|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۹۲

چیدمان آشپزخانه کوچک مدرن می تواند جلوه بسیار جذابی در فضای منزل شما ایجاد کند و دکوراسیون پذیرایی را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

چیدمان آشپزخانه کوچک باید طوری طراحی شود که فضای آشپزخانه کاربردی و در عین حال شیک و لوکس به نظر برسد. با ما همراه شوید و از ایده های ما استفاده کنید.

چطور یک آشپزخانه مدرن کوچک را به سبکی متفاوت و شیک طراحی کنیم ؟

نظم دهی و چیدمان یک آشپزخانه کوچک، مخصوصا وقتی فضا در آشپزخانه کم باشد،می‌تواند چالش برانگیز شود.

چیدمان آشپزخانه عروس - آشپزخانه زیبا

هر چند با وجود یخچال و فریزر در آشپزخانه یا سیستم کابینت کف تا سقف، آشفتگی لوازم و تجهیزات آشپزخانه را می‌تواند به سرعت رفع گردد. همانطور که کسی که در آشپزخانه کوچک مجبور است جهت حفظ نظم در آشپزخانه فاقد فضای کافی از کیسه‌هایی از مواد غذایی استفاده کند این دشواری را تصدیق نماید.

با استفاده از حداکثر فضا، می‌توانید آشپزخانه‌ کوچکتان را تا دو برابر بزرگتر احساس کنید.

۱. فقط آنچه را که نیاز دارید در آشپزخانه کوچک خود ذخیره کنید

دسته‌بندی وسایلمان کاری است که احتمالاً همه باید در آشپزخانه انجام دهیم، اما در آشپزخانه کوچک این ترفند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

چیدمان آشپزخانه عروس - آشپزخانه شیک

محدود کردن وسایل آشپزخانه به فقط مواردی که به طور منظم استفاده می‌کنید ضروری است و این ترفند از کابینت آشپزخانه گرفته تا کشو و حتی شلف دیواری بکار می‌رود.

اگر هرگز به چینی‌ گران قیمت در کمد آشپزخانه دست نزدید، آن را ذخیره کنید و از دسترس خارج نمایید.

مجموعه‌ای از ظروف منطبق با استفاده روزمره بخرید و آن بشقاب‌های ناسازگار را که به درد میزتان نمی‌خورد، دور بریزید.

۲. از ظروف ذخیره‌سازی در آشپزخانه کوچک استفاده کنید

قوطی‌های قابل تطبیق یا ظروف شیشه‌ای نه تنها می‌توانند شما را ترغیب کنند تا منظم بمانید و لوازم آشپزخانه خود را کنترل کنید، بلکه از نظر بصری بسیار خوشایندتر از ظروف پراکنده غذا هستند.

موارد را مرتب کنید تا بیشترین میزان استفاده از فضای آشپزخانه کوچکتان را داشته و لیستی از تاریخ انقضا را نگه دارید.

۳. در چیدمان آشپزخانه کوچک، عمودی فکر کنید!

فضای بالای کابینت‌های خود را فراموش نکنید. در چیدمان یک آشپزخانه کوچک، هر سانتی متر از فضا مهم است و اگر از قسمت بالای کابینت آشپزخانه خود غافل شده‌اید، فضای ذخیره‌سازی عالی را از دست می‌دهید.

چیدمان آشپزخانه عروس - چیدمان شلف

اما مهم است که آن را بدون آشفتگی و منظم حفظ کنید. مثلا از آن فقط برای چند قطعه مانند گلدان یا بشقاب استفاده نمایید یا از سبد استفاده کنید تا همه چیز مرتب باشد.

۴. به محدوده آشپزخانه کوچک خود نگاه کن

در آشپزخانه‌های کوچک، فضای پیشخوان از کاربرد‌های خاصی برخوردار است، اما یک قوطی ضخیم یا تخته برش که روی مشعل استفاده نشده، روشی عالی برای گسترش سطح موجود در آشپزخانه است.

قراردادن یک تخته برش خوش ساخت و جذاب می‌تواند علاوه بر زیبایی، برای صرفه جویی در فضای کابینت بکار رود.

