|
|
کدخبر: ۱۸۱۱۳۶

سازمان‌های حامی مردم روهینجا در سراسر جهان از توافق جدید امضا شده میان میانمار و سازمان ملل برای بازگرداندن پناهجویان روهنیجا انتقاد کرده و اعلام کردند این توافق ریشه‌های وقوع بحران اخیر را مورد حل و فصل قرار نمی‌دهد.

به گزارش امیدنیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، در همین راستا 23 سازمان حامی مسلمانان روهینجا از جمله شورای اروپایی روهینجا ERC و شورای ملی روهینجا آراکان ARNO در بیانیه‌ای اعلام کردند: ما نسبت به یادداشت تفاهم اخیر امضا شده نگران هستیم زیرا این یادداشت هیچ اشاره‌ای به ریشه‌های وقوع بحران روهینجا از جمله مساله شهروندی و شناسایی هویت قومی ندارد.

همچنین در این بیانیه تاکید شده است که هیچ یک از نمایندگان پناهجویان به هنگام امضای این توافق حضور نداشته این در حالی است که مردم روهینجا این حق را دارند که درباره روند بازگشتشان بدانند.

به نوشته این بیانیه، متن توافق در میان عموم منتشر نشده است تا جامعه بین‌المللی بتواند ابعاد آن را مورد بررسی قرار دهد.

این بیانیه در ادامه آورد: هم چنین با توجه به دیگر توافقات انجام شده، آژانس‌های سازمان ملل از جمله آژانس امور پناهندگان سازمان ملل حمایت کافی از پناهجویان روهینجا که بازگشته‌اند، در برابر دولت میانمار انجام نداده‌اند. این در حالی است که بازگشت به میانمار مساله مرگ و زندگی برای تمام مردم روهینجا است.

به نوشته این بیانیه، مردم روهینجا تمایلی به بازگشت به میانمار ندارند در حالی که مقامات این کشور که متهم به ارتکاب نسل‌کشی، جرایم جنگی و جرم علیه بشریت هستند هنوز رویکرد خود را تغییر نداده‌اند. آنها نمی‌توانند به دولت میانمار اعتماد کنند زیرا ارتش میانمار به آنها حمله و تجاوز کرده و بسیاری از آنها را کشته است و زمین‌هایشان را سوزانده است.

به تازگی میانمار و نهادهای سازمان ملل توافقنامه‌ای را امضا کردند که می‌تواند به بازگشت شماری از 700 هزار روهینجایی گریخته از میانمار بینجامد . طبق این توافق‌نامه به منظور بازگشت "داوطلبانه، امن، محترمانه و پایدار" مسلمانان روهینجایی، یک "چارچوب همکاری" برقرار می‌شود .

مسلمانان روهینجایی در پی خشونت‌های راخین در ماه اوت ۲۰۱۷، از میانمار فرار کرده و به بنگلادش گریختند .

میانمار و بنگلادش در ماه نوامبر برای بازگشت روهینجایی‌ها به میانمار توافق کردند اما این مهاجران از بازگشت به میانمار هراس داشته و بدون نظارت‌های بین‌المللی جان خود را در خطر می‌بینند .

ارسال نظر