|
|
کدخبر: ۱۸۳۰۷۲

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه گفت: 11 و نیم میلیارد دلار کالا و انرژی در 9 ماه امسال از ایران به کشور عراق صادر شده است.

«حسن دانایی فر» روز سه شنبه در حاشیه بازدید از شرکت ماشین سازی اراک افزود: 6 و پنج دهم میلیارد دلار کالا و سه و نیم میلیارد دلار انرژی امسال به عراق صادر شده است.
وی ادامه داد: صادرات کالا از ایران به عراق در مدت مشابه پارسال 6 و چهار دهم میلیارد دلار بود که با وجود تحریم های ظالمانه امسال حدود 40 درصد افزایش یافته است.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه گفت: پیش بینی می شود صادرات کالا از ایران به عراق تا پایان سال جاری به هشت و یک دهم میلیارد دلار برسد.
دانایی فر یادآور شد: هزینه بازسازی عراق پس از تروریسم حدود 300 میلیارد دلار و سوریه حدود 200 میلیارد دلار است که به دلایل مختلف جمهوری اسلامی ایران از استحقاق و ظرفیت بیشتری نسبت به سایر کشورها برای حضور در این بازارها برخوردار است.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود باید با سازماندهی و برنامه ریزی مناسب برای حضور سرمایه گذاران و تولیدکنندگان ایرانی در این بازارها فراهم شود.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با یادآوری فشار آمریکا به عراق برای قطع ارتباط اقتصادی با ایران افزود: حدود 40 درصد انرژی کشور عراق معادل یک هزار و 300 مگاوات تا از طریق اتصال به شبکه و یا تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه های این کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق ایران تامین می شود و امکان قطع آن وجود ندارد.
دانایی فر گفت: همچنین قطع ارتباط کشور ایران و عراق در بخش خودرو سازی هفت هزار کارگر را در این کشور بیکار می کند که این مهم نشان دهنده قدرت ایران درمنطقه و جهان است.
وی با یادآوری اعزام تیمی از کشور آمریکا به منطقه کردستان عراق برای قطع ارتباط اقتصادی این منطقه با ایران، افزود: 72 درصد مایحتاج مردم این منطقه توسط ایران تامین می شود که این مهم نشان دهنده فعالیت های هوشمندانه در منطقه است که توانسته در سایه برنامه با وجود همه فشارها در برابر توطئه های دشمنان ایستادگی کند.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه در سفر به استان مرکزی از شرکت ماشین سازی و شرکت شیر صلا بازدید کرد در نشست با استاندار مرکزی حضور یافت.
شرکت ماشین سازی اراک ( سهامی عام) به منظور پشتیبانی از صنایع بنیادین و برآورده کردن نیازهای صنعتی کشور، در سال 1346 در زمینی به مساحت 134 هکتار در شهر اراک تاسیس و در سال 1350 به عنوان نخستین صنعت سنگین کشور به بهره برداری رسید.
این شرکت در حوزه ساخت تجهیزات نفتی، مخازن بزرگ، سازه های فلزی، بویلرهای حرارتی، گلوله های سنگین فلزی، انواع پل، دکل ها و تولید شیرهای تخصصی فعالیت دارد.
 

ارسال نظر