بزرگی دست پیدا می کند همانطوری که یک روز قبل از حادثه 11 سپتامبر عده ای سهام شرکت های بیمه و بانک ها را فروختند و با این حادثه عده ای ورشکست و عده ای به ثروت هنگفتی دست پیدا کردند و آخر هم نظریه نهایی دلایل بروز این حادثه منتشر نشد.
وی بر دسترسی مردم بر اطلاعات یکپارچه برای ایجاد تعادل در توزیع منابع تاکید کرد و گفت: هنوز هم در ایران به یک اجماع کاملی نرسیده ایم که همه سازمان ها و دستگاه های اجرایی اطلاعات خود را در اختیار مردم قرار دهند.
همچنین معاون برنامه‌ ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی گفت: موفقیت GIS یکپارچه در سازمان های مکان محور به همکاری همه سازمان ها و شرکت های تابعه وابسته است و این مساله در نظام تصمیم گیری و برنامه ریزی کلان کشور در توزیع امکانات برای ما اهمیت زیادی دارد.
امیر امینی افزود: وقتی اطلاعاتی از حوزه های مختلف در یک سیستمی متمرکز شود با تحلیل این اطلاعات دلایل بروز حوادث در نقاط حادثه خیز در راه های کشور مورد بررسی قرار می گیرد و این می تواند در ارتقا ایمنی در راه های کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: ارتقا بهره وری در 2 حوزه راه و شهرسازی از مهمترین برنامه های وزارت راه وشهرسازی در یک فرایند 5 ساله است و در این راستا استقرار یک سیستم یکپارچه مبتنی بر اطلاعات مورد نیاز تمام سازمان و شرکت های تابع ما در هرگونه تصمیم گیری مناسب بیش از پیش یاری خواهد کرد تا هرکجا اجرای پروژه ای دنبال شود با توجه به نیازهای واقعی انجام شده باشد.
امینی افزود: هم اکنون 80 درصد ظرفیت های ما در فرودگاه های کشور خالی مانده است زیرا در تصمیم گیری برای ساخت فرودگاه ها در سطح کشور ما نتوانستیم بر اساس نیازهای واقعی کشور برنامه ریزی کنیم در حالی که ارتقا ایمنی، بهره وری و استفاده حداکثر از ظرفیت های موجود مهمترین هدف ما در بخش حمل ونقل است.
به گزارش ایرنا، نخستین همایش GIS یکپارچه در سازمان های مکان محور در وزارت راه وشهرسازی با حضور تمام مسئولان شرکت ها و سازمان های تابعه این وزارتخانه روز 25 اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.
اقتصام**1108** 6075

ارسال نظر