|
|
کدخبر: ۱۸۰۰۶۲

در روستای چنشت در خراسان‌جنوبی، دو غار تاریخی به نام‌های چهل چاه و چنشت وجود دارد که قدمت غار چهل چاه به 1400 سال می‌رسد.

در فاصله‌ای نه چندان دور از غار چنشت غار دیگری وجود دارد که به غار چهل چاه معروف است. غارچهل چاه، غاری با ارزشی تاریخی، باستان شناسی و انسان شناسی است.

در غار چهل چاه که بیش از چهار صد سال قدمت دارد، استخوان اجساد 14 مرد و زن و کودک یافت شده است.

به نظر می‌رسد، در غار پس از پناه بردن این افراد به داخل آن، با گل اندود شده و راه فرار آن‌ها بسته شده است. به احتمال فراوان این اجساد متعلق به گروهی از علویان است که با حکومت عباسی به مخالفت پرداخته و به این غار پناهنده شده‌اند.

در وسط غار، حوضی ساخته شده از آجر و سنگ وجود دارد و آثار زندگی انسان مانند سفال، چوب و پارچه در آن به جا مانده است.

مدفن اولیه سید حامد علوی منسوب به فرزند امام جعفر صادق(ع) در این غار بوده است و از این رو مورد احترام مردم بومی قرار دارد.

نزدیکی غارهای چنشت و چهل چاه به زیارتگاه سید حامد علوی و طبیعت بکر و سرسبز اطراف آن‌ها موجب بازدید گردشگران بسیاری از روستای چنشت شده است. دهانه غار رو به جنوب واقع شده و حدود 80 سانتیمتر ارتفاع و یک و نیم متر عرض دارد.

بیشتر طول مسیر غار از دهلیزهای تنگ و پر پیچ و خم می‌گذرد که عبور از آن‌ها با دشواری ممکن است.

غار چهل چاه بیش از 1400 سال قدمت دارد و بر اساس متون تاریخی بیش از 600 سال پیش نخستین بار توسط "سید محمد مشعشع" کشف شد.

واقع شدن غار در منطقه‌ای زیبا و خوش آب و هوا و قرار گرفتن در مجاورت امامزاده سید حامد علوی و وجود بقعه مبارکه بی‌بی زینب خاتون در هفت کیلومتری آن باعث شده همه روزه پذیرای زوار و گردشگران فراوانی از سراسر استان و استان‌های مجاور باشد.
انتهای پیام

ارسال نظر