|
|
کدخبر: ۱۸۱۶۷۱

وزیر کشور گفت: مهاجرت از پاکستان و بنگلادش به سمت ایران افزایش یافته و اگر برخورد جدی صورت نگیرد، نمی‌توان متکدیان خارجی را از سطح خیابان‌ها جمع کرد.

به گزارش امیدنیوز ،

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در جلسه شورای اجتماعی کشور نسبت به افزایش مهاجرت از شهرهای درگیر خشکسالی هشدار داد.

وزیر کشور تاکید کرد که مردم شهرهای دچار خشکسالی به استان‌های مرکزی و شمالی مهاجرت کرده و همین مساله موجب یک جابجایی و مهاجرت جمعیتی بزرگ خواهد شد.

وی افزود: اگر برای شهر تهران برنامه‌ریزی صحیح صورت نگیرد مشخص نیست که در مواقع خاص این شهر چگونه باید اداره شود به خصوص در مواردی مثل زلزله، سیل و مسائل امنیتی.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به مسائل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی تهران گفت: شرایط امروز تهران ناشی از توسعه نامتوازن در 7 دهه گذشته است و سرعت آسیب‌ها بیش از اقدامات مثبت بوده است.

رحمانی فضلی گفت: پیشنهاد این است که گزارشی با آمارهای دقیق توسط سازمان‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی ارائه شود تا در آن تقاضاها ارائه و مشکلات برطرف شوند.

وزیر کشور با اشاره به معضل اعتیاد بیان داشت: در بحث اعتیاد جلسات متعددی برگزار شده و مطالب مطرح شده به نوعی با معضل اعتیاد در ارتباط بود. پیش‌تر نیز تصمیم‌گیری شده بود افراد معتادی که از شهرستان‌ها در تهران دستگیر می‌شوند توسط قوه قضائیه به شهرستان‌های خود برای درمان بازگردند.

وی تاکید کرد که در حال حاضر تهران گنجایش هشت هزار نفری برای بستری معتادان را دارد و وزارت بهداشت و بهزیستی باید به مساله معتادان متجاهر ورود پیدا کنند و استاندار همچون سابق به بررسی مشکلات بپردازد.

رحمانی‌فضلی گفت: درمان افراد معتاد را پیگیری می‌کنیم ولی آنها باید توسط خانواده و محل کار در جامعه پذیرش شوند چراکه هر چه موضوعات اجتماعی شود راحت‌تر حل می‌شوند.

وزیر کشور تکدی‌گری و وجود کودکان بی‌سرپرست را از دیگر معضلاتی دانست که نیازمند ساماندهی هر چه سریع‌تر هستند.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: به قوه قضائیه ابلاغ کردیم تا بحث درمان معتادان را با جمع‌‌آوری آنان آغاز کنند و حداقل دو هزار نفر را در دو اردوگاه بستری کنیم. البته اگر دستگا‌ه‌ها به هر دلیل پاسخگوی مسائل نباشند و کار خود را به خوبی انجام ندهند این کار به پایان نمی‌رسد.

وزیر کشور گفت: به طور مثال اگر وزارت بهداشت در بحث درمان به خوبی عمل نکند دیگر سازما‌ن‌ها همچون بهزیستی نمی‌توانند کارها را به درستی انجام دهند.

رحمانی فضلی با اشاره به همکاری با شهرداری در رابطه با احداث کتابخانه‌ گفت: با شهرداری تعامل خواهیم داشت و اولویت احداث کتابخانه در شهرستان‌های اطراف نیز کمتر از شهر تهران نیست. او تاکید کرد که نمادهایی مثل هرندی که نماد آسیب‌های اجتماعی هستند را تغییر داده و از آن مناظر خوبی خواهند ساخت.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه سه ماه دیگر باید هفتمین گزارش به رهبری ارائه شود، گفت: توقع ایشان این است که این کار به درستی انجام شود. بنابراین تلاش این است تا با تامین زیرساخت‌ها بر آسیب‌ها فائق آییم.

رحمانی فضلی در رابطه با بافت‌های فرسوده گفت: حاشیه‌نشینی با دیگر معضلات اجتماعی در ارتباط است و همه دستگاه‌ها باید تلاش خود را انجام دهند تا شرایط مناسب شود. این آسیب‌ها موضوعات متعددی را در بر می‌گیرد.

وی در رابطه با مراکز بهاران گفت: این مراکز کمک زیادی به معتادان متجاهر کرده‌اند و درخواستم از شهرداری و شورای شهر تسهیل و آماده‌تر کردن این مراکز است.

وزیر کشور تاکید کرد که در حال حاضر گنجایش این مراکز هشت هزار نفر است، اما متاسفانه معتادان متجاهر بعد از سه ماه به چرخه اصلی برمی‌گردند.

وی از استانداری درخواست کرد که ظرفیت نگهداری را افزایش و از 3 ماه به 6 ماه برسانند تا تمرکز روی معتادان متجاهر بیشتر و جلوی گسترش بیماری گرفته شود.

وزیر کشور در پایان در رابطه با مهاجران خارجی و تکدی‌گری آنها گفت: مهاجران خارجی که در سطح شهر اقدام به تکدی‌گری می‌کنند باید بازداشت شده و به کشور خود بازگردند. مهاجرت از پاکستان و بنگلادش به سمت ایران افزایش یافته و اگر برخورد جدی صورت نگیرد نمی‌توان متکدیان خارجی را از سطح خیابان‌ها جمع کرد

ارسال نظر