|
|
کدخبر: ۱۸۲۲۷۶

در ادامه رویکرد خصمانه واشنگتن علیه کشورمان، وزیر امورخارجه آمریکا از طرح اتحادیه اروپا برای ایجاد یک سازوکار ویژه برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران انتقاد کرد و آن را غیرسازنده خواند.

به گزارش امیدنیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در نشستی در گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای گفت که طرح اتحادیه اروپا برای ایجاد یک سازوکار ویژه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران به شدت غیرسازنده است.

وی در ادامه گفت که از تصمیم کشورهای اروپایی، روسیه و چین برای ایجاد مکانیزم پرداخت پول به ایران که تجارت با این کشور را تسهیل خواهد کرد، مایوس و مشوش شده است.

پمپئو به تکرار ادعاهای واهی و نخ‌نمای آمریکا علیه ایران پرداخت و افزود: این یکی از غیرسازنده‌ترین مسائل برای صلح و امنیت جهانی است و می‌تواند موقعیت ایران به عنوان حامی اصلی تروریسم در جهان و یک صادرکننده تروریسم را تقویت کند.

وزیر امورخارجه آمریکا ادامه داد: متاسفانه از اینکه متوجه شدم کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای در حال ایجاد یک سیستم ویژه پرداخت پول به ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا هستند، بسیار آشفته و نا امید شدم.

ایران و گروه 1+4 دوشنبه شب پس از برگزاری نشستی در نیویورک اعلام کردند که تسهیلات مالی جدیدی را برای ادامه مبادلات مالی و بانکی با جمهوری اسلامی ایجاد می‌کنند.

پمپئو در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر ادعای مضحک مقامات آمریکایی را تکرار کرد که مدعی حمایت از مردم ایران هستند. وی گفت: تعهد ما نسبت به حمایت (از شما) با کلمات به پایان نمی‌رسد. ایالات متحده صدای شما را می شنود و در کنار شما می‌ایستد. ما از حق حمایت می‌کنیم.

این در حالی است که دولت ترامپ پس از اعلام خروج خود از برجام در ماه مه، بخش اول تحریم‌های خود علیه ایران را بازگردانده و مرحله دوم تحریم‌های آمریکا نیز از روز 13 آبان (۴ نوامبر) به اجرا گذاشته می‌شود و واشنگتن هدف خود را وارد کردن فشار مالی و اقتصادی بر جمهوری اسلامی و به خصوص کاهش هرچه بیشتر درآمد نفتی ایران عنوان کرده است.

مقامات آمریکایی در حالی مدعی حمایت ایران از گروه‌های تروریستی و صرف درآمدهای نفتی برای بی‌ثباتی در منطقه هستند که این کشور و متحدان منطقه‌ای‌اش با سیاست‌های مداخله‌جویانه خود عامل اصلی تمامی مشکلات، اختلافات و بی‌ثباتی‌ها در خاورمیانه به شمار می‌آیند.

ارسال نظر