۵. میز‌های خود را در آشپزخانه پاک و مرتب‌سازی کنید

اگرچه همه ما در صدد نمایش وسایل زیبایمان هستیم اما بهتر است عادت چرت زدن در اطراف میز‌های خود را ترک کنید!

چیدمان آشپزخانه عروس - میز ناهار خوری صورتی آشپزخانه

اگر اصلا فضای ذخیره‌سازی برای این وسایل ندارید و یا نیاز به دسترسی راحت به برخی از وسایل آشپزخانه را دارید، از سبد‌های سیمی یا قوطی‌های سرامیکی برای ظروف و دستمال‌ها استفاده کنید تا میز‌های آشپزخانه از شلوغی در‌امان بمانند.

۶. قفسه‌بندی را در گوشه‌های استفاده نشده آشپزخانه کوچک خود اضافه کنید

اکثر آشپزخانه‌های کوچک یک انبار فرنگی فانتزی ندارند و معمولاً فضای کافی برای ذخیره‌سازی واقعی کابینت موجود نیست اما اگر فضای دیوار بدون استفاده دارید، از شلف دیواری غافل نشوید!

چه گوشه‌ای ناخوشایند داشته باشید که بدون استفاده بماند و چه یک گوشه محکم مانند این گوشه داشته باشید، به راحتی می‌توانید قفسه‌ای بیفزایید تا فضای ذخیره‌سازی بیشتری اضافه شود.

۷. از فضای دیواری آشپزخانه کوچک استفاده کنید

ترفند نگهدارنده چاقوی مغناطیسی در چیدمان آشپزخانه‌های کوچک اجباری است.

این آشپزخانه از "میشل گیج" ثابت می‌کند که برای نگه داشتن چاقو‌ها به بلوک چاقوی فانتزی احتیاج ندارید و با تعبیه یک نوار مغناطیسی روی دیوار نه تنها به راحتی می‌توانید به چاقو‌ها دسترسی پیدا کنید، بلکه میز‌های پیشخوان شما از یک بلوک چاقوی بزرگ پاک می‌شود.

۸. درچیدمان کشوی آشپزخانه هوشمند باشید

ترک این عادت ممکن است سخت باشد، اما وقت آن رسیده است که دیگر از پرتاب ظروف بصورت توپی یا وسایل آشپزخانه تصادفی به داخل کشو و فراموش کردن آن‌ها جلوگیری کنید.

چیدمان آشپزخانه عروس - کشوی کابینت

اگرچه نیازی به سرمایه‌گذاری در سیستم ساماندهی کشو‌های فانتزی آشپزخانه نیست، اما ضروری است که کشو‌ها و کابینت‌ها را تمیز و مرتب نگه دارید.

این بدان معنی است که درب‌های نامناسب و بی‌استفاده را نگه ندارید.

۹. بهترین استفاده از فضای آشپزخانه کوچک

اگر در حال طراحی یک آشپزخانه کوچک هستید، حداکثر گرایی را نسبت به مینیمالیسم بپذیرید.

انتهای یک میز پیشخوان اغلب فقط فضای مرده است، اما افزودن قفسه می‌تواند فضای ذخیره‌سازی اضافی برای مواردی که اغلب استفاده می‌شوند فراهم کند.

اگر قفسه‌های در معرض دید را انتخاب کنید، ممکن است فضای کمتری داشته باشید، اما هنگامی که در منظره دید قرار دارد تمایل بیشتری به سازماندهی آن خواهید داشت.

۱۰. یک فضای ویژه جهت ذخیره‌سازی (کمد انبار) در آشپزخانه در نظر بگیرید

یک آشپزخانه فرصت‌های زیادی برای افزودن فضای ذخیره‌سازی پنهان برای خوراکی‌ها فراهم می‌کند.

حتی اگر آشپزخانه کوچک هم باشد، یک نیمکت غذاخوری با فضای ذخیره‌سازی در نظر بگیرید تا بیش از یک فضای ذخیره در حالت بدون آن در آشپزخانه داشته باشید.

چیدمان آشپزخانه عروس - کابینت های آشپزخانه

این ترفند به شما فضایی برای وسایل آشپزخانه‌ای که به ندرت استفاده می‌شوند می‌دهد.

۱۱. از فضای بالای اجاق گاز یا سینک ظرفشویی در آشپزخانه خود استفاده کنید

آیا به دنبال فضای استفاده نشده در آشپزخانه هستید؟

نگاهی به آن دیوار پشت اجاق گاز خود بیاندازید!

با افزودن تاقچه کم عمق بالای اجاق گاز می‌توانید به راحتی برای ادویه جات و‌ترشی جات دسترسی مناسبی پیدا کنید و آن‌ها را از آن کابینت‌های بسته‌بندی شده دور نگه دارید.

اگر فضای عمودی کافی بالای اجاق گاز دارید، شلف‌های فلزی گلدان یکی دیگر از روش‌های عالی برای استفاده از آن است.

۱۲. چرخ دستی در آشپزخانه‌ کوچک به عنوان کابینت جزیره

برای بسیاری از ما با آشپزخانه‌های کوچک، داشتن جزیره‌ای آشپزخانه در دل آن دور از ذهن است؛ در عوض می‌توان یک گاری آشپزخانه کوچک را که دارای فضای ذخیره‌سازی است در نظر گرفت.

تعبیه نمودن یک چرخ دستی روی چرخ در صورت نیاز به فضای کف که می‌تواند به راحتی کنار‌زده شود؛ فضای پیشخوان اضافی و کمی فضای ذخیره‌سازی فراهم می‌کند.

۱۳. سطل زباله را در آشپزخانه کوچک، مخفی کنید

سطل‌های زباله نه تنها بو و ناخوشایند هستند، بلکه می‌توانند فضا‌های طبقه اول را اشغال کنند. اگر کابینت‌های عمیق کافی دارید، سطل زباله را در داخل و خارج از دید قرار دهید.

در غیر این صورت، به کمد‌های اطراف یا زیر سینک ظرفشویی نگاه کنید تا سطل زباله را پنهان کرده تا فضای کف ذخیره شده بیشتری بدست‌آورید.

۱۴. فضاسازی کشوی آشپرخانه را امتحان کنید

در نظر داشته باشید که تخته‌های چوبی را در در‌ها قرار دهید تا ظروف مرتب و مرتب و منظم باشد یا آن را آویزان کنید تا فضای ذخیره‌سازی بیشتری برای قابلمه‌ها و قابلمه‌ها اضافه شود.

این دستگاه نه تنها فوق العاده همه کاره است، بلکه از نظر زیبایی نیز دلپذیر است و تغییر در آن آسان است.

۱۵. از فضاهای مرده و بلااستفاده آشپزخانه کوچک، استفاده کنید

فضای انتهای کابینت‌های زیرین آشپزخانه شما اغلب فراموش می‌شود، اما آن‌ها ظرفیت ذخیره‌سازی بسیار مفیدی دارند.

میتوانید یک میله آویز اضافه کنید یا سبد‌های سیمی کم عمق نصب نمایید تا به فضای بیشتر برای چیز‌هایی که به آن‌ها بصورت سریع و مداوم نیاز دارید دسترسی داشته باشید.

16. شلف‌های دیواری؛ بهترین وسیله برای تزئین و قرار دادن وسایل

محدودیت فضا در منازل نباید از خلاقیت شما جلوگیری کند. مثلا برای آراستن آشپزخانه کوچک لاکچری باید از نکات طلایی طراحی دکوراسیون استفاده کرد؛ یکی از این موارد استفاده از شلف است. افرادی که در آشپزخانه خود با کمبود فضا مواجه هستند، با نصب شلف دیواری امکان تبدیل آن‌ها را به کابینت خواهند داشت.

چیدمان آشپزخانه عروس - آشپزخانه با شلف

یک دیوار خالی بهره چندانی برای شما ندارد؛ اما با نصب طاقچه‌های زیبا و کاربردی، فضای بیشتری در اختیارتان قرار خواهد گرفت. قرار دادن وسایل دکوری مانند گلدان‌های طبیعی روی این شلف‌ها، علاوه‌بر دلپذیر کردن محیط، باعث بزرگ‌تر دیده شدن آن نیز خواهد شد.

17. بزرگ‌تر جلوه دادن فضای آشپزخانه با کابینت‌های رنگ روشن

رنگ‌ها یکی از تأثیرگذارترین موارد برای بزرگ یا کوچک دیده شدن محیط محسوب می‌شوند. با به‌کارگیری از لوازم، کف‌پوش، کابینت و کاغذ دیواری رنگ روشن، فضای پیرامون‌تان بزرگ‌تر دیده می‌شود. اگر پس از خرید میز ناهارخوری و قرار دادن آن در آشپزخانه، احساس کردید که مثل سابق دلباز نیست، برای سایر لوازم از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

مدل جدید پرده آشپزخانه

اصول رنگ‌شناسی عنوان می‌کند که به‌کارگیری رنگ‌های سفید، شیری، استخوانی و نباتی در کابینت آشپزخانه، باعث انعکاس بهتر نور می‌شود. همین موضوع باعث ایجاد خطای دید و بزرگ به‌نظررسیدن فضا خواهد شد. یک آشپرخانه با رنگ سفید همیشه تمیز دیده می‌شود، تم کلاسیک دارد و هیچ محدودیتی برای ایجاد طیف رنگی لاکچری ایجاد نخواهد کرد.

18. میز ناهارخوری تاشو؛ کاربردی‌ترین ایده برای چیدمان آشپزخانه کوچک

عده‌ای از افراد به غذا خوردن در آشپزخانه علاقه‌ای ندارند! در مقابل، خانواده‌هایی هستند که زمان ناهار و شام را فقط دور میز ناهارخوری و در آشپزخانه می‌گذرانند. این نکته در هنگام چیدمان آشپزخانه کوچک عروس اهمیت باید مدنظر قرار بگیرد. اگر فضای کافی در آشپزخانه‌تان در اختیار ندارید، با خرید میز ناهار خوری کم جا معضل کمبود جا را به‌سادگی حل کنید. در کنار این میز کاربردی، استفاده از صندلی‌های تاشو نیز ضروری است. محیط آشپزخانه نقلی شما تنها در زمان صرف ناهار و شام به‌وسیله میز ناهارخوری اشغال می‌شود؛ پس از میل کردن غذا نیز با تا کردن میز، به‌سادگی از فضای ایجاد شده استفاده خواهید کرد.

19. نورپردازی مناسب؛ مهم‌ترین قدم برای دکوراسیون آشپزخانه نقلی

در ادامه بررسی ایده برای چیدمان آشپزخانه کوچک، به اهمیت نورپردازی مناسب محیط می‌رسیم. یک آشپزخانه مدرن ایرانی باید در عین سادگی و زیبایی، از المان‌های مرتبط با فرهنگ هر خانواده نیز بهره ببرد. برای آن‌که نقاط قوت فضای پیرامون شما بیشتر به‌چشم بیاید، بهره‌گیری از نورپردازی مناسب بسیار ضروری است. اگر می‌خواهید فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان دهید، حتما از نور خورشید استفاده کنید. به‌کارگیری پرده‌های نازک از جنس تور یا پاچه‌های لطیف، باعث تابش نور خورشید به کلیه قسمت‌های خانه می‌شود.

انتخاب هود آشپزخانه

چنانچه پنجره آشپزخانه‌تان نورگیر نیست، نصب چراغ‌های LED خودکار و مدرن در داخل کشوها و کابینت، زیر اپن، بالای تاج کابینت‌ها و قسمتی از سقف بسیار هوشمندانه خواهد بود. قرار دادن کابینت‌های شیشه‌ای به‌جای انواع چوبی آن نیز تأثیر بسیاری بر منعکس کردن نور و بزرگ‌تر دیده شدن آشپرخانه دارد.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